1600'lerde Cadı Damgası Yemenize Sebep Olacak 17 Durum

 > -

Gelin sizle büyücü olup olmadığınızı ya da cadılıkla suçlanıp suçlanmayacağınızı keşfedelim. Tabi 1692 yılında başlatılan cadı avıyla birlikte kurulan Salem Cadı Mahkemeleri'nin kanunlarına göre...

1. Kadınsanız

Şeytanın birçok cehennem gelininden birisiniz demektir. Ortaçağ'dan beri kadınlar cadılıkla ilişkilendirilmiştir. Binlerce yıl boyunca kadınların günah işleme hususunda erkeklere göre daha yatkın olduklarına inanılmıştır ve günah işlemek şeytana tapmanın açık bir delili sayılırdı. Salem Mahkemesi'nde 13 kadın ve 5 erkek, cadılık yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Tarihsel olarak da suçlanan kadın sayısı erkeklerden hep daha fazla oldu.

2. Maddi durumunuz çok kötüyse,

Evsiz, fakir ya da çevresinin yardımlarına muhtaç durumdaysanız, cadılıkla suçlanma olasılığınız çok yüksektir. 1692 yılında idam edilen Sarah Good, komşuları tarafından sevilmeyen ve güvenilmeyen birisiydi. Sebebiyse, ev ev dolaşarak dilenmesiydi.

3. Maddi durumunuz çok iyiyse,

Eğer kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadınsanız, muhtemelen evinizin kilerinde de kavanozlar içinde semender gözleri saklıyorsunuz demektir. Bir kadının, bir erkeğin gözetimi olmadan yaşaması, çevresindeki bakışların üzerinde toplanmasına yetiyordu. Bu kadınlar, genelde önce toplumdan dışlanıp, sonra tutuklanıyorlardı. 1620 ile 1725 yılları arasında, kocası ya da erkek kardeşi olmayan kadınların yüzde 89'u idam edildi.

4. Bir ya da birden çok kadın arkadaşınız varsa,

Yanınızda bir erkek olmadan toplanıyorsanız 'şeytan için ayin' yapıyorsunuz demektir.

5. Bir ya da birden çok kadın arkadaşınızla tartışma halindeyseniz,

Kötü şöhretleriyle tanınan iki cadı avcısı olan Matthew Hopkins ve John Searne halkı sürükledikleri kaos sonrası, kadınların birbirlerini cadılıkla suçlamak için iddianamelerini saptırmaları çok uzun sürmedi.

6. Hatta herhangi birisiyle tartışma ya da anlaşmazlık durumundaysanız,

Temel nokta, herhangi bir şeyden suçlanabilirsiniz ki Cadı Avı dediğimiz tabir de tam bu yüzden kullanılıyor günümüzde. Hiç farketmez, eğer bir şey ya da birisi yüzünden cadılıkla suçlanıyorsanız, ayın üzerinde lanetlenmiş sevgilinizin kulaklarından yapılma süpürgenizle uçuyorsunuzdur.

7. Yaşlıysanız,

Evli ya da değil, yaşlı kadınlar suçlanmak için yer aranan insanlardı. 70 yaşında, yatalak olan Rebecca Nurse de komşularıyla tartıştığı için cadılıktan suçlu bulunmuştu. 71 yaşında, suçlanan, tutuklanan ve idam edilen en yaşlı kadındı.

8. Çok gençseniz de,

Dorothy Goode, cadı olduğunu itiraf ettiğinde (eş zamanlı olarak 1692'de asılan annesi Sarah da bu durumun içindeydi) sadece 4 yaşındaydı. Dorothy 9 ay cezaevinde kaldı. Aslında geriye kalan sadece bu hasta zihniyetti.

9. Ebeyseniz, şaka değil gerçekten ebeyseniz

Yazar Joel Southern'a göre bir ebenin ' yaşı, sosyal statüsü, medeni durumu, özerkliği, Pagan etkileri taşıması ve kullandığı bitkilerdeki gizli bilgiler mesleklerini şaibeli yapıyor, ayrıca toplumun gözünde şeytani bir algı yaratılıyordu'. Bu duruma ek olarak da, ebelik kilisenin gözünde her zaman endişe duyulan bir  sınıftı.

10. Çok çocuklu bir aileyseniz

Anormal bir şekilde bereketli olan rahminizi açıklayabilecek tek şey kara büyüydü o zamanlar. Eğer çok çocuklu bir anneyseniz, yaptığınız şey başkalarının çocuklarını çalmaktı. Çünkü siz cadıydınız !

11. Az çocuklu ya da çocuksuz bir aileyseniz,

Şeytan sizi kısırlıkla lanetlemiştir. Ek olarak, eğer 6 çocuklu komşunuzun başına bir şey gelirse, onlara büyü yaptırdığınızı düşüneceklerdir.

12. İnatçı, tuhaf davranışlar sergiliyorsanız,

Şımarıkça, küstahça davrandığınız düşünüldüğünde, evet siz bir cadısınız. Rachel Clinton davasında davacı ağırlaştırılmış suçlamalarla ' O hayata küsmüş ve işgüzar bir cadı.' demiştir.

13. Vücudunuzda herhangi bir leke, doğum izi ya da üçüncü bir meme ucunuz varsa,

Bunlardan herhangi birinin vücudunuzda bulunması Şeytan'ın imzası olarak yorumlanırdı. Suçlamalar, kadının vücudundaki bütün kıllardan kurtulması ve lekenin bulunmasına kadar sürerdi.

14. Dolabınızda bozulmuş yağ ya da süt varsa,

Salem Mahkemeleri boyunca birbirinden farklı birkaç kanıtla bozulan süt ürünleriyle cadılık suçlaması ilişkilendirilmiştir. Açıkça dolabınızın durumu sizin de durumunuzu belirliyordu.

15. Evlilik dışı ilişkiniz varsa,

Bu durumun içindeyseniz zaten kendinizi direkt cehennem ateşine atabilirsiniz. 1651 yılında, Alice Lake zina yapmak ve bir çocukla birlikte olmaktan dolayı tutuklanmıştır. Yapılan suçlamalar o kadar yoğundu ki Alice sonunda şeytanla ortaklaşa günah işlediğini itiraf etti. Aynı yıl içerisinde de idam edildi.

16. Gelecekteki kocanın kim olduğunu öğrenmek için öngörüde bulunuyorsan,

Hiç ruh eşiniz hakkında düş kurmadınız mı? Hiç adını bir yere yazmadınız mı? Bunu yapanlardan biri olan köle Tituba'nın da yaptıkları cadılıkla ilişkilendirdi. Tituba, genç kızları gelecekteki eş adayları hakkında tahmin yapma konusunda cesaretlendirdi. Bununla beraber böyle bir durum yüzünden cadılıkla suçlanan ilk kadın oldu. Teşekkürler kendisine bu şeytani rüyası için ki bu durum son da olmayacaktı.

17. Ve İncil'de yazan bir kuralı bile bozduysan, şeytanla anlaşma yapmışsın demektir.

Bunlar da Protestanlar tarafından gözlemlenen, cadılıkla suçlanma sebebi olacak birkaç olay;

-Zina yapmak

-Sebt günü riayeti aynı zamanda "askeri disiplin eğitim günü" olarak da bilinir. Bu gün içerisinde ateş yakılamaz, ticaret yapılamaz veya seyehat edilemez. " Kutsal mekan olan Kudüs'te yeni hamurdan yapılmış ekmek Tanrı'ya sunulacaktır." Sonuncusunu yapmamanın cezası ise ölümdü.

-Tecavüze uğramak

-İnsanlara 'diğer' Tanrılarla ilgili kehanetler ve rüyalar konusunda önderlik etmek

-Domuz ölüsüne dokunmak

-Birden fazla türden yapılan kumaş kıyafetler giymek

-Bir araziye birden fazla çeşitte tohum ekmek

-Saç örmek

-Saçlarını küt şeklinde kestirmek

-Ve kesinlikle bir cadıya yaşarken acı vermemek

 Bunlardan herhangi birisini yaptınız mı? Tebrikler, cadılıkla suçlanabilirsiniz. Siz lanetlenmişsinizdir ve bu yüzden yakılabilir, asılabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
frod-makalelu

ben cadıymışım. bu kabımın önündeki uzun saplı süpürgeyi ve saçlarımı açıklıyor..

crazyqueens

ben cadıymışım haberim yok o zman bu ne mk

huaj

Yazık. Etkileri hala görülür malesef.

eyluldecay

Mantığa bak, hala da devam eden mantık. Tecavüze uğradıysa kadın suçludur! Ah kafanıza kadınlar düşsün....

serqan35

Kulak değildir lan bence o :-)

Görüş Bildir