2023'te Ticari Uçuşlar Başlıyor: Uber, Uçan Taksi İçin 3 Pilot Şehir Belirledi

 > -
Abone ol

Uber, uçan taksi projesi için Avustralya’nın Melbourne, ABD'nin Dallas ve Los Angeles'ın pilot şehirler olarak seçildiğini açıkladı. Şirket, Uber Air uygulaması kapsamında test uçuşlarının 2020'de, ticari uçuşlarınsa 2023'te başlayacağını duyurdu.

'Uçan taksi' için pilot şehirler Melbourne, Dallas ve Los Angeles

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Asya Uber Bölge Müdürü Susan Anderson, yaptığı yazılı açıklamada, Melbourne, Dallas ve Los Angeles'in ‘‘uçan taksi’’ (Uber Air) uygulaması pilot şehirler olarak seçildiğini açıkladı.

Uber'in Avustralya'da 2012 yılında faaliyete girdiğini ve bugüne kadar 3,8 milyon yolcu taşındığını söyleyen Anderson, "Avustralya hükümetleri ulaşım ve gelecekteki taşımacılık teknolojisine, ileriye dönük bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu, benzersiz demografik ve coğrafi faktörlerin yenilik ve teknoloji kültürüyle birleştiğinde, Melbourne'ü Uber Air için mükemmel bir üçüncü pilot şehir yapıyor." dedi.

Uygulama, küçük elektrikli uçaklarla başlayacak

Uber Air uygulamasının, dikey iniş ve kalkış yapabilen küçük, elektrikli uçaklarla başlaması bekleniyor. Bu kapsamda helikopter pistleri, otoparkların çatıları ve havaalanlarının kullanılması öngörülüyor.

Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi: 'Uygulama güvenli ve uygulanabilir bir çözüm'

Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA) tarafından 29 Aralık 2018'de yapılan açıklamada, uçan taksi uygulamasının güvenli ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu belirterek, sistemin önünde bir engel olmadığını söylemişti.

Uber 2020'de test uçuşlarını, 2023'te ise ticari uçuşları başlatmayı planlıyor.

Geçen yıl ABD'de düzenlenen bir etkinlikte, Uber Air prototipleri sergilenmiş ve özellikleri paylaşılmıştı. 👇

Dev Anlaşma İmzalandı: Uçan Taksiler NASA-Uber Ortaklığıyla 2020'de Geliyor! - onedio.com
Dev Anlaşma İmzalandı: Uçan Taksiler NASA-Uber Ortaklığıyla 2020'de Geliyor! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir