Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

32 Kalekol Daha Yapılacak

-

Türkiye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine 32 yeni kalekol yapılacağı bilgisini verdi.

Rudaw’da yer alan habere göre, İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesini cevaplandırdı. Sezgin Tanrıkulu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 2009 yılından bu yana kaç kalekol yapıldığını ve kaç tane daha yapılacağını sormuştu.

Bakan Yılmaz da, önergeye verdiği yanıtta, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokoller kapsamında 01 Ocak 2009 – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında inşaatları devam eden ve tamamlanan toplam 80 adet hudut karakolu olduğu bilgisini verdi.

Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında 11 Kasım 2008 ve 22 Temmuz 2011 tarihlerinde imzalanan 2 adet protokol imzalandığını ve bu protokol kapsamında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 32 adet karakol yapımı planlandığını belitti.

PKK saldırısına maruz kalan karakolların güçlendirilmesi gündeme gelmiş ve yoğunlukla Kürt vatandaşların yağadığı şehirlerde kalekol adı verilen güçlendirilmiş karakolların yapımına başlanmıştı. “Çözüm süreci” kapsamında kalekolların yapımı hızlanmış ve bu kalekollar bölgede gerilime neden olmuştu. Lice’de 7 Haziran’da kalekol yapımını protesto eylemine güvenlik güçleri müdahale etmiş iki kişi yaşamını yitirmişti. Kalekol yapımlarının durdurulması “çözüm süreci” kapsamında KCK’nin talepleri arasında yer alıyor.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiLice
Görüş Bildir