Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

20 Yıllık Bir Efsane Olan Tomb Raider ile İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Bilgi

Gamer-
Abone ol

Bilgisayar oyunu dünyasına kadın eli...

Bilgisayar oyunlarının altın çağı 90'lı yıllarda peşi sıra çıkan oyunlar ve yarattığı rekabet ortamı bugüne kadar ulaşan bir çok efsanenin doğumuna neden oldu.

Tomb Raider, Core Design ve Eidos Interactive etiketiyle piyasa ilk çıktığında yıl 1996'ydı. 

O zamana kadar yapılmayan yapılmış ve ana karakter olarak bir kadın seçilmişti: Lara Croft... 

İşte bugüne kadar 30 milyondan fazla resmi kopya satarak rekor kıran Tomb Raider efsanesinin doğuşu ...

1. 90'lı yıllarda Prince of Percia ile oyun dünyasında fırtınalar koparan Jordan Mechner, bu başarısını oyunun diğer versiyonlarına da taşımayı başarmıştı.

Hatırı sayılır bir kitle tarafından beklentileri karşılayamamakla eleştirilse de Prince of Percia 3D ile çıtayı oldukça yukarıya taşımıştı.

Prince of Percia 3D, o güne kadar yapılan oyunlar arasında map motoru kullanılan ilk adventure oyunuydu ve sadece bu özelliği bile sonrasında gelecek yeni oyunlar için büyük bir deniz feneri oldu.

Lara Croft'un, Pers Prensi'ni takibi de tabii ki gecikmedi...

2. Tomb Raider serisinin baş tasarımcısı ve yaratıcısı Toby Gard aynı zamanda onlarca çizgi roman ve macera romanında imzası bulunan bir yazar.

Sağlam bir gamer olan Gard, oynamaktan en çok keyif aldığı oyunlardan biri olan Prince of Percia'nın 3D versiyonu ile birlikte uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni bir oyun yaratma projesine hız verdi.

Kafasında şekillendirdiği oyunun ana karakterini çizmeden senaryosunu yazan Toby Gard'ın tek düşüncesi daha önce yapılmayanı yapmaktı.

Senaryo aşamasını sonlandırdıktan sonra Prince of Percia'yı tekrar oynayan yazar oyunu bitirdikten sonra kritik kararını verdi; kendi oyununun ana karakteri bir kadın olacaktı.

3. Oyunun baş kahramanı Lara yaklaşık 10 yaşlarındayken Nepal'de gerçekleşen uçak kazasında annesini kaybetmiş, kendisi mucize eseri kurtulmuştur.

Yaptığı keşiflerle anne ve babasının ölümlerini araştırmak ve onların izinden gitmek istemektedir. Annesi Amelia Croft, babası Abbington Mahlikanesi lordu Richard Croft'tur. Lara'nın eğitmeni, babasının çok yakın bir arkadaşı olan Werner Von Croy'dur.

İlk oyundan itibaren günümüze kadar gelen tüm versiyonlarda da Lara Croft, dünyanın gizemli yerlerinde saklı sırları ve geçmişine dönük bilinmeyenleri araştırır.

4. Oyunun yaratıcısı Toby Gard'ın, her ne kadar farklı bir şey yapmak istese de yarattığı oyunun her versiyonunda Prince of Percia'dan ne kadar etkilendiğini görmek mümkün.

Pers Prensi'nin hemen her oyunda mücadele ettiği bubi tuzaklarından nasibini alan Lara, bir yandan da Köpek Balığı, Jaguar, Babun gibi envai çeşit yırtıcı hayvanın saldırısına uğrar.

5. Tomb Raider: Lara Croft piyasa çıktığı 1996 yılında dünya çapında 2 milyondan fazla kopya satarak ilk büyük rekorunu kırdı.

Büyük ses getiren serinin ilk versiyonu Tomb Raider: Atlantean Scion; Sega, Mac ve Windows olmak üzere 3 platformda aynı anda piyasaya çıkan ilk bilgisayar oyunu oldu.

İlk versiyonuyla yakaladığı başarı oyunun yeni versiyonlarında da devam etti ve Lara Croft bu güne kadar 30 milyon resmi kopya barajını aşan ilk kadın oyun karakteri oldu.

6. Bilgisayar oyunu tutkunları bu güçlü kadını o kadar çok sevdi ki, gelişen bilgisayar teknolojisini de arkasına alan Tomb Raider 18 oyun, 3 kitap, 7 çizgi roman ve 2 film ile tek başına kocaman bir efsane olmuş durumda.

Şimdiye kadar iki farklı yapımcı tarafından geliştirilip piyasaya sürülen 11 oyun ve 7 farklı ekstra bölümün yer aldığı oyun, toplamda 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Serinin bitirilmesi bir yana geçtiğimiz aylarda yeni bir maceranın konu edildiği 3 oyunluk yeni bir serinin müjdesi verildi.

7. Tomb Raider, oyun dünyasında büyük başarı yakalamış her yapım gibi sinemaya uyarlanarak başarısını taçlandırdı.

Angelina Jolie'yi, Lara Croft rolünde izlediğimiz Lara Croft: Tomb Raider filmi 2001'de vizyona girdi ve 5,7'lik IMDB puanına rağmen dünya çapında büyük ses getirdi.

8. İlk filmin başarısından sonra hemen kolları sıvayan yapımcılar 2002 yılında Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life'ı çekti

Film 274.700.000 dolarlık gişe başarısı yakaladı.

9. Angelina Jolie'nin kariyerinde altın birer sayfa olarak duran bu serinin şimdilerde yeniden çekilecek olan maceralarında Lara Croft'u, Alicia Vikander'in canlandıracağı açıklandı.

Angelina ile bütünleşmiş Lara'yı yeni bir yüzle görmek serinin hayranlarına neler hissettirir bilinmez ancak Tomb Raider efsanesinin kolay kolay bitmeyeceği belli.

10. Tuzaklarla, bilmecelerle ve yırtıcı hayvanlarla kapışa kapışa 20 yıl geçiren Tomb Raider daha uzun yıllar bizimle olacak gibi.

Bitirilen oyun serilerindeki gibi eski versiyonları tekrar tekrar oynamak zorunda kalmayan Tomb Raider: Lara Croft hayranları, daha çok uykusuz geceler yaşayacaklar gibi.

Kaynaklar: tombraider.com, Wikipedia, trgamer, TheGame, Adventure Time

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir