Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

23 Bin Otopsi Yaptı! Patoloji Uzmanı Dr. Richard Shepherd'tan Mesleğiyle İlgili Tüyler Ürpertici İtiraflar

 > 
474PAYLAŞIM

Adli patoloji uzmanı olan Dr. Richard Shepherd, 11 Eylül saldırıları, Prenses Diana'nın ölümü ve 2005'de İngiltere'de meydana gelen saldırılar gibi trajik olaylarda yer alan bir doktor ve kariyeri boyunca 23 bin otopsiye katıldı. Mesleğinin tüyler ürpertici olmasının yanı sıra travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını katıldığı bir programda anlatan Shepherd, mesleğinin ne denli zor ve travmatik olduğunu anılarıyla paylaştı. 

"Ölüme 35 yıldır alışkınım..."

Dr. Shepherd, ölüme 35 yıldır alışkın olduğunu anlatırken "Tek bir yerde iki yüz parçalanmış ceset görmek kafanıza kazınıyor. Ölüme 35 yıldır alışkınım. Ama bir nokta geliyor ve artık aklınızdaki bölmeleri ayıramıyorsunuz" ifadelerini kullandı. 

Kariyeri boyunca 23 bin otopsiye katılan Shepherd, işi nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor.

İçkisindeki buz küpleri nedeniyle hastalığının tetiklendiğini söylerken bu zamana kadar sıkıntı yaşamadığını belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, "Belki de senede bir kere psikiyatriye gitmeliydim" diyen Shepherd, bu ihtiyacını altmışlı yaşlara gelene kadar fark etmediğini söylüyor. Dr. Shepherd, içkisinde olan buz küplerinin kendisine 2002'deki Bali saldırılarını ve soğutma olmadığı için üst üste yığılmış cesetleri hatırlattığını söylerken, bu durumun kaynağının 10 yıl öncesine dayandığını söylüyor.

"Bazı anlar böyle yaşamaktansa ölmenin daha iyi olduğunu düşünüyordum"

Tüyler ürpertici anılarını anlatırken, İngiltere'de bir saldırganın 16 kişiyi öldürdüğünden bahseden ve karşılaştığı ilk büyük vakanın bu olduğunu söyleyen Dr. Shepherd olayla alakalı şunları söylüyor: "Rahatsız edici ve garip bir yankısı vardı. Oradan başladı. Bağırsaklar, süngerimsi karaciğerler, atmayan kalpler. Eller ve beni pençesine alan çürüme kokusu..."

"Algıları anlayabiliyorum. Otopsi aslında karmaşık bir ameliyat ve bedeni berbat bir hale sokmuyor"

Yine de otopsinin çok acımasız olmadığını söyleyen Shepherd, İngiltere'de 7 Temmuz 2005'de meydana gelen ve 52 kişinin öldüğü saldırılarda görev almış ve ölenlerin yakınlarının son bir kez "Hoşça kal" demek için otopsiden sonra ölen insanları ziyaret ettiğini söylüyor.

"Kimse otopsiden sonra geldiklerinden daha kötü görünmüyor" diyen Dr. Shepherd, işinin tam amacının gerçeği bulmak olduğunu söylüyor.

Ölenlerin yakınlarının en çok sorduğu sorulardan biri de 'sevdiklerinin acı çekip çekmedikleri'. Dr. Shepherd, yakınlara gerçeği doğrudan söylemeyi uygun gördüğünü belirtiyor.

"Eğer bu soruyu soruyorlarsa doğruları söylemek bana düşer" diyen Shepherd, yakınlarına her daim doğruları söylemeyi tercih ettiğini söylüyor.

İşinin istemsiz olarak özel hayatına da yansıdığını belirten Shepherd, akşam yemeklerinde rosto üzerinde teoriler denediğini de ifade ediyor.

Artık İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda çalışmadığını söyleyen Dr. Shepherd, bazı özel vakalara hala baktığını söylüyor. 

İş hayatının özel yaşamına da etkisi olduğunu belirtirken, akşam yemeğinde servis edilen eti farklı bıçaklarla keserek farklı teoriler denediğini belirtiyor. Bunu yapmasını da "Dana rostoyu her pazar yemeğinde bıçaklamadım ama çocuklarım eminim bazen yaptığımı görmüştür. Başka türlü nasıl bunları deneyebilirsiniz? Neden fırsatı kaçıralım ki?" ifadeleriyle açıklıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir