Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Olay ile Türkiye Dış Politikasına Bakış: Kimse Gücümüzü Test Etmesin!

 > 
3.5bPAYLAŞIM

AKP 2002 yılında iktidara geldi, 2009 yılında Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı oldu. Bu süre içinde "komşular ile sıfır sorun" politikası ile çıkılan yolda birçok üzücü olay meydana geldi. Peki Türkiye'nin dış politika yaklaşımı neydi? Yaşanan sorunların karşısında nasıl bir yol izledi Türkiye? İşte belli başlı 15 olay karşısında Türkiye  Dışişleri'nin verdiği tepkileri sizler için derledik.

1. Kimse gücümüzü test etmesin!!

20 Temmuz 2012, Gaziantep'te bombalı saldırı.

2. Kimse bizi denemesin!!

Şubat 2007, Rum yönetiminin Akdeniz'de petrol aramaya başlaması

3. Gücümüzü sınamayın!!

Ardı arkası kesilmeyen Ermeni tasarılarının kabulü.

4. Kimse Türkiye'nin kuvvetini test etmesin!!

27 Temmuz 2013, Somali Türkiye elçilik binasına canlı bomba saldırısı.

5. Kimse kudretimizi sınamasın!!

31 Mayıs 2010, Mavi Marmara saldırısı

6. Türkiye'nin gücünü sınayan, bedelini öder!!

24 Nisan 2013, Ermenistan'da Türk bayrağının yakılması.

7. Kimse bizi test etmeyi aklından geçirmesin!!

2013 boyunca, Mısır'da yaşanan gelişmeler.

8. Kimse Türkiye'nin kuvvetini denemeye cür'et etmesin!!

11 Mayıs 2013, Reyhanlı saldırısı.

9. Kimse kudretimizi test etmesin!!

23 Haziran 2012, Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesi.

10. Kimse bizi test etmeyi aklına bile getirmesin!!

2 Haziran 2014, Afganistan'da Türk konvoyuna bombalı saldırı.

11. Kimse bizi denemeyi düşünmesin!!

7 Şubat-20 Ekim 2011, Libya olayları

12. Bizi test edenler gazabımızın tadına bakar!!

27 Mayıs 2014, Mogadişu THY güvenlik şefinin öldürülmesi.

13. Gazabımız şiddetli olur!!

2013 yılı boyunca ve halen Suriye'deki olaylar.

14. Bizi test eden, ceremesini çeker!!

Türkmenlere gönderilen insani yardım dolu (?) TIR'ların durdurulması.

15. Kimse Türkiye'nin gücünü test etmesin!!

11 Haziran 2014, IŞİD'in Musul Türk konsolosluğunu basıp, 49 çalışanı ve vatandaşı rehin alması.

Sonuç: Türkiye "çoktan seçmeli" bir ülke değildir. Gazaplı ve azaplıdır, henüz gören olmasa da

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahatma

Neymiş bu galeri yansız hazırlanmışmış peh. Yansız hazırlansaydı iyi gelişmeler de yansıtılırdı mesela IMF'nin bizden borç istemesi de dış politikayla ilgili bir olaydır. Doğu Türkistan ve Orta Asyadaki Türklere eğitim fırsatı verip onları özellikle de D.Türkistan'dakileri katliamdan kurtarmakta bir dış politikadır. Daha çok örnek verilir de burda bir AKP'li tarafından Allah birdir dense inanmayacak çapulcular olduğu için daha fazla örnek yazmaya gerek yok. Tarafsızlarmış hadi ordan.

serqankahya

imf nin bizden borç istemesinin artık türkiyenin para kazandıran hiç bir kamusal alanının kalmadığını paralellersen bence bu sözle çelişirsin.Lideriniz laf söylüyor kayıtsız şartsız biat biraz araştırın.Ve cari açık ve dış borçtan bahsetmiyorum.Ülkenin bunları kapatıcak tarım,sanayi,hayvancılık,otomotiv gibi sektörleri kalmadığı için imkansız.İhracat edebileceğin tek ürünün yok.:IMF kapansane olur kapanmasa??İthalata gelmeyım istersen samandan iğneye kadar herşeyi sattıkları pazar haline gelmişiz imf ile oyalanıyorsunuz.Kandırılmanız çok kolayEğitim konusunda bahsetiğiniz ülkelere fetullah hocanızın okulları ile gelmişlerdir.Ve avrupanın erasmus programları ile övünülecek bir şey bulamıyorum kitürkiyeden giden beyin göçünden haberiniz vardır inşallah.Akp nin bilim,teknoloji üzerine tek politikasından bahsederseniz sevinirim?Çapulculuk konusu ise lideriniz ve sizin iq seviyenizin dışa vurum tabidir.Çapulcu tabirinin içinde doktor,hemşire,avukat,işçi,memur,esnaf,mühendis,ev hanımı dünya insan vardır.Siz milletçi değil ÜMMETÇİ olduğunuzu burdan anlıyorum.Benden olanlar ve olmayanlar.Kırdıysam kusura bakmayın sizin gibi konuşmamdandır.Saygılar..

akli

Türkiye tüyleri yeni palazlanmaya başlamış bir kuş iken tırnaklarıyla koca bir fili kaldırmaya çalışmasının sebebi doğrultusunda kırılan tırnaklar olmuştur..Yani biz bazı konularda gücümüz yok iken büyük oyunlar oynamaya kalktık ve her defasında kaybettik.. Harekete geçmek istiyorsan önce gücünü ve sınırlarını bilecek ona göre strateji uygulayacaksın... Gaza gelmiş insanların büyük Türkiye, Osmanlı geri dönüyor söylemleriyle olacak işler değil bunlar.. Kimse gerçekleri görmüyor yada kabullenmek istemiyor.. Sen daha büyümedin senin gücün belli had bilmezsen had bildirirler.. Bizimde zamanımız gelecek elbet.Gücü elimize alacağımız zaman gelecek.. Ama o gün bu gün değil.. Kimse değişik hayallere kapılmasın...

talibiilim

gereksiz saçma yazı adam en azından konuşmuş belki el altından ne icraatlar yapmış....

jontargaryen

Ciddimisin ya :D

acilin

Ama kulağa çok hoş geliyor. Bunu kabul edin.

mahatma

Bir devletin dış politika gücünün bunlarla ölçüldüğünü düşünen zihniyetin siyasetten ne kadar anladığı ortadadır. Bizim coğrafyamızda olupta bu tür olaylarla karşılaşmayan hiçbir devlet olmadı, olamaz da. Dar düşüncelerinizle yaptığınız bu tür yanlı galerilerden ancak bunlara at gözlükleriyle bakan insanlar etkilenir.

Görüş Bildir