Çocuğa Cinsel İstismar ve Anneye Şikâyetten Vazgeç Baskısı: 'Çocuğun Erkek, Kızlığı Bozulmadı, Unutur Gider'

 > -

Erzurum'da iki aile darp iddiasıyla birbirlerinden şikâyetçi oldu. Jandarma, çocuğun komşusu tarafından cinsel istismara uğradığı yönünde bilgilere ulaştı. Savcılık soruşturmayı bu yöne kaydırdı ve rehber öğretmeninden çocuk ile bağlantı kurmasını istedi. Çocuk, öğretmenine ilkokul yıllarından itibaren cinsel istismara uğradığını anlattı. Duruşmada konuşan mağdur çocuğun annesi, sanığın ailesinin sürekli evlerine gelerek, kendilerine şikâyetten vazgeçmeleri konusunda baskı yaptığını ifade etti ve ekledi: "Sanığın annesi evime gelerek, 'Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider' diyor..."

DHA'nın haberine göre, Aşkale'de iki aile arasında kavga çıktı. Kavganın ardından aileler, darp iddiasıyla birbirlerinden şikâyetçi oldu. Soruşturma başlatan Aşkale Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı, ortaokul öğrencisi çocuğun, akrabası ve komşusu olan Y.G.'nin cinsel istismarına uğradığı yönünde bilgilere ulaştı.

Aşkale Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı bu yöne kaydırdı. Savcılık, rehber öğretmeninden çocuk ile bağlantı kurmasını istedi. 14 yaşındaki çocuk öğretmenine ilkokul yıllarından itibaren cinsel istismara uğradığını anlattı.

Çocuk İzleme Merkezi'nde de ifadesi alınan çocuk "İlk kez 9-10 yaşlarında bana istismarda bulundu. Daha sonraki yıllarda da benzer şekilde istismar eylemleri oldu. 7'nci sınıftayken aynı teklifi yapınca durumu aileme anlattım. Bundan dolayı iki aile arasında kavga çıktı" diye konuştu.

Gözaltına alınan 27 yaşındaki Y.G. ise suçlamaları kabul etmeyerek, iftiraya uğradığını savundu. Y.G., 30 Mart günü tutuklanarak cezaevine konuldu.

Y.G. hakkında 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan 16 yıl, 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan ise 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın iddianamesinde, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kemal Gül, "14 yaşında bir öğrencinin cinsel istismara uğradığını açıklamasının ve bu durumunun kendisine zor duruma sokacağını bile bile tutarlı beyanlar ile eylemi anlatmasının iftira olarak değerlendirilemeyeceği, şüphelinin suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarına itibar edilmeyerek atılı suçları işlediği kanaatine varılmıştır" dedi.

Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen sanık, Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında suçlamaları yine kabul etmedi.

Duruşmada sanıktan şikâyetçi olan Y.G.'nin annesi A.G. de dinlendi. 

Anne ifadesinde, ailenin sürekli evlerine gelerek, kendilerine şikâyetten vazgeçmeleri konusunda baskı yaptığını anlattı. Anne A.G., "Sanığın annesi Ş.G. evime gelerek, 'Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider' diyor. Bizi her gördükleri yerde 'Çocuğumun adını kimseye söylemeyeceksin. Mahkemeye gidip yalan söyledik diyeceksiniz' diyorlar. Şikâyetçiyim" diye konuştu. 

Mahkeme duruşmayı erteledi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Erzurumannetahliye
Görüş Bildir