Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA: 3 Yıldızlı Gezegen Keşfedildi

 > -
Abone ol

3 yıldızı bulunan, kütle olarak Jüpiter'den 4 kat büyük ve Güneş Sistemi'nin yaklaşık 340 ışık yılı ötesinde bir gezegen keşfedildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, dünyanın en büyük teleskoplarından biriyle çalışan gök bilimcilerin, 3 yıldızı bulunan, kütle olarak Jüpiter'den 4 kat büyük gezegen keşfedildiği bildirildi.

Centaurus takımyıldızında yer alan ve yaklaşık 16 milyon yaşındaki gezegene HD 131399Ab adı verildi

HD 131399Ab adıyla etiketlenen gezegenin 16 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor. 4 Jüpiter kütlesinde ve 580 santigrat derece sıcaklığında olduğu kaydedilen gezegen, Güneş Sistemi'nin yaklaşık 340 ışık yılı ötesinde bulunuyor.

Kırmızı çizgi gezegenin yörüngesini, mavi çizgiler yıldızlarınkini gösteriyor

.

Şili'nin kuzeyindeki Avrupa Güney Gözlemevi'nin devasa teleskobuyla çalışan Arizona Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi ve NASA baş araştırmacılarından Dr. Daniel Apai ile Arizona Üniversitesi doktora öğrencisi Kevin Wagner, yaptıkları keşfi bilim dergisinde yayınladı.

'İlginç dinamik yapılandırmasıyla bir ilk'

NASA baş araştırmacılarından Dr. Daniel Apai

Daniel Apai, yaptığı açıklamada, doğrudan görüntülenen sayılı öte gezegenlerden HD 131399Ab'nin ilginç dinamik yapılandırmasıyla da bir "ilk" olduğunu bildirdi.

Yeni gezegenin "şaşırtıcı ve aşırı, biraz da istikrarsız" olduğunu belirten gök bilimciler, "yeni gezegen, sistemdeki en büyük kütleli yıldızdan daha fazla uzak olsaydı, sistemin dışına atılırdı. Bilgisayar simülasyonlarımız bu tür yörüngenin istikrarlı olabileceğini gösteriyor. Fakat çok az bir değişiklik yapılınca çok kısa bir sürede istikrarsız olabiliyor." yorumunu yaptı.

AA ve WSJ

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir