Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı Dönemi Liderlerinden Tarihsel Anlam Taşıyan 10 Önemli Söz

-

Liderlerin çok fazla önemli özelliğinin arasında etkili sözler söylemek de vardır. İşte 2.Dünya Savaşı sırasında, o dönemin liderlerinin söylediği, tarihsel anlam taşıyan 10 söz:

1. Adolf Hitler

"Aslında ulaşılacak gaye şudur: Gözyaşı döken barış ­severlerin salladıkları 'zeytin dalları' ile sağlanmış bir barış değil, bütün dünyayı yüksek bir medeniyetin hizmetinde bulunduran bir hâkim milletin üstün kılıcı ile sağlanmış bir barış."

2. Winston Churchill

"Amerikalılar her zaman doğru olanı yapacaktır, tüm diğer seçenekleri tükettikten sonra."

3. Joseph Stalin

"Hitler gelir ve gider, ama Almanya ve Alman halkı kalacaktır." 

(Alman ordusu Moskova sınırına dayandığında, Sovyet halkını, bütün Almanları Nazi olarak görmemeleri için uyarmaktadır.)

4. Benito Mussolini

"İlerlersem; beni takip ediniz! Gerilersem; beni öldürünüz! Eğer ölürsem; intikamımı alınız!"

5. Franklin D. Roosevelt

"Sözcükleri ağzınızdayken yutmak, onları daha sonra yemekten daha iyidir."

6. İsmet İnönü

"Atatürk'ün ayrılışından kısa bir süre sonra İkinci Dünya Harbi patladı. Atatürk'ün bıraktığı Cumhuriyet, bünyesinde ve anlayışında o kadar sağlam işledi ki, 6 sene süren dünya harbi, birçok devleti götürdüğü halde Türkiye bu hengameden sağlam çıktı."

7. Mao Zedong

"Felsefeyi, filozofların, konferans salonlarının ve ders kitaplarının cenderesinden kurtaralım ve kitlelerin elinde güçlü bir silah haline getirelim."

8. Neville Chamberlain

"Bu anlaşmanın, bizim zamanımız için barış demek olduğuna inanıyorum. "

(1938, Münih Antlaşması sonrasında... 2. Dünya Savaşı 1939 senesinde çıkmıştır)

9. Harry S. Truman

"Eğer insanları ikna edemiyorsan, kafalarını karıştır."

10. Hermann Meyer

"Eğer bir düşman bombardıman uçağı bile Ruhr'a ulaşabilirse, benim adım Hermann Göring değildir. Bana "Meyer" diyebilirsiniz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ataman-yildirim

denilenler saçma istem inönü'de gayet önemli bir insandı.sadece araştırmamadan kaynaklı bir yanlışınız var sizi suçlamıyorum yıllardır böyle duydunuz. sonuç olarak bilmemek değil, öğrenmemek suç

piyetro-yurdana-88

İsmet'in listede bulunması hata. Savaşa katılmamış olmasına rağmen Türk milletine ve tüm Türk alemine acı darbeler vurulmuştur, hem de bizzat bu kürt kılıklının gözü önünde. Memleketin işgal edilmemesi büyük şans.

muhammed-el-muhamadi

Adolf Hitler , Stalin , Churcill ve Roosevelt 2. Dünya savasinin en buyuk liderleridir. Bu isimler arasinda İsmet İnönü denen zatın adi bile okunmaz. Ama söyle bir gerçek var cok şükür. 1. Dünya savasinda ise Mustafa Kemal ATATÜRK Paşa nın oldugu bir listede hiç bir liderin adi okunmaz.

Görüş Bildir