Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Enteresan Bilgi İle Ruhun Kası Olarak Bilinen: Psoas

 > 
14bPAYLAŞIM

Psoas kası en genel tanımıyla bedenin en derindeki çekirdeği, ‘’ruhun kası’’ olarak görülür. Yapılan araştırmalara göre ise bu kas, psikolojik halimize ve fizyolojik sağlığımıza doğrudan etki ediyor.

1. Bacaklarla bel kemiğini bağlayan bu kas; hareket, denge, eklem fonksiyonları, esneklik ve daha birçok bedensel özelliği etkiliyor.

2. Psoas kasının bedeni dik ve hareket eder bir şekilde tutmasının yanı sıra, özellikle esnetildiğinde kişinin yaşadığı anda kalmasını ve vücuttaki gerilimin azaltılmasını sağladığı düşünülüyor.

3. Araştırmalar da psoas kasının vücudun yapısal durumunun yanı sıra psikolojik durumu açısından da hayati öneme sahip olduğunu gösteriyor.

4. Psoas kası, neredeyse doğduğumuz günden itibaren gergin ve kasılmış bir halde bulunmaktadır.

5. Günlük yaşamdaki aktivitelerimiz, dar kıyafetler ve duruş bozuklukları nedeniyle de günden güne iyice kasılır ve gerginleşir bu kas.

6. Bu gerginlik zamanla insanda sırt, kalça, diz ağrıları gibi kronikleşmiş rahatsızlıklara neden oluyor ve günlük hayatı zorlaştırıyor.

7. Vücudun yapısal stabilitesinin temelini oluşturduğu için bu kas üzerindeki kronik gerginlikler nasıl hissettiğinizi, dünyaya nasıl baktığınızı etkiler.

8. Hatta ve hatta başkalarına nasıl davrandığınızı, psoas üzerindeki gerginliğin duygusal durumunuzu veya kişilerle olan ilişkilerinizi dahi etkileyebileceği söylenmektedir.

9. Psoas kası öylesine büyük ve etkilidir ki, tam olarak esnetildiği, uzadığı ve rahatladığı zaman sizi şimdiki an’a bağlar. Kısacası an’ı yaşamanıza olanak sağlar.

10. Bacaklardan başlayarak omurgaya uzanan psoas, bacaklarla bel kemiğini bağlayan tek kas. Bu kas gurubu en sonda ise kalça kemiğine bağlanıyor.

11. Kalça kemiğinin yanı sıra psoas kası diyaframa da bağlanıyor. Nefes alıp verme sırasında harekete geçen diyafram kası aynı zamanda korku ve anksiyeteyle ilişkili birçok fiziksel semptomun yer aldığı bir bölge.

12. Bu ilişkiden dolayı psoas kasının, yaşamsal dürtülerin yer aldığı en temel beyinsel fonksiyonları yöneten “alt beyin” ile doğrudan ilişkili olduğu düşünülür.

13. Psoas kasınızı gevşeterek ve ona denge kazandırarak, korkunun vücutta yarattığı gerilimden de kurtulabilirsiniz.

14. Duyguların belki de en karmaşığı olan ve vücuda girdiği zaman kolay kolay defedilemeyen korku, vücudunuzdaki yaşamsal enerjiyi en çok sömüren şeydir.

15. Korkunun yarattığı gerilimi azaltarak hem fiziksel hem de zihinsel nirvanaya ulaşmanın, özetle iç huzuru yakalamanın yolu psoas kasınızı gevşetmekten geçiyor.

16. Psoas kasındaki dengeyle birlikte büyük bir iç huzura ve aynı zamanda kas ağrılarından kurtulmuş bir bedene kavuşmak mümkün.

17. Fiziksel ve zihinsel anlamda kısıtlanmamış bir vücuda sahip olmak da size şimdiki anı yaşamanın yolunu açıyor, sizi yaşamın her alanında daha enerjik yapıyor.

18. İnsanlık olarak bu kasın gevşetilmesi için çalışmalara binlerce yıl önce farkında olmasak da başlamışız.

19. Hatta bugün tüm dünyada uygulanan yoga pozlarının birçoğu, psoas kasının uzatılması ve esnetilmesi prensibine dayanıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alper-mutlu5

Biraz geç te olsa bulduğum bir bilgiyi paylaşmayı istedim arkadaşlar. Satın almayı düşünüyorum.İçinizde denk gelip satın alan var mı? Antrenman yaptığım salondakı bir eleman onda yaradığını söylüyor ama birkaç kişi olumlu sonuç aldıysa almayı düşünüyorum.Egzersiz seti gibi birşey. Set şu :

mihail-ivanovic-kutuzov

e ruhun G noktasu bu!

fulyana

Nasıl gevşetileceğini göstereceğini düşünerek hızlı hızlı aşağı indim ama yok. Madem bilmiyorsun neden konuyu açıyorsun.

den_den_mushi_

spor yaparken bu kasımı zorladım, sünnet çocuğu gibi geziyorum günlerdir.

laylon

denedim de bendeki uzun süredir çalışmamış galiba. Huzur verici bişey bacaklarımı hissetmiyom

Görüş Bildir