Görüş Bildir
Haberler
Can Dündar Dahil 18 Gazeteciye 7'şer Buçuk Yıl Hapis Talebi

Can Dündar Dahil 18 Gazeteciye 7'şer Buçuk Yıl Hapis Talebi

Deniz Gök
04.08.2015 - 18:26 Son Güncelleme: 05.08.2015 - 10:18
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çağlayan Adliyesi’nde iki DHKP/C üyesi tarafından rehin alınarak öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğraflarının yayınlanmasıyla ilgili soruşturmada 18 gazeteci için yedi buçuk yıla kadar hapsi istendi.

Çağlayan Adliyesi'nde şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın odasındaki fotoğrafların yayınlanmasıyla ilgili soruşturmada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 gazeteden, aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da bulunduğu 18 gazeteci hakkında 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlamasıyla iddianame düzenledi.

 Şüphelilerin 7'şer buçuk yıla kadar hapsi isteniyor. İddianame kabul edilirse şüpheliler, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.

Soruşturma re'sen başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 29 Mart 2015'te Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın DHKP/C'li teröristler tarafından odasında rehin alındığı, akabinde hunharca şehit edildiği, şehit edilmeden önceki fotoğrafların sosyal paylaşım sitelerinde propaganda amaçlı paylaşıldığı belirtildi. İddianamede, bu fotoğrafların söz konusu gazetelerin 1 Nisan 2015 tarihli nüshalarında yayımlandığı, bu nedenle gazete sorumlu müdür ve bağlı olduğu yetkililer hakkında re'sen soruşturma başlatıldığı anlatıldı. 

İddianamede 'şüpheli' sıfatıyla yer alan gazeteciler

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, 

  • Şok Gazetesi Sorumlu Müdürü Kaan Özbek ile bağlı olduğu yetkili Orhan Duman,

  • Millet Gazetesi Sorumlu Müdürü Sedat Gülmez ile yetkili Cuma Ulus, 

  • Posta Gazetesi Sorumlu Müdürü Seçil Şengelir ile yetkilisi Mehmet Emin Öztürk, 

  • Yurt Gazetesi Sorumlu Müdürü Başak Günsever ile yetkilisi Orhan Şahin, 

  • Bugün Gazetesi Sorumlu Müdürü Gökhan Çorbacı ile yetkilisi Temel Tanadalan, 

  • Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Abbas Yalçın ile yetkilisi Can Dündar, 

  • Özgür Gündem Gazetesi Sorumlu Müdürü Reyhan Çapan ile yetkilisi Emire Eren Keskin,

  • Aydınlık Gazetesi Sorumlu Müdürü Murat Şimşek ile yetkilisi Mehmet Sabuncu ve 

  • Birgün Gazetesi Sorumlu Müdürü Berkant Gültekin ile yetkilisi İbrahim Aydın “şüpheli' sıfatıyla yer aldı. 

Suçlamaları reddettiler

Şüphelilerin soruşturma kapsamında alınan ifadelerine de yer verilen iddianamede, terör örgütü propagandası yapmadıklarını belirterek suçlamayı reddettikleri ifade edildi. 

Dündar: 'Fotoğraf terörün karanlık ve çirkin yüzünü göstermek niyetiyle verildi'

“Karanlığa Girdiğimiz Gün' başlığıyla haberi yayımlayan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın ifadesinde, kendilerinin terör mağduru bir gazete olduklarını, her türlü illegal örgüte karşı tutumlarının net olduğunu, fotoğrafın kullanılmasının terör örgütünün eylemini meşrulaştırmak değil, tam aksine terörün karanlık ve çirkin yüzünü göstermek niyetiyle verildiğini söylediği kaydedildi.

Dündar habere yazdığı 'DHKP-C'nin rehin alma fotoğrafını basmak 7,5 yıl hapis, IŞİD'in rehinelerini basmak serbest' tweet'iyle tepki gösterdi.

Basın yoluyla DHKP/C propagandası

İddianamede, şüphelilerin şehit Cumhuriyet Savcısının, teröristin ve terör örgütüne ait flamaların bulunduğu fotoğrafları herhangi bir mozaikleme ve karartma yapmadan olduğu gibi tüm çıplaklığıyla yayımladıkları belirtildi. İddianamede şöyle denildi: “Devletin bütünlüğüne, milletin birlik, beraberliğine kasteden terör örgütünün nihai amacının toplumun huzur ve refahını bozmak, ülke içerisinde kaos ortamı oluşturmak olduğu, devletin acziyet içerisinde olduğu, terör örgütünün her türlü eylemi yapabileceği ve güçlü olduğu mesajını vermek için öldürülen teröristlerin çekmiş olduğu söz konusu fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde yayımladıkları, haklarında soruşturma açılan gazetelerin de terör örgütünün belirtilen amaçlarına hizmet edecek şekilde bu fotoğrafları yayımladıkları, bu gerekçeler doğrultusunda şüphelilerin DHKP/C terör örgütünün basın yoluyla propagandasını yapmış oldukları anlaşıldığından 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmalarına karar verilmesi mütalaa olunur.'

İddianame kabul edilirse Ağır Ceza'da yargılanacaklar

Gazeteci Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 18 şüpheli hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0