Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2014 TEKNOLOJI DEĞERLENDIRMESI : 6 FAVORI INOVASYON

3PAYLAŞIM

1. Düşünce Transferi Gerçekleşti

Düşünce Transferi Gerçekleşti

Bu gelişme bu alanda yapılan herşeyi bir adım ileriye taşımakla kalmadı, bazı soru işaretlerini kaldırırken yeni soru işaretlerini beraberinde getirdi. Daha önce insan beyninin düşünce ile elektronik aletleri kontrol etmeleri gerçekleşmişti, insan beyninin bilgisayarı kontrol ettiğini de görmüştük fakat son çalışma ile insan beynindeki bir düşünceyi 8000 km uzaklıktaki başka bir beyine aktarması çalışmaları başka bir boyuta taşıdı. Gelecek için yeni ufuklar açarken bir çok kaygıyı da yanında getirdiğini söyleyebiliriz. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.kafatech.com/kafa-tech-2014-t...

2. Biyonik Protezler

Geçtiğimiz yılın her platformda favori gelişimlerinden gösterilen, MIT Profesörü olan Hugh Herr tarafından geliştirilen bu çalışma ile biyonik protez konusunda deyim yerindeyse çağ atlıyoruz. Koşma, zıplama, hatta tırmanmaya bile olanak sağlayan protezler bu konuda kusursuzluğa ulaşmasa bile, buna en yakın çözüm olarak gösteriliyor. Hatta TED’de yaptığı konuşmanın sonunda, protezini geliştirdiği, dansçının sahnelere tekrar döndüğü bir dans gösterisine tanıklık etmemizi istiyor.

3. SKULLY

Bir motor kaskından fazlası olan Skully, indiegogo kampanyası ile karşımıza çıktı. Gelecekte kullanmak istediğimiz kaskın bir prototipini bize vaat eden Skully, o kadar başarılı oldu ki 250.000 USD toplamak için çıktığı kampanyadan neredeyse 2.500.000 USD topladı. Ayrıca Skully Arttırılmış gerçeklik entegrasyonu ile özelliklerini bir adım ileriye götürüyor. Yakın gelecekte herkesin kafasında görmeden önce incelemek isterseniz;

4. Movi Stabilizer - Sinemacılar Yaşadı

Movi ilk bakıldığında çok bir şey vaat etmese de, sinema sektörü için inanılmaz gelişmelerin mihenk taşı olacak diyebiliriz. Aşağıda bulabileceğiniz videoda ilk olarak görüntünün nasıl alındığını ve akabinde nasıl görüntü elde edildiğini gösteriyor. Biraz işin arka tarafını bilenler hemen anlasa da, burada yapılan işi açıklamak bizim görevimiz. Bu ve bu tarz cihazların girişi ile sinema sektörü inanılmaz bir gelişime kapılarını açtı, bu tarz ürünler kolay ulaşılır olmak bir yana alternatif ve ucuz çözümleriyle bile, büyük bütçeler ve uzun zaman harcanması gereken sahnelerin kolayca yapılabilmesine olanak sağladı. Bu olanakla birlikte daha farklı düşünen bir çok sinemacının, eşdeğer kalitede filmlerle, sadece yaratıcılıkları ile ön plana çıkmaları için fırsatlar geliştirmeye başladı. Kurması saatler süren setlerin süresini kısaltmakla kalmayıp, insan gücünü, ekipman sayısını hatta prodüksiyon sonrası kurgu masraflarını bile düşürdü. Bu gelişmelerin ışığında, 2015’in bir çok yeni ve başarılı yönetmenin yılı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

5. Dash - Geleceğin Kulaklığı

6. Phonebloks

Bu çalışma aslında hep akıllarda olan ama nasıl sorusuna verilmiş en güzel cevap olabilir aslında. Dave Hakkens (davehakkens.nl) telefonunu ona sunulduğu gibi almayıp, istediği gibi kişiselleştirebileceği bir telefon peşine düşmüş. Bunu donanımsal olarak gerçekleştirmek için çıktığı yolda, ilk yayınlandığı günde 1 Milyon izlenmeye ulaşan videosu ile yolculuğuna başlamış ve birçok macera sonunda Google’ın işin içine dahil olmasıyla olay zaten çığ gibi büyürken artık kaçınılmaz başarıyı kovalar olmuşlar. Önümüzdeki yıllarda daha çok göreceğimiz PhoneBloks ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

7. COOLEST - Kickstarter

Coolest adı gibi en cool en sempatik proje desek sanırım hak verirsiniz. . Kendisi teknolojik bir girişim olmasa da, buram buram teknoloji kokan bu girişim ekosistemi içinden çıkacak bu tarz fiziksel ürünlerin, ne kadar sempatik ve gerçekten istediğimiz şeylere hitap eden bir proje olduğunu görmek bizi çok mutlu etti. Zira bu başarı aynı kulvardaki bir çok girişime motivasyon olmuştu. Karşınızda Coolest.

Teknoloji, Girişim, Inovasyon konularında daha fazlası için Kafa Tech'i buradan ziyaret ediniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir