2020 KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim branş bazında sıralamalar güncellendi

0PAYLAŞIM

Öğrenci  Seçme ve Yerleştirme Merkezi'den yapılan açıklamaya göre 2020 KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim branş bazında sıralamalar güncellendi. Adaylar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sorgulamalarını yapabiliyorlar. İşte KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim branş sıralamasında yapılan güncellemenin detayları.

KPSS, Lisans, Ön Lisans, Ortaöğretim Branş Sıralaması

2020 ÖSYM Sınavlarına katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarının güncellenerek, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldığı kaydedildi. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek. ÖSYM’nin internet sitesinde yapılan açıklamada şu açıklamalara yer verildi:

“Branş bazında sıralamaların, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturuldu, kendileriyle aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet. Adayların görüntüledikleri sayfa belge niteliği taşımıyor, her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınıyor. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanıyor. MEB tarafından öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirleniyor. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor."

Branş Bazında Sıralamalar Hakkında Teknik Açıklama İçin Tıklayın

ÖSYM'nin Resmi Twitter Hesabından Yapılan Açıklama

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir