3 Tonluk Bir Uçağı Çekebilen Robot Köpek: HyQReal

-
Abone ol

Yakın gelecekte hayatımızın her alanına girmesi beklenen robotlar her geçen gün yeni özellikleri ve yeni versiyonlarıyla şaşırtmaya devam ediyor. İtalya'da üretilen bu robot köpek yakın gelecekte doğal afetlerde kullanılmak üzere geliştirildi.

3 tonluk uçağı 10 metre çekti!

Boston Dynamics tarafından üretilen robotlara oldukça aşinayız. Dünyanın en etkili robotlarını üreten Boston Dynamics'in piyasada ciddi rakipleri bulunuyor. O rakiplerden birisi de bu robot köpek.

Üstün yetenekleriyle dikkat çeken robotlar, yakın gelecekte hayatımızın her alanına girebilirler. Yapay zeka teknolojisi ile aklın sınırlarını zorlayan yeteneklere erişen robotlardan son zamanlarda en çok dikkat çekeni ise 3 tonluk uçağı çekebilen bu robot köpek oldu.

HyQReal isimli bu robot köpek, Istituto Italiano di Tecnologia (IIT) merkezinde bulunan araştırmacılar tarafından geliştirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan geliştirici ekip HyQReal'ın afetlerde kullanılması için geliştirildiğini, bu robotun insanları taşıyabileceği ve olası bir afet anında çevrede bulunan engellerin temizlenmesi için üretildiğini ifade etti.

Projenin lideri Claudio Semini, daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yaptıklarını, bu testle de başarılı olduklarını tüm dünyaya gösterdiklerini açıkladı. 

Kaynak: Webtekno

Robot köpek HyQReal'in kendini kanıtladığı o anlar:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir