23. Uluslararası Adana Film Festivali İçin Geri Sayım

 > 
43PAYLAŞIM

Bu yıl 23. yaşını kutlayan Uluslararası Adana Film Festivali, 19-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival, yarışmaların yanı sıra dünya sinemasından örnekler, özel gösterimler, Türk Film Pazarı, atölyeler, söyleşiler ve konserleri içeren bir programla sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde bu yıl 12 film yarışacak. Yarışmada yer alacak eserlerden, Erhan Tuncer‘in ilk filmi olan “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar”, dünya ilkgösterimini Adana’da yapacak.

Mehmet Can Mertoğlu‘nun 'Albüm'ü, Türkiye'deki ilk gösterimini Adana'da yapacak

Film, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yarışmış ve “Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü”nü almıştı.

Evlat edinen bir çiftin, hazırladığı bir fotoğraf albümüyle çocuktan evlatlık olduğunu gizlemeye çabalamasını konu alan, toplumdaki ön yargıları ve bürokrasiyi sorgulayan Albüm, Mertoğlu'nun "Yokuş" ve "Fer" kısa filmlerinin ardından senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor.

Kıvanç Sezer‘in ilk filmi olan 'Babamın Kanatları', 51. Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması’nda yer almıştı

Film, Türkiye’de ilk defa Adana’da seyirci karşısına çıkacak

Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk‘ün “Bana Git De” ve Hiner Saleem‘in “Dar Elbise” adlı eserleri, dünya ilkgösterimlerini yarışma kapsamında yapacaklar. 

Çağdaş Çağrı‘nın ilk filmi olan “Geçmiş“, ilk kez sergilenecek diğer bir film. Yüksel Aksu tarafından yönetilen “İftarlık Gazoz“, yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor. 

Yönetmen Reha Erdem‘in, 73. Venedik Film Festivali’nde “Ufuklar” kategorisinde yarışacak filmi “Koca Dünya“, Türkiye ilkgösterimini yarışma kapsamında Adana’da yapacak. Güven Beklen‘in yönettiği “Mehmet Salih” adlı ilk filmi bir diğer finalist. Çağan Irmak‘ın yönettiği “Nadide Hayat” da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim‘in “Rüya” adlı filmi ise yine dünya ilkgösterimini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu‘nun “Tarla” adlı filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak.

Onur Ödülü bu yıl Ayla Algan, Murat Soydan ve Osman Şahin’e sunulacak

Onur Ödülü bu yıl Ayla Algan, Murat Soydan ve Osman Şahin’e sunulacak
Onur Ödülü bu yıl Ayla Algan, Murat Soydan ve Osman Şahin’e sunulacak

Onur Ödülleri kapsamında, sanatçıların filmlerinden oluşan seçkiler izleyiciyle buluşacak ve sinema yazarı Burçak Evren tarafından kitap hazırlanacak.

  • Afiş yarışması

Festivale bu yıl sinema alanının dışında Afiş Tasarım Yarışması da eklendi. Gönderilen çalışmalar arasından seçilen tasarım, festivalin 23. yıl afişi olacak. Katılımcılar için başvuru formuna buradan ulaşılabilir. 

Kültür Servisi / Onedio / Altın Koza

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir