Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2014'te Keşfedilen 20 Şaşırtıcı Hayvan Türü

 > 
331PAYLAŞIM

Bilimadamları, daha keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca tür olduğunu söylüyor. Küçük sümüklü böceklerden, tüylü rakunlar gibi memelilere kadar bir çok hayvan türü 2014 yılında keşfedildi. İşte onlardan 20 örnek. İddia ediyoruz, çoğunu ilk defa duyacaksınız.

Kaynak: http://bugs.viralnova.com/species-2014/

1. Yaprak kuyruklu kertenkele - Saltuarius Eximius

Bu tüyler ürpertici kertenkele Kuzey Avustralya'nın ıssız yağmur ormanlarında yaşıyor. Yaprak şeklindeki kuyruğu sayesinde, likenlerle veya ağaçlarla uyum sağlayarak kamufle oluyor.

2. Buzul Deniz Anemonu - Edwardsiella Andrillae

Bu yeni anemon türü, Antarktik Denizi'ndeki buzulların altında keşfedildi. Bir grup jeolog yeni bir robotu test ederken, tesadüfen keşfedildi. Buzulların altından sarkarken farkettiler.

3. Ağaçta yaşayan Olinguito

4. İskelet karides - Liropus Minusculus

Birkaç milimetre uzunluğundaki bu küçük karides, Kaliforniya sahilinin yakınlarındaki Santa Catalina adasındaki deniz mağaralarında yaşıyor.

5. Şeffaf salyangoz - Zospeum Tholussum

Hırvatistan mağararalarındaki karanlık yaşam alanından dolayı, bu küçük salyangozun gözleri ve renk pigmentleri yok.

6. Amip şeklindeki protist - Spiculosiphon Oceana

Bu ilginç ve tek hücreli protist, süngerlerin iskelet atıklarından kendisine bir kabuk yapıyor.

7. Altın-sırtlı şehir kurbağası - Hylarana urbis

Hem suda hem karada yaşayan bu şehir sakini, Sri Lanka ve Hindistan'da keşfedilen yedi altın-sırtlı kurbağa çeşidinden birisi. Özellikle bu türler, şehirlerde bulunan küçük gölcüklerde yaşıyorlar. Ancak, şehir gölcüklerini bu canlılar seçmiş olmayabilir. Şehirler kurulmadan önce de orada yaşadıkları ihtimali daha kuvvetli.

8. Tinkerbell peri sineği - Tinkerbella Nana

Bu küçük sinek, 1.400 çeşidin arasından aileye katılıyor. Merak ettiyseniz söyleyelim, evet bu sineğin ismi Peter Pan'ın sırnaşık yardımcısından ilham alınarak koyuldu.

9. Isabel Saki maymunu - Pithecia Isabela

Bu seneye kadar bilinen 5 türü bulunan Sakigiler'in, tür sayısı 2014'te 16'ya çıktı. Isabel Saki maymunu da yeni keşfedilenlerden bir tanesi.

10. Dendrogramma Enigmatical

Mantar görünümlü canlılar, bilime gerçekten sürpriz oldular. İlk kez 1986 yılında Avustralya'da denizin derinlerinde keşfedilmelerine rağmen, biyologlar bu sene tanımladılar ve sınıfladılar. Neden bu kadar kafaları karışmıştı? Çünkü bu canlılar yaşayan hiçbir hayvan türüne girmiyordu. Bu tür bir keşif, evrim, sinir sistemi ve doku oluşumu anlayışlarımızı yeniden düzenleyebilir gibi.

11. Kuş-dışkısı şeklinde örümcek - Calaenea

Evet, doğru duydunuz. Bu örümcek kendini kuş-dışkısına benzetiyor çünkü kimse yaprakta gördüğü bir kuş-dışkısını yemez öyle değil mi? Bilim adamları araştırmalarını henüz bitirmelerine rağmen, Hindistan Kaplan Bölgeleri'nde bulunan bu kuş-dışkısı görünümlü örümceğimsinin türünün yeni üyesi olduğunu söylüyorlar.

12. Henüz isimlendirilmemiş tüy yumağı.

Bu ince tüylü yaratık ilk olarak 1985 yılında Papua Yeni Gine'de keşfedilmiş olsa da, bu yıl ayrıca bir tür olarak listeye eklendi. Peki bu yaratığı isimlendirmek niye bu kadar zor? Mesela "Tatlı ve Tüylü" olabilir.

13. Gececi kertenkele - Paroedura Hordiesi

Kuzey Madagaskar'daki eski bir Fransız kalesinde yaşayan ve geceleri gezinen bu sürüngenin soyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kuyrukları dahil yaklaşık 10 santimetre uzunluğa sahiptirler.

14. Türk alabalığı - Salmo Kottelati

Somonların da dahil olduğu balık familyasına girmektedir. Bu türü 200'ye yakın alabalık türünden ayıran en büyük özelliği geniş ağızlarıdır. Antalya'nın soğuk ve berrak sularında yaşarlar.

15. Güzel gözlü karides - Mysidopsis Zsilaveczi

Güney Afrika sularında keşfedilen bu karides, yırtıcı hayvanları o güzel, naneşekeri gözleriyle defetmesini iyi biliyor.

16. Alt tür ya da tamamen yeni bir tür: Bryde Balinası

Florida açıklarında bir su altı kanyonunda keşfedilen bu balina türü, belgelenmiş diğer balina türlerine nazaran doğal, genetik bir makyaja sahip. Eğer kendi başlarına bir tür oldukları ispatlanırsa, bu balina türünden dünyada yalnızca 50 tane var ve soyu tükenmekte olan türlerin başında geliyor.

17. Araguaia Nehri Yunus Balığı - Inia Araguaiaensis

Bir diğer soyu tükenmekle karşı karşıya olan yeni bir tür: Brezilya'da Araguaia Nehri havzasında keşfedilen bu yunus balıkları.

18. Atlantik Denizi Leopar Kurbağası - Rana Kauffeldi

Bu kurbağa türü Connecticut'dan Kuzey Karolina'ya kadar geniş bir bölgede yaşar ama ilk olarak Staten Adası'nda keşfedilmiştir.

19. Zıplayan örümcek - Stenaelurillus

Örümcek fobisi olanları daha da korkutmayalım ama işte karşınızda Hindistan Kaplan Bölgeleri'nde bulunan yeni bir örümcek türü daha. Sevimli olduğunu kabul edin, üstelik eşlerini etkilemek için parıldayan mavi bıyıklarıyla yakışıklı da sayılabilir. Örümcek fobinizi yenmek istiyorsanız, bu tatlı şeyle başlayabilirsiniz.

20. Anzu Wyliei dinozoru.

Bu dinozor türü Kuzey ve Güney Dakota'da bulunun fosiller yardımıyla keşfedildi. Tüylü ve tepeli bir kafaya sahip olan bu dinozor türünün ismi, Mezopotamya'daki tüylü ve iblis şeytan olarak bilinen Anzu'dan gelmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-ipek4

ligerle tigon yok :D

oyku-ozsoy

tüy yumağı :) tipsiz seni :)

cube

ulan facebook yorumlarına baktım da sanırsın ZOOLOJI sınıfındayım çok ezik hissettim kendimi aq

Görüş Bildir