30. Yılını Akustik Albüm İle Kutlayan Türk Heavy Metali'nin Bayraktarı Pentagram

224PAYLAŞIM

Türkiye'de Metal müziğin öncülerinden Pentagram'ın 1987 yılında çıktığı yolculuk tam 30. senesini doldurdu ve grup yeni albümüyle yoluna hız kesmeden devam ediyor. Grubun tarihine bir bakış atıyoruz.

Efsanenin fitili Bursa'da ateşlendi.

Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü Bursa'da liseye devam ederken Thunders isimli grubu kurduklarında tarih 1984'ü gösteriyordu. Şebnem Ferah'ın da ilk müzik çalışmalarını gerçekleştirdiği stüdyoda çalışan ve Pentagram'ın temelini oluşturan bu grup 1986'ya kadar devam etti.

Tarkan Gözübüyük'ün katılımı ile gruba ilk mihenk taşı kondu.

1987 yılında Tarkan Gözübüyük'ün Pentagram'a katılması ile birlikte resmen Pentagram tarihi başlamış oldu.

Grubun ilk konseri Bağcılar'da bir düğün salonunda gerçekleşti.

1987 yılında Pentagram ilk konserini vermek üzere İstanbul'da bir düğün salonu kiraladı. Konseri yaklaşık 150 kişi izledi ve ilginç bir detay olarak konsere yetişemeyen Pentagram basçısı Tarkan Gözübüyük yerine Kronik grubunun basçısı Özgünay Ünal sahne aldı. Konserin açılışını ise Grup Vitamin'den tanıdığımız ve çok erken yitirdiğimiz Gökhan Semiz'in grubu Poseidon yapmıştı.

Grubun kendi adını taşıyan ilk albümü 1989'da çıktı.

Pentagram'ın ilk albümü o dönemde dünyayı kasıp kavuran speed-thrash metal akımının da etkisiyle yüksek tempolu ve sert şarkılar ile doluydu. İskelet kadroya gitarist olarak Murat Net katılmıştı.

Yıl 1990 olduğunda, dönemin en yetenekli genç gitaristlerinden Demir Demirkan kadroya katıldı.

Pentagram metal müzik ile yaşayan dönemin gençlerinin idolü olarak yolunda yürürken, piyasadaki en yetenekli müzisyenler de kadronun bir parçası oluyordu. Fotoğraf İstanbul, Ataköy'deki Galleria Alışveriş Merkezi'nde bulunan Famecity konseriden.

"Trail Blazer" albümü ile Pentagram değişiyordu.

Bu albüm ile birlikte yurt dışında da adından söz ettirmeye başlayan Pentagram, metal müzik adına en önemli plak şirketlerinden biri olan Nuclear Blast'ın listesine girme başarısını elde etti. Ayrıca vokalist olarak Ogün Sanlısoy artık kadrodaydı. "Trail Blazer" albümünde bulunan 'Fly Forever' isimli şarkı grubun şehit olan eski elemanı Ümit Yılbar'a ithaf edildi.

"Anatolia" Pentagram'ın her anlamda kabuğunu kırdığı albüm oldu.

"Anatolia" albümü ile Pentagram, bugüne kadar defalarca denenmiş doğu-batı sentezi formülünü kendi yorumuyla ile inanılmaz bir şekilde tekrar yazdı. Resmi olmayan rakamlara göre 100 bin kopya satan "Anatolia", her anlamda Türk Heavy Metal sahnesinin en önemli eseri olarak zirvede duruyor. Bu albüm ile birlikte Pentagram'da vokalistlik görevini Murat İlkan devraldı.

"Unspoken" ile Mezarkabul dönemi başladı.

Pentagram 2001 yılına geldiğimizde imzaladığı yeni albüm anlaşması ile yurt dışında sesini daha da duyurmaya çalışacaktı. Ancak 1970 yılında Amerika'da kurulmuş Pentagram adında bir grup vardı ve bu sebeple yeni plak şirketleri telif ve benzer sorunlar yaşamaması için gruba bu albümü yeni bir isim ile çıkarmaları gerektiği şeklinde öneride bulundu. "Unspoken" albümü ile artık dünyaya Mezarkabul isimli bir grup olduğu duyuruldu. Albüm ülkemizde ise yine Pentagram adı altında yayımlandı.

Tamamen Türkçe sözlü bir albüm fikri Pentagram'ı yerli piyasada daha da başarılı kıldı.

Albüme adını veren 'Bir' şarkısı; grubun hem müzikal, hem de düşünsel anlamda dönüşümünü ortaya net olarak koymuştu. 'Bir', grubun en popüler şarkısı haline geldi.

Verilen uzun bir aradan sonra grup 20. yıl kutlamaları dahilinde bir canlı albüm çıkardı.

Albümün adı da kuruluşa atfen "1987" olarak belirlendi.

2010'da Murat İlkan dönemi kapandı.

"Anatolia" albümünden bu yana grubun vokalistliğini başarı ile yürüten Murat İlkan, resmi açıklamaya göre sağlık sorunları (MS hastalığı) sebebiyle gruptan ayrılmak durumunda kaldı. Murat İlkan'ın yerine Türkiye'nin en yetenekli metal vokalistlerinden biri olan Gökalp Ergen geldi. Gökalp Ergen 90'lar sonu ve 2000'ler başında grubu The Climb ile mükemmel işler çıkarmıştı.

"MMXII" ile yeni dönem başladı.

1987 canlı kayıt albümünden sonra yine bir yıl ismi ile karşımıza çıkan bu albümde Gökalp Ergen'in Pentagram ile ilk stüdyo deneyimi kulaklarımıza ulaştı.

Pentagram yeni albüm ve vokalisti ile sahnelerin tozunu attırdı.

Pentagram 2012-2017 arasında birçok konser vererek, izleyicileri ile hasret giderdi. Bu konserlerin içinde büyük festivaller, stadyum konserleri de vardı.

Dile kolay, tam 30 yıl geçti.

30 yılın ardından akustik sound'a en uygun Pentagram şarkılarının bir arada bulunduğu yeni albüm "Akustik" ile Pentagram tekrar karşımızda.

Bu albüm Pentagram tarihinde bulunan neredeyse tüm müzisyenleri bir araya getiriyor.

Fotoğrafta görüldüğü gibi Pentagram tarihini yazan hemen hemen tüm elemanlar bir araya gelip, 30. yılı kutluyor. Albümde Şebnem Ferah da konuk vokalist olarak yer alıyor. Müzik tarihimizin yaşayan efsanesi Pentagram'a müzik ile dolu uzun yıllar diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cristophernolann

böyle bir içerik hazırladığın için teşekkür ederim.Bu adamlar her zaman Türk Heavy Metaline yön vermiş bir çok grubun kurulmasına öncü olmuş her biri Usta müzisyenler..Nice 30 yıllara. ARKADAŞLAR PENTAGRAAAAAAM =)

Görüş Bildir