12 Yaşındaki Elif'i İstismar Eden İmamın Serbest Bırakılmasına Sosyal Medyadan Tepki Yükseliyor: #çocukistismarınasesver

 > -

Çocuklara yönelik şiddet ve istismar haberlerinin ne yazık ki ülkemizde arkası kesilmiyor. Hemen her yeni güne korkunç bir haberle başlıyoruz. Verilere baktığımızda da içinde bulunduğumuz durumun ciddiyeti bir kere daha gözler önüne seriliyor. Son 16 yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı.

Geçtiğimiz günlerde 12 yaşındaki çocuğu istismarla suçlanan bir imam serbest bırakıldı.

Adana'da 2015'yılında bir camide o dönem 12 yaşında olan E.S.'yi istismar ettiği iddia edilen imam M.D.'nin Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamasına devam edildi. E.S. ve ailesinin avukatları mahkemeden, tüm delillerin toplandığını bu nedenle bir süre önce tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen imam M.D.'nin tekrar tutuklanmasını talep etti. Ancak mahkeme bu talebi reddederek duruşmayı erteledi.

Ailenin avukatı Semra Kabasakal, "Sanık maalesef önceki duruşmada tahliye edildi. Oysaki tüm taciz dosyalarında asıl olan mağdur çocuğun beyanlarıdır" dedi.

Duruşmada sanığın tahliye edilmesinin ardından mağdur E.S.'nin intihar girişiminde bulunduğu ortaya çıkarken, genç kızın Tarsus Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalenin ardından hayata döndürüldüğü öğrenildi.

Son iki yıla baktığımızda ise tecavüzden hüküm giyenlerin sayısının 23 katına çıktığı görülüyor.

Korkunç Tablo: Tecavüzden Hüküm Giyenlerin Sayısı İki Yılda 23 Katına Çıktı - onedio.com
Korkunç Tablo: Tecavüzden Hüküm Giyenlerin Sayısı İki Yılda 23 Katına Çıktı - onedio.com

Mağdur çocukların aileleri ise yargı süreci devam ederken tehdide maruz kalıyor.

Çocuğa Cinsel İstismar ve Anneye Şikâyetten Vazgeç Baskısı: 'Çocuğun Erkek, Kızlığı Bozulmadı, Unutur Gider' - onedio.com
Çocuğa Cinsel İstismar ve Anneye Şikâyetten Vazgeç Baskısı: 'Çocuğun Erkek, Kızlığı Bozulmadı, Unutur Gider' - onedio.com

Sonuçlanan davalardan ise kamuoyunu rahatlacak sonuçlar çıkmıyor.

Adalet Bakanlığı'nın 2015 verilerine göre yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor. Fakat bu davaların sadece yüzde 55'i mahkumiyetle sonuçlanıyor.

Twitter'ında gündeminde de bugün çocuk istismarına ve istismara kayıtsız kalınmasına yönelik tepki vardı. #cocukistirmarınasesver etiketi Twitter'da TT listesine girdi.

İllüstrasyon: Alice Grenié / BBC

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir