13 Aylık Bebeklerine Bir Tekerlekli Sandalye Bulamayınca Kendi İcadını Yapan Müthiş Aile

-

Kendi yaşındaki diğer bebekler emeklemeye veya zar zor adımlar atmaya çalışırken bu 13 aylık şanslı bebek, babasının ona özel yaptığı tekerlekli sandalyede etrafta zıpır zıpır dolaşıyor. Evelyn isimli bu bebeğin ailesi ona uygun bir tekerlekli sandalye bulamayınca babası işleri kendi eline almaya karar vermiş. 

Detayları Today.com'dan derledik.

Kaynak: http://www.today.com/parents/when-these-...

Bu bebişin adı Evelyn. Evelyn'in felç hali 4 aylıkken konulan kanser teşhisinden kaynaklanıyor. Doktorlar kalçalarındaki fazla açılmayı fark edince, bebeğin bazı testlere tabi tutulmasını istediler.

Evelyn'e evre 4 nöroblastoma teşhisi konmuştu yani kanserinin derhal tedavi edilmesi gerekiyordu. Minik hasta tam 8 ay boyunca kemoterapi tedavisi gördü.

Kanada'nın Alberta eyaletinde Edmonton şehrinde yaşayan aile önce bu teşhisten ve yaklaşan tedavi sürecinden oldukça korkmuş olduklarını söylüyor. 

Kanser Evelyin'in omuriliğine saldırmış, akciğerlerine ve kalbine bile sıçramıştı. Evelyn bütün bu kanseri yenebilmek için 8 aylık kemoterapi tedavisi gördü ama tedavi vücudunun kollarından sonrasını malesef felçli bırakı.

Anne Kimberley Moore, kızının felç haberini aldıktan sonra yaşadıkları çöküşe rağmen, gidip bir tekerlekli sandalye arayışına girmek zorunda kaldı. 

Evelyn'in yaşı ve beden boyu sebebiyle ona bir tekerlekli sandalye bulmak mümkün olmuyordu. Aile aramalara devam ettiği sırada Evelyn, yalnızca kollarını kullanabildiği için bacaklarını sürüyerek emekliyordu ve bu yüzden de tekerlekli sandalye ihtiyacı giderek daha acil bir hale geliyordu.

Anne ve baba hiç bir yerde aradıkları sandalyeyi bulamayınca, anne Kimberley'nin aklına Pinterest üzerinden aramalar yapıp en azından nasıl bir sandalyeye ihtiyaç duyduklarını anlamak istemiş. 

Evelyn'in şansı yaver gitmiş çünkü Kimberley internet üzerinde Bumbo bebek sandalyesi ve çocuk bisikleti tekerlekleri kullanılarak yapılmış bir bebek tekerlekli sandalyesine rastlamış. 

"Eşime gösterdim ve dedim ki, 'bunu biz de yapabilir miyiz?', sonra birlikte bir yapı markete gittik." diye anlatıyor. Eşi tekerlekli sandalyeyi 2 gün içinde son haline getirmiş.

İlk zamanlar sandalyeyi kullanmakta biraz zorlanan Evelyn'in annesi şöyle diyor, "Onun yaşındaki çocuklar zar zor emeklerler, ama Evelyn sandalyesinde adeta uçuyor."

Hatta geçtiğimiz haftalarda oturma odasına bir tahta çakıp hız kasisi oluşturmak zorunda bile kalmışlar.

Hastanede geçen zorlu 8 ay, depresyon, üzüntü ve anksiyete dolu günlerden sonra ailenin bu tekerlekli sandalye icadına gelen iyi yorumlar morallerini de oldukça düzeltmişe benziyor.

Ayrıca Evelyn'in hastalığı da son iki aydır gerileme gösteriyor. "Evelyn'in sağlığının gidişatı ve sandalyesiyle ilgili iyi mesajlar almak o kadar iyi geliyor ki," diye açıklıyor Kimberley.

Evelyn bildiği herşeyi baştan öğrenmek zorunda kaldı ama yeni mobilite icadına çok kolay adapte oldu. Oyuncaklarına ulaşması gerekirse veya meraklı meraklı yaramazlıklar yapmak isterse sandalyesini nasıl ayarlayacağını çok iyi biliyor.

"Normal bir hayat kuruyoruz, tek yaptığımız bu. İnsanların bizden ilham alması mı? Evelyn kesinlikle ilham verici bir çocuk, ama biz aile olarak sadece çocuğumuza çocuk olabilmesi için ihtiyacı olan şeyleri vermeye çalışıyoruz o kadar."

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bucur_misi

8 kişi kahkaha atmaya basmış. Can you believe that !

deen-tharkuho

Küçücük bebek kanser gibi ağır bir hastalıkla savaşıyor inşallah tamamen sağlığına kavuşur

seviname

ağlıyorum şu an bizlerde derdimiz var deyip geziyoruz kedi şeyini görmüş yara sanmış misali

ervin

Konuyla alakasiz ama her icerikte mutlaka sinirli ifade kullanan insanlar var. Neden? Mesela bu içerikte bir insan neye kizabilir?

deen-tharkuho

Ona bakılırsa bazı gereksiz şahsiyetsizler gülen ifadeyi de kullanmışlar

meincraft

Ne kadar tatlı ya reva mı şu yaşta bebeye şu eziyet gel de isyan etme. Umarım sağlıklı bir hayata kavuşur

Görüş Bildir