Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1900'lü Yıllarda İnsanların Gelecekteki Evlerin Tasarımı Hakkında Yaptıkları Birbirinden Enteresan Tahminler

215PAYLAŞIM

1900'lerde yaşayan insanlar şu anki evlerimizin nasıl olacağını tahmin etmiş. Hayata geçirmesi biraz ütopik kalan bu evleri, sizler için Bored Panda'dan derledik. İyi okumalar dileriz!

Kaynak: https://www.boredpanda.com/digital-art-h...

1. Hareket Edebilen Evler (1900):

Jean-Marc Côté’nin, "Kır Boyunca Hareket Eden Evler" adlı öne çıkan sigara kartı koleksiyonu, 2000'li yıllardaki hayatın neye benzediğini hayal ederek 19. yüzyılın başlangıcında hazırlanmıştır.

Bu ütopik görüşler, bugün aslında gördüğümüz mimari eğilimlerin sosyal ve gezici ev versiyonunu öngörmüşlerdir.

Örneğin; çatı bahçesi aracın karbon ayak izini dengelemekte.

2. Cam Evler (1920):

Güneşten gelen insana yararlı ışınları içeri girmesini sağlamak için dizeyn edilmiş özel yeni bir çeşit camla Vitaglass evleri, size tüm yıl boyunca yaz mevsimini yaşatmakta. İç karartıcı günler içinde civalı ark lambalarına sahip.Bütün en iyi ve yeni mimari yenilikler gibi, Vitaglass evleri, şehrin hayvanat bahçesinde maymunlar üzerinde test edilmiştir.

Ancak yalın cam bile iki dünya savaşının yaşandığı yıllar arasında karmaşaya neden oldu.

Çünkü bu yeni popülarite insanların evden dışarı çıkmamasına olanak sağlayabilirdi.  Bu yüzden, bu inşaya ilham veren reklamlar inanılmaz olmasına rağmen Vitaglass ticari bir başarısızlık olarak kaldı. Yani morötesi ışınları hissetmek istiyorsanız dışarı çıkmanız gerekecek.

3. Yuvarlanan Evler (1930)

Eylül 1934'te Everyday Science and Mechanics dergisi okuyucularına, insanların hemen devasa bir hamster topunda yaşamaları aşikar olmasa da, yuvarlak evlerin yakında çok moda olacağını belirtti.

Bu yenilik, uzak yapılar ve yeni ev teslimlerinin doğrudan olmasını amaçladı

Ancak bir top içinde yolculuk yapmak eğer eşyalarınıza değer veriyorsanız oldukça zor olabilir.

4. Hafif Evler (1940):

Evleri taşımanın daha medeni ve kolay yolu, onu bir tepsi üzerinde bir düzine güçlü erkeğe taşıtmaktır. Bu tuhaf resim ise sadece bir illüstrasyondur. Ama gerçekten neden evlerimiz korkunç derece de ağır?

Ocak 1942'de The Unfinished World'ün yazarı, bize bir görüş sundu. Bu görüşe göre, evlerin yapımında çok hafif köpük kullanmak onları depreme dayanıklı yapmakta ve inşa ederken daha az kaynak gerektirmekte.

Bugün ise dünyadaki en hafif materyal 3 boyutlu basılabilen grafen köpüktür. Bilim insanları ise geleneksel inşaat tekniklerinin çevresel zararlarını hafifletmek için bu materyalin kullanımı üzerine çalışmakta.

5. Uzay Evleri (1950):

Cam kubbeli evlerden sadece dört yıl önce, Aralık 1953'te Science Fiction Adventures dergisinin kapağı bir cam kubbe önerdi , ancak uzayda. Porto Rikolu kapak sanatçısı Alex Schomburg’un serbest yüzen kar kürelerini, üstü açılır kapanır bir uzay aracı olarak bilinmeyen yerlere fırlatılmak için geliyor...

İlginç bir şekilde, Schomburg 1920'lerde bir vitrin atölyesinin sanatçısı ve şirket ortağıydı.

Ev tasarımı, iki kat bir cam katman içermekteydi: Evi, uzay atmosferinden koruyan bir kubbe ve evin dışında hafifçe boyanmış duvardan duvara pencereler.

6. Kubbe Şeklindeki Evler (1950):

Mechanix Illustrated’ın Haziran 1957'deki sayısının kapak hikayesinde: “Güneş enerjisi ve mimarlık konusundaki güncel araştırmalar, 1989’a kadar tamamen çelikten veya camdan yapılmış dış cephesi olan bir evde yaşayabileceğinizi gösteriyor” şeklinde bir iddiada bulundu.

Dönen kubbe, ev sahiplerinin güneşin enerjisini verimli bir şekilde kullanmalarını sağlamakta.

Kubbe evinin dışındakiler gibi hidroponik sebze bahçeleri 21. yüzyıl bahçelerinin özelliklerini taşımazken, genel olarak hidroponik endüstrisi bugün ve 2023 yılları arasında 725 milyon dolar olup değerini üçe katlamaktadır.

7. Su Altı Evleri (1960):

General Motors, 1964’te New York World’s Fuarı’nın ziyaretçilerinin aklını başından almak için Futurama II Pavillion'ı yarattı.

Dünyanın geri kalanı yıldızlara bakarken, GM hala keşfedilmemiş okyanuslarımız olduğunu belirtti.

Ray Dashner, turdaki ziyaretçilere: “Yeni bilgi ve becerilerimiz - yeni güç ve mobilite - bize yeni ve harika bir su altı dünyası kazandırdı” dedi. “Sınırsız deniz hazinesinden gelen hediyeler harikası” diye sözlerine devam etti. Bu ev tipini gerçek emlak broşürünüze koymalısınız!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-yildiz24

dikkatimi çekti çoğu müstakil ama biz ne yaptık yüksek ve çirkin beton yığınları

toreador

adamlar totolarindan sallamislar o zaman simdi oldugu gibi yersen iste

aaabbbcccddd

''Ama gerçekten neden evlerimiz korkunç derece de ağır?'' ya arkadaş 2019 yılının ortasındayız, şu -de -da eklerini artık öğrenin, bu kadar mı kafasızsınız ya?

gozde-cetin8

hafif ev haricindeki herşey rüya gibi güzel geliyor insana🥰

psyhedelichead

Gezen ev, su altında ev, ağaç üstünde ev ve uzay evi tam benim yaşam tarzım ölene kadar yaşarım! :)

Görüş Bildir