Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16 Maddede Altın Stetoskoplu Güler Yüzlü Boyalı Saçlı Kilo Düşmanı Dr. Nowzaradan

48bPAYLAŞIM

Dr. Younan Nowzaradan, ya da hastalarının ona seslendiği şekliyle doktor Now. Belki de Dr. Who, Dr. Kimble ve Dr. Öz’den sonra en çok tanınan ve sevilen doktorların başında geliyor kendisi. Bizim onunla tanışmamız TLC’de yayınlanan “ağır yaşamlar” (My 600 lbs life) programı sayesinde oldu. Altın stetoskobu, yüzünden eksik olmayan kendine has ifadesi, yeri geldiğinde acımadan laf sokması, boyalı saçlarıyla bir anda hayatımıza girdi ve biz onu çok sevdik.

1. Younan Nowzaradan aslen İran asıllı, 11 Kasım 1944 doğumlu (73 yaşında).

Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu. Laparoskopik cerrahide yaklaşık 20, Laparoskopik Bariatrik cerrahide ise altı yıllık tecrübeye sahip. Kendisi şu an Houston, Teksas’ta St. Joseph Medical Center’da çalışıyor.

2. Dr. Now 1975 yılında, 2002’de işlerinin yoğunluğu sebebiyle boşandığı Delores ile evlendi ve üç çocukları oldu.

Evlenmeden önce sekreterlik yapan Delores evlenince işi bıraktı ve çocuklarıyla ilgilendi. Bunun yanı sıra 20 yıl boyunca ölene dek Dr. Nowzaradan’ın annesine de baktı.

3. Ağır Yaşamlar programının yapımcısı ise Dr. Now’ın oğlu Jonathan Nowzaradan.

Jonathan aynı zamanda Shipping Wars ve Half Ton Teen programlarının da yapımcısı.

4. Dr. Now yılda ortalama 4 milyon dolar kazanıyor.

Ve çoğunlukla diğer doktorların kabul etmediği, yüksek ölüm riski bulunan 200 kg’ın üzerindeki hastalarla ilgileniyor.

5. O sadece bir cerrah değil aynı zamanda harika bir motivatör.

Hastaların sadece fizyolojik sorunlarıyla değil psikolojik sorunlarıyla da ilgileniyor. Son derece sakin, güler yüzlü biri olmasına karşın yeri geldiğinde azarlamayı, sert çıkmayı da ihmal etmiyor.

6. Kilo vermesini istediği hastalar kilo veremeyince, üstüne bazen kilo bile alınca öyle bir laf soktuğu oluyor ki hasta oracıkta 3-4 kilo birden veriyor.

Lafını asla esirgemiyor, hastaların huyuna gitmiyor, ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyor. Kimseye eyvallahı yok Dr. Now’ın.

7. Yer yer çok sert çıkışları olsa da Dr. Now tam anlamıyla olması gerekeni yapıyor, ne eksik ne de fazla.

Çok sevimli, insanı sakinleştiren, sinirleri alınmış bir görünüşü var, son derece iyi kalpli birisi, altın stetoskobu ise onun alameti farikası.

8. Elinde dosyayla o küçük odanın kapısından girdiğinde yaşattığı gerilim inanılmaz, hastaların en büyük korkusu “Dr. Now ne diyecek acaba?” bu baskı bile kilo verdiriyor.

9. Aynı zamanda Dr. Now tarafından takdir edilmek, onun ağzından “harika gidiyorsun” lafını duymak en zor diyetlerin bile beceremediği bir kilo verdirme etkisine sahip.

10. Ancak üslubu sert Dr. Now’ın, sözünü sakınmayan, kırıcı olmaktan çekinmeyen, yer yer hasta ile tartışmaya kadar giden bir tarzı var.

Programının bir bölümünde kilo vermesi gerektiği halde kilo alıp gelen bir hastaya niye böyle oldu diye sormuş, hastanın tartının yanlış olabileceğini söylemesi üzerine: "o zaman benimle tartışma, teraziyle tartış" diyerek odadan çıkmıştır. Şimdi gel de korkudan 5-10 kilo birden verme!

11. Dr. Now gayet açık sözlü biri, hastaya böyle giderse seneye aramızda olmayacaksın! diyebilen birisi, bunun hastalar üzerindeki etkileri genelde olumlu oluyor.

Çünkü Dr. Now son derece naif, kibar ve yumuşak sesli bir insan. O tavırları, ses tonu, sıcak yaklaşımıyla ne kadar açık sözlü olursa olsun kırıcı olmuyor.

12. Dr. Now’ı TLC’deki programında seslendiren kişi Devlet Tiyatroları ve seslendirme sanatçısı, Dündar Müftüoğlu. Kendisinin seslendirmesi sayesinde Dr. Now’ı sert mizaçlı biri olarak tanıyoruz, ama o kadar değil.

13. Hastalarının yeme alışkanlıklarını kıyasıya eleştiriyor ki haklı da, lüzum gördüğünde onları aylarca hastaneye yatırmaktan da çekinmiyor.

Hatta aile bireylerinin obez kişinin diyetini olumsuz etkilediğini görürse, onları ayırmakta hiç beis görmüyor. Bu sebeple bir kere anne oğlu ayırıp, sadece haftada bir gün görüştürmüşlüğü bile var.

14. Ukala hastalara tahammülü yok Dr. Now’ın, kilo alan veya veremeyen hastanın bahaneler uydurmasına katlanamıyor.

Lafını sokup, arkasında gözü yaşlı bir hasta bırakarak konsültasyon odasından çıkıyor.

15. Hastalar üzerinde ciddi baskılar kuruyor, ancak onları asla darlamıyor.

Haftalarca kontrole gelmeyen hastaları arayıp neredesiniz? Demiyor, kararı daima onlara bırakıyor çünkü bu onların hayatı.

16. İyisiyle kötüsüyle artık hayatımızda bir Dr. Nowzaradan gerçeği var. Tatlı sert, iyi kötü, güleç somurtkan, sakin sinirli… Sürekli değişken, yumuşak ses tonlu ancak ürkütücü bir doktor.

Ancak yıllar içerisinde 300-500 kilo olmuş insanlara da sanırız Dr. Now gibi davranmak gerekiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigit-saglam4

şişmanlar ölsün :) ........... good old days

she__ra_

Dr Now <3<3<3 :D TLC, Lifetime, Natgeo'lar, Discovery'ler bizim evde açık olan kanallar. Ağlak, ağdalı, mafyalı, ağalı, zengin kız fakir oğlanlı diziler yüzünden Türk kanalları izlenmez halde.

Gizli Kullanıcı

11kasımsa akreptir,akrepse iyi kalpli ve sabırlıdır

gamze1506

fatih portakalın babası sandım ya :D

ozgur-gl1

adamım

Görüş Bildir