Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Maddeyle Elazığlı Olmak

 > -
Abone ol

1. Elazığ denince, aileden uzakta olduğum için, ilk olarak ailem gelir aklıma. Sonra köfteciler sokağı ve o müthiş köfteleri gelir. İnsanın yedikçe yiyesi gelen muhteşem tatlı orcik gelir. Kapalı çarşısı, Harput'u, Abdullahpaşası gelir ve tabii Hazar Gölü..

Ege yada Akdeniz değil has mı has tatlı su... Tatilcilere duyurulur !!!

2. Meşhur Köfteciler Sokağı ve "salçası boydan yanmış köftesi"

Hesap ödenmeye geçildiğinde İstanbul'da ödediğiniz bir çay parasına karnını doyurmuş olduğunu farkedersin.

3. Buluşma mekanı olarak Öğretmenevi'nin önü

Nasıl olsa binilen her dolmuş ya da otobüs ya öğretmenevinin önünden ya da bir alt mahallesinden geçmektedir.

4. Genci yaşlısı herkesin hergün en az iki kez yolunun düştüğü Gazi Caddesi... Mecburiyet Caddesi olarak da bilinir...

Trafiğe kapatılması beklenmektedir.

5. Düğünlerin olmazsa olmazı "davul ve gırnata" show'ları

Zaman ve mekan farketmez, davul ve klarnetin olduğu her yerde halaya hazırdır Elazığ insanı..

6. Gurbettekilerin "Gardaş özledik valla, nahlet gele gurbete... " diyerek özlemlerini dile getirdikleri yerdir.

7. Türkülere konu olan Fırat Nehri'ni, balık denilince akla gelen ilk yeri Çırçır Şelalesi ve Keban Barajı'nı da eklemezsek de ayıp etmiş oluruz.

Keban Barajı'na giderken karşınıza çıkan bir şelaledir.

8. Aynı zamanda delileri de deliler hastanesi de meşhurdur. Güzel insanlardır, hepsinin ayrı bir hikayesi vardır.

Olay gerçektir. 1960"lı yıllar, Elazığ akıl hastahanesinden personelin bir ihmali sonucu bütün deliler kaçar, Elazığ’ın cadde ve sokaklarına dağılırlar. Toplam 423 deli kaçmıştır. Mülki makamlar panikler, başhekime koşup "doktor bey ne yapalım" diye sorarlar. O zamanın ünlü doktoru Mutemet Bey hastahanenin başhekimdir. Mutemet bey : "bana bir düdük verin ve arkama yapışarak gelin" der. Doktor önde birkaç personeli arkasında karatrencilik oynayarak bütün Elazığ’ı "çuf çuf" nidalarıyla dolaşırlar. Başhekimin tahmini tutmuştur, bütün deliler bu kuyruğa girer ve vagon olurlar. Lokomotif, yani başhekim Mutemet Bey yönünü hastahaneye çevirince tüm kaçan deliler hastahaneye geri dönmüş olurlar. Sorun çözüldüğü için mülki makamlar ve doktorlar, trencilik oynayıp hastahaneye döndükleri için de deliler hallerinden çok memnundur. Ancak esas sorun akşam yoklama yapıldığı zaman ortaya çıkar; hastaneye trencilik oynayarak gelenlerin sayısı 612 kişidir...

9. Kofik zamanı halkın yaratıcı buluşları da takdire şayandır.

Yeni başlayanlar için kofik: Kurutulmuş dolmalık biber. Ayrıca, nedeni belli olmayan Elazığ-Malatya kavgasında bolca duyulabilecek sözcük. Elazığlılar Malatyalılara, Malatyalılar Elazığlılara der bunu.

10. Meşhur Çayda Çıra oyunu..

Çayda çıra yanıyor hanım nanay nanay...

11. Olsa da yesek dediğimiz Harput Köftesi...

İçli köfteye benzer ama değildir, ciğ köfteye benzer ama değildir, Harput köftedir, olsada yesek.

12. Elazığlılar birbirine "gakgo" diye hitap ederler. Gakgoş, kardeş, abi demektir.

GAKGOŞ’LAR DİYARI gel, gör HARPUT’u, 
Nar gohulu bağ’da, Paşa Armudu, 
Gırnata, Davul’u, Cümbüş’ü, Ud’u, 
Dinlerken, yürekler dağlar üstüne. 

Hamit MEMİŞ 
28.05.2004

13. Tespih ve 8 köşe kasket de Elazığ'la bütünleşmiştir.

Bu adam benim babam, sekiz köşe kasketiyle omuzunda sakosuyla heyyy. Cebinde yok parası, bafradır cıgarası yüreğindedir yarası...

14. Elinde şeker, çikolata ile bayram ziyareti için memleketine gidip; biber ve balcan kofiği, peynir, salça gibi malzemelerle geri dönen kişiye Elazığ'lı denir..

Böylelikle evin bir yıllık mutfak ihtiyacı sevenleriniz tarafından büyük ölçüde karşılanmış olur.

15. "Harput" Kesinlikle gezilmesi görülmesi gereken Elazığ sınırları içerisinde bulunan Antik Kent!

Her sokağında tarih kokan, gizemli yerleşim yeri.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugurveugur

1960’lı yıllar! Elazığ akıl hastanesinden personelin bir ihmali sonucu bütün deliler kaçar, Elazığ’ın cadde ve sokaklarına dağılırlar. Toplam 423 deli kaçmıştır. Mülki makamlar panikler, Başhekime koşup; “Doktor bey ne yapalım” diye sorarlar. O zamanın ünlü doktoru Mutemet Bey hastanenin başhekimidir. Mutemet Bey; “Bana bir düdük verin ve arkama yapışarak gelin” der. Doktor önde birkaç personeli arkasında kara trencilik oynayarak bütün Elazığ’ı “çuf çuf” nidalarıyla dolaşırlar. Başhekimin tahmini tutmuştur, bütün deliler bu kuyruğa girer vagon olurlar. Lokomotif, yani başhekim Mutemet Bey yönünü hastaneye çevirince tüm kaçan deliler hastaneye geri dönmüş olurlar. Sorun çözüldüğü için hem mülki makamlar ve doktorlar, hem de trencilik oynayıp hastaneye döndükleri için de deliler hallerinden çok memnundur. Olayın en enteresan yanı akşam sayımında ortaya çıkar çünkü hastaneye trencilik oynayarak gelenlerin sayısı 612 kişidir :))))) ALINTI.

feanorism

Usta elazığ iyi güzelde 3 günlük gittim 3 günümde tuvalette geçti sjdhkfjdfj yok böyle bir mutfak yaw kabızlık sorunu olanlar uğrasın.

closed.application

6 sene cırcır gezdim ben. 2008'de 108 kg gittim 2014'te 72 kg döndüm memlekete lan :D

sakir-aga

Çoğu ili gezdim, sokakları bu kadar kalabalık başka bir yer görmedim. Bir de bütün trafik ışıkları sarı yanıp sönüyordu sürekli. Nedenini sorunca, bir süre normal olarak yeşil ve kırmızıyı da kullanmayı denediklerini, bu şekilde kazalar olmaya başlayınca tekrar sadece sarının yanıp sönmesi usulüne döndüklerini söylemişlerdi. Harput'taki manzara ile ilgili bir efsane anlatmışlardı. Karşıdaki dağlarda yan yatan kadın figürüne benzer bir şekil vardı. Bence ilginç bir hikayeydi, galeriyi hazırlayan biliyorsa eklenebilir, detaylarını tam hatırlayamıyorum ama o zaman ilginç gelmişti.

voiceofvoice

13'e ek: Yolyemez Nazmi Dayı... Rahmetle anıyoruz.

Gizli Kullanıcı

8 pek hoşmuş.

Görüş Bildir