Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

83. Doğum Gününde 17 Maddeyle Sanat Güneşimiz Zeki Müren

37PAYLAŞIM

İyi ki Doğmuşsun Sanat Güneşimiz. 83. doğum gününde Zeki Müren'i saygıyla anıyoruz...

Galeriyi gezerken Sanat Güneşimizin bu efsane şarkısını dinlemenizi tavsiye ederiz.

1. Zeki Müren'in Bodrum Tatilinden Bir Görüntü

Zeki Müren'in hayatında şüphesiz Bodrum'un ayrı bir yeri ve önemi vardır. Hayatının özellikle son dönemini geçirdiği Bodrum'da büyük sanatçının adını taşıyan bir de Sanat Müzesi bulunmaktadır.

2. Boz Ala Boz Başlı Pis Porsuk

Zeki Müren'in katıldığı bir programın kapanışında dile getirdiği Türkçe'nin en uzun tekerlemesi hala tekerlenmesi en zor cümle olarak, dile getirmeye cüret edecek olanları beklemektedir.

3. İnecek var pilot bey!

Zeki Müren'in Türkan Şoray'la kamera karşısına geçtiği filmdeki paraşütle atlama sahnesi Zeki Müren'in unutulmazları arasında yer alır.

4. Fotoroman gibi hayat...

Zeki Müren hayatı boyunca ama kendisi, ama diğer sanatçılarla bir çok kez objektiflere poz vermiş, bir anlamda hayatını ölümsüzleştirmiştir.

5. Şimdi reklamlar...

Zeki Müren nadiren de olsa reklam kampanyalarına yüzü ve sesiyle destek olmuştur.

6. Hayvan sevgisi

Her ince ruhlu insan gibi Zeki Müren de hayvanlara karşı sevgi doluydu. Evcil hayvanlarının yanı sıra sokak hayvanlarına da gönlünün kapılarını açmış bir yüce şahsiyetti.

7. Zeki Müren’le Bir Söyleşi

Zeki Müren kendisine yöneltilen sorulara samimiyetle cevap vermesiyle de tanınırdı.

8. Renkli kişilik

Zeki Müren Barış Manço, Emel Sayın, Kadir İnanır, Türkan Şoray gibi bir çok ünlü yüzün arasında bile en önce dikkati çeken ve fark edilen bir imaja sahipti.

9. Kavga Ederken Bile Çizgi Sahibi Olmak

Zeki Müren , Sadri Alışık'la kamera karşısına geçtiği Hindistan Cevizi filminde onu görmeye alışmadığımız bir sahnenin içinde yer almıştı. Kavga eden bir Zeki Müren zaten ancak bir filmde görülebilirdi...

10. Sevgi İnsanı

Zeki Müren sanat hayatı boyunca çevresindekileri kırmamak ve onlarla iyi geçinmek için büyük mücadeleler vermişti. Günümüz yıldızlarının sırf gündeme gelebilmek için bile gereksiz sataşmalarda bulunduğunu göz önüne alırsak, Zeki Müren gibi tartışmasız dev bir ismin sadece sanatıyla gündeme gelmek için harcadığı çabayı takdir etmek gerekir. Sevgi insanı olmaktır belki de bu işin sırrı?

11. Kendisini Kendi Sarkısıyla İfade Eden Sanatçı

Zeki Müren söyleşi ve demeçlerinin yanı sıra sanatıyla da kendisini ifade etmekten asla geri kalmayan bir isimdi. Meşhur şarkısına kulak vermemiz yeterli belki de onu tanımak için...

12. İstanbul Beyefendisi

Kaç tane kalmıştır ki, eski İstanbul Beyefendilerinden? Zeki Müren, duruşuyla konuşmasıyla tam bir İstanbul Beyefendisiydi...

13. Zeki Müren’den Şöhret ve Sanatçılık Üzerine Tavsiyeler

Yıllar önce kendisine yöneltilen bir soru üstüne Zeki Müren şöhret ve sanatçı olmakla ilgili olarak günümüz meşhurlarına yol gösterecek açıklamalarda bulunmuştur.

14. Zeki Müren Modası

Özel sanatçılar, giyimleriyle de diğer tüm sanatçılardan ayrışmayı bilirler. Misal bir Elvis, misal bir Barış Manço... Zeki Müren de gerek sahne kostümleri gerek gündelik kıyafetleriyle her zaman fark edilen biriydi ve onun tarzı Zeki Müren modasıydı.

15. Vedası...

Zeki Müren, hayatının son gününü geçirdiği TRT İzmir Stüdyolarında kendisine verilen ödülü kabul ederken bile ne kadar zor durumda olduğunu izleyicilerine hissettirmemek için çaba göstermiş, dimdik çıktığı sahnelere yine dimdik veda etmiştir.

16. Şimdi Uzaklardasın...

Zeki Müren 1996 yılında, 63 yaşında hayata gözlerini yumduğunda  46 yıllık etkin sanat yaşamına dair ardında binlerce hatıra, fotoğraf, seven, ödül ve konserler bırakmıştı...

17. Hepimize Bir Mesaj

Zeki Müren 1984 yılının ilk saatlerinde Halit Kıvanç'tan aldığı mikrofona yeni yıl dileklerini böyle aktarmıştı. Aslında hepimiz için, hayatımızın tamamına yönelik bu sözler. Zeki Müren'in dediği gibi, bir ömür boyu hep gülmeli aslında...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir