Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1928-1948 Yılları Arasında Çocuklara Uygulanan Yapay Güneş Tedavisi

 > 
38PAYLAŞIM

O yıllarda bu uygulamaya maruz kalan çocuklar ya ekstra vitamin depoladılar ya da kanser oldular.

Hem doğu hem de batı kültüründe güneşin tedavi edici bir yanı olduğuna inanılmıştır.

Avrupa'da sanayi devriminden sonra insanların doğrudan temas ettiği güneş ışığı oranı, hava kirliliği sebebi ile çok azalmıştır. 

Niels Finsen Faroeli-Danimarkalı olan doktor Kuzey Atlantik'te güneş ışığının çok gelmediği bir yerde büyümüştü ve güneş ışığının insan sağlığı üzerindeki etkisine hayranlık duyuyordu. Güneş ışınlarının bakterileri öldüreceğini farketti. 1890larda tüberküloz bakterisinin neden olduğu deri hastalığını iyileştirmeye yarayan Finsen Işığını icat etti.

1903 yılında, Finsen fototerapi üzerine yaptığı çalışmalarla tıp ve fizyoloji alanında Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

20. yüzyılın ilk yarısında fototerapi ya da diğer bir adıyla ''güneş ışınları'' çocuklarda anemiden göğüs enfeksiyonlarına kadar bir çok hastalığa iyi geldiği söylendi. Fakat bir yandan da UV ışınları ile cilt kanseri arasındaki bağlantı bir muammaydı.

1960'ların başında yapay güneş ışığı tedavisi yerini antibiyotikler ve diğer tedavi yöntemlerine bıraktı. Fakat UV ışığı tedavisi günümüzde de cilt bozuklukları, ruh sağlığı tedavisi ve uyku bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılıyor.

Bazı çocuklara 1 hafta boyunca yapay güneş ışığı tedavisi uygulandı fakat çocukların bazı hücrelerinde kanserin ortaya çıktığı görüldü. Güneş ışığı ile kanser arasındaki bağlantıyı kurmak çok zor olsada Amerikan Kanser Derneği cilt kanserinin birinci nedeni olarak UV ışınını göstermektedir.

Kaynak: http://mashable.com/2015/08/07/sun-thera...

Londra'da bir hastanede yatan çocuk.

''Hemşire bizi tahta sandalyeye oturtur, ışığı açar ve uzun süre orada kalmamızı isterdi.''

1929

Çocuklar yapay sahilde, yapay güneş ışığına maruz kalırken. Paris.

''Mor ışığın sıcak hissini vücudumda hissediyordum.'' Alison Lawlor

Çocukların canı sıkılmasın diye aynı zamanda gramofondan müzik çalınıyor.

1935

1938

1938

''Kıyafetlerimi çıkardıktan sonra sıcaklığı ve acıyı hissediyor, gözlüğümle baktığım yerlerde benekler görüyordum.'' Alison Lawlor

Bu tedavinin çocuklara gerçekten iyi gelip gelmediğini bilmiyoruz.

2 Mart 1942

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eda-akdeniz

Ya böyle sadistçe,düşüncesizce yapılan deneyleri görünce çıldırıyorum. Çocuk felci aşısını bulup kendi çıkarlarknı hiçe sayarak insanların yararlanması için patenti üzerine almayan Jonas Salk mı sağlıkçı, yoksa bu ve bunun gibiler mi?..

gulsah.light

Başlığı değiştir içeriği değiştir, yalnız fotoğraflarla gerilim filmi senaryosu oluşturursun.

kaan-kocalioglu

Ya şu deneyleri niye hep çocukların üstünde yapıyorsunuz. İnsan üzülüyor içimden size ettiğim küfürlerin haddi hesabı yok... Belli belirsiz bişey faydalımı değilmi çocuğun üstünde deneyelim hepinizin ta amına koyim...

afedersiniz-sivri-dilli

Arkadaşlar gerçekten bana bu tarz siyah beyaz fotolar göstermeyin altıma sıçızlıyorum

Görüş Bildir