Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

25 Maddede "Samimiyetin Şehri" Bursalı Olmak

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Bursa sıfatların bile tarif edemediği o samimiyetin şehridir. Güzelliktir Bursa. Takımıyla, tarihiyle, sokaklarıyla, insanıyla hep birlikte, el ele olmaktır Bursa. Yeşilliği ile ün salmıştır, şimdilerde Yeşil Bursa demezler ama yaşayan bilir, her anında Yeşildir Bursa. Uludağ'ın eteklerinde yaşamanın verdiği uykusuzluktur. Soğuk mevsimin içindeki sıcaklıktır.

1. Kafkas'a gidip kestane şekeri yemektir.

"Kanka saat 3'te kestanedeyiz tamam mı?"

2. Denizden de, karadan da yeterli miktarda faydalanmış olmanın verdiği o sadeliktir.

+ "Abi İstanbul'da deniz kenarına gidip kendimizi dinliyoruz. Tabi Bursa'da öyle bir şey yok dimiiii?"
- "Yani biz her saat başı denizde olmak yenine işimizde gücümüzde oluruz. Sonra akşam sefası Mudanya'nın kıyılarında geçer."

3. Her şehirden akın etmiş olan insanlarla, yaşamanın verdiği o tatlı kültür karışıklığıdır.

(En çok duyulan cevap da budur)

+ "Nerelisin?"
- "Artvin. Babamlar falan Artvin doğma büyüme. Ama ben Bursa'da doğdum büyüdüm. Yani ben de Bursalıyım. Dimi ? Bursalıyım ya."

4. Bursa'nın ikliminden dolayı hep ikilemde kalmış insanlardır.

"....aslında kent meydanına gidebiliriz..."

2 dakika sonra

"....yada Zafer Plazaya gidelim..."

1 dakika içinde

"...ay yoook uzakta ama Anatolium da olur..."

Artık karar ver be Bursalı gardaş, karar ver :D

5. Geceleri ortaya çıkan o harika manzaradır.

6. Şehrinin takımına sımsıkı bağlanmaktır.

7. Hiç namaz kılmayanın bile Ulu camiye'ye gelip namaz kılmasıdır.

Turistler gelir, hayran kalır, bakar bakar ruhunu camide bırakır ve gider.

8. Osman Bey'in aşkıyla yandığı şehirde yaşamanın verdiği ayrıcalıktır.

9. Yeşil deyince akla renk değil, Bursa'nın gelmesidir.

10. Teleferiğe tekrar tekrar binip, ilk binmiş gibi heyecanlanmaktır.

11. Turistlerin görmek için para saydığı Uludağ'ın eteklerinde oturmaktır.

12. Türbeleri gezip tarihle iç içe olmaktır.

13. Tophaneden Bursa'yı seyretmeye doyamamaktır.

14. Kökeni Bursa olan erkeğin/kızın güzel olduğuna şahit olmaktır.

Başka şehirlerden gelenlerin başımızın üzerinde yeri vardır ama sanırım onlar yüzünden İzmir gibi adımız çıkamadı güzelliğe?

15. Feribotla 75 dakika uzaklıktaki İstanbul'a bile gitsen, içinde hemen özlem duygusunun oluşmasıdır.

16. Tekstilin göbeğinde olmaktır.

17. "Köfteli Pide"nin "Pideli Köfte" olmasıdır.

Sonuçta köftenin pidesi değil, pidenin köftesi var. Doğrusu Köfteli Pidedir :D garip değil mi?

18. Mudanya'ya gidip deniz kabuğu toplamaktır.

Sonra temizlenip arkadaşlara dağıtılır :)

19. Her yağmur sonrası, geride kalan o toprak kokusuna aşık olmaktır.

20. Bursa caddelerinde gezerken, çeşmelerdeki o buz gibi suyu kana kana içmektir.

21. Texas deyince akla Bursaspor'un gelmesidir.

22. Bursa=Bursa, Spor=Atkı şov

23. Sokaklardaki o güven kokusudur.

Kökeniniz Bursa'ya dayanıyorsa sizden asla kötülük beklenmez. Naifsiniz çünkü, esprilisiniz, tatlı sertsiniz siz. Asla kötü değil.

24. Bursa'nın her köşesinde birikmiş o sokak köpeklerine duyulan sevgidir.

Geceleri kapının önüne bir tas su koymaktır.

25. Bursalı olmak ayrıcalıktır.

tinypic.com

Özellikle Bur-sa-lı-yım'a karşı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bibi-barlon

Editör arkadaş,Bir şey'den haberin olmadığı belli.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internetten yayınladığı hava kirliliği verilerine göre, kansere yol açtığı kanıtlanmış olan parçacık maddelerin (PM10) günlük ortalaması Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenli bulduğu günlük limitin 10 katına kadar çıktı.Nerede ise Asit yağmuru yağacak seviye'ye ulaştı hava kirliliği,yasalara göre bu hava kirliliğin de valiliğin acil tedbir alması gerekiyor ama hiç bir şey yaptığı yok.Kömürlü termik santral de yapılıyor şehrin ortasına o da her sene 45 kişinin erken ölümüne sebep olacak.Farkında olmadan sadece osmangazi,nilüfer,yıldırım değil bütün Bursa zehir soluyor.Bunlara ilaveten yeni sanayileşme düşünülüyor Bursanın batısına.Bir arkadaş yorumlar da güzel yazmış Ahmet Hamdinin dizelerin de kaldı eski Bursa

seviyesiz_pis

arkadaşım 2 kez yorum atmışsın. Senim derdin hava kirliliği anlaşılan ama bu maddelerde kötü bir şey yok ki.

kgnylmzz

Bursalıyım, Gemlik'te dogdum su an Nilüfer bölgesinde oturuyorum. Ama hangi sehire gidersem gidiyim bir kerede özlemiyim şuranın havasını, suyunu. Evet hava kirliligi olan yerler var sanayi bölgeleri özellikle, ama Bursa'nın yeşili, doğası bütün kirlilikleri öldürüyor be ;) Bursa'ya alıştımı insan bi kere vazgeçemez yaşadıkça yaşayası gelir. Gezdikçe gezesi gelir. Gerek BURSASPORUM olsun gerek yemeklerimiz gerek tarihi bölgelerimiz her yönüyle kazanan bir şehir Bursa. Uludağımız yanıbaşımızda milletin kilometreler tepip geldiği 1 hafta kalıp gittiği yerin etekleri bizim evden görünüyor :D O yüzden Bursa büyükşehirler arasında en yaşanabilirlerden bir tanesi. He yine ikna olmayan varsa gelsin bir iskenderimi yesin bi Bursaspor maçına götürelim onu ondan sonra bir kararını gözden geçirsin. İnadına yemyeşil Bursam'dan selamlar ;) Unutmayın Bursa anlatılmaz, yaşanır.

seviyesiz_pis

şu yorumunuz içime su serpti. o kadar sert yazılar var ki. Sanki yalan şeyler yazmışım gibi.

september

Muradiye -Tophane mi ? Keles mi ? İnegöl mü ? Artvinliyim, burada doğdum büyüdüm. Şahsen 23 senedir bu bölgeler hariç pek gerçek Bursalı görmedim. Belki kızacaksın ama çoktan Burtvin oldu bile. :) Şehir güzel evet ama çok çok çok kalabalıklaştı, o eski tadı yok gibi Üniversiteyi bitirip geldikten sonra anladım. Tümü tümüne gri bir şehir oldu artık. Ayrıca Bursa çok değişik sosyokültürel bir şehir Paris gibi ghettolar var, bir sürü göçmen mahalleri var ve herkes kendi memleketlisini koruyor. Yıldırım için Millet-Vatan Mahallesine gidiyorsun Mavi göz, Sarı Saçlı Bulgaristan göçmenleri...Yavuz Selim-Ulus-Karapınar Kürtler-Erzurumlular...Yeşilyayla-Gürsu Ahıskalılar...Erikli-Arabayatağı-Mesken-Ertuğrulgazi Kumral-Yeşil Gözlü Artvinliler.. Çok değişik bir şehiriz vesselam. :)

seviyesiz_pis

Ben Bursalılardan bahsettim göçenlerden değil. Nüfus fazla ama her yere ulaşım gayet rahat herkes kendi geldiği yeri koruyor diyorsun da Bursa da bir durum olursa herkes birbirinin yardımına koşar. Ve kesinlikle İstanbul'dan daha da yaşanabilir bir yer. Eh tabi bu tarz olumsuz insanlar çıkmıyor değil. ben şu an bağlaraltında yaşıyorum, uludağ'ın eteklerindeyiz. hava mis gibi, deprem olduğunu fark etmiyoruz bile. ayrıca buralar çok gürültüsüz. bence siz artvinden göçtüğünüz için buralara ılımlı bakamamışsınız. Burtvin diye bir şeye kesinlikle katılmıyorum. burada doğup büyüyen nereden gelmiş olursa olsun ruhu Bursa gibi elittir. Unutmayın Bursa büyük şehirlerden bir tanesi ve en yaşanabiliri.Siz kendini fazla kaptırmış erzurumlulardan bahsediyorsanız şöyle açıklıyım. Erzurumdan gelip Bursa'ya karışamayan çok insan olduğu halde çevremde çok iyi yetişmiş, kendini Bursa'ya tam anlamıyla uydurabilmiş insanlar var. Ben gördüğümü yazdım. çok şikayetciyseniz buyrun aksini siz haber yapın.

september

Öncelikle bende Bağlaraltı'nda oturuyorum. Dağ eteklerine ben Yıldırım'ın kurtarılmış bölgeleri diyorum. Artvinden göçmedim burada doğdum, büyüdüm, arkadaşlıklarım burada oldu, burada doydum.. bunlara bir şey demiyorum ve emin ol ne kadar Artvinli isem o kadarda Bursalı ve Bursasporluyum. Ki şöyle söyleyeyim bir çok kişi tarafından dış görünüş olarak Karadenizliye benziyorsun ama şive, yaşam tarzı.. vs ile Bursa da doğduğun büyüdüğün belli oluyor diye tepkiler aldım. Artvin'in doğal güzelliği ve huzuru da ayrı bir mesele zaten. Kendimce genel olarak şehrin yapısından bahsettim. Tabi ki senin arkadaş çevren ve tanıdıkların böyle olmayabilir.. Eklemeyi unutmuşum sanırsam bu kadar çok parçalı olmasına rağmen bu kadar birlik olan bir şehir yoktur bu ülkede. Kültürler, renkleri çok iyi harmanlamışız.. Şehir konusuna gelirsek de İstanbul apayrı bir cehennem Bursa'nın yanından geçemez tabi ki ama bu şehirde nüfusun artması ve sanayinin düzensiz olarak gelişmesiyle iyice oraya dönmeye başladı. Ve evet bizim yaşadığımız dağ kıyısı semtler hala yemyeşil ama Bursa Ovası çoktan grilere bulandı bile.. Tophane'ye çıkıp, Teleferik'e binip veya Z Yolu'ndan şehire bir göz atarak bunu görebilirsin rahatça..

seviyesiz_pis

Evet bursa büyük bir şehir ve ben İstanbul gibi olmadığını yansıtmak istedim. Maddelerde yalan yok ki. herkes bir hava kirliliğine takmış gidiyor. Bu yüzden ben at gözlüğü takmak istiyorum. Çünkü sizinde bileceğiniz gibi (bağlaraltında yaşadığınız için) ben penceremi açtığımda karşımda direkt dağ görüyorum ve hava muhteşem. Ayrıca Otların üzerinde çadır kurup kalp yaparak yaşamıyor ki bu insanlar. nüfus arttıkça yerleşim yerleri çoğalıyor ama ben buna rağmen Bursa'nın İstanbul kadar kötü olmadığını yansıtmak istedim.

september

Haklısınız özellikle Cazibe Merkezine veya Cebelden Fidyekızık'a doğru çıktıkça güzelleşiyor hava ve Uludağ daha da etkisini arttırıyor.. En yaşanacak yerler buralar zaten ova doldukça ve sanayileşme düzensizce arttıkça git gide dağa doğru yaklaşacağızda.. Paylaşamınıza gelirsekte insanlar belki de böyle bir başlık görünce Bursa'nın değişimi konusunda fikir ve üzüntülerini dile getirmek istiyor olabilirler, sizin maddelerinizde bir yanlış olduğunu düşünmüyorum.

cihad-bektes

Dikkaldırımda Trabzonlular, Sırameşelerde Samsunlular, Yunuseli ve Bağlarbaşında ne idüğü belirsiz hdp li bonzaiciler var

seviyesiz_pis

evet, bu da olumsuz bir bakış açısı. Yok diyemem ama iyi taraflarını görmemek size kalmış tabi.

hugi

Biraz fazla kozmopolit. Ege,Marmara,İç Anadolu ve hatda Batı Karadeniz'in güzergahında kaldığından hareketli,renkli ama kim ne derse desin büyükşehirler içerisinde yaşanması en rahat şehirdir. Sanayi,tarım,eğitim,sağlık,teknoloji,tekstil,turizm ve aklınıza gelebilecek hemen her alanda üst sıralara oynayan tek şehirdir. 5 sene mutlu bir hayat sürdüğüm Bursa(Görükle)'ya selamlar olsun.

eneskaleli

Bursalı olmasam bile 10 yıldan uzun süredir burada yaşıyorum ve gerçekten seviyorum. : )

Görüş Bildir