12 Eylül Darbesi'nin Son Generali Tahsin Şahinkaya Öldü

 > -

12 Eylül döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle Haydarpaşa GATA'ya yatırılan Şahinkaya, bugün saat 11.50'de hayatını kaybetti. Şahinkaya, 90 yaşındaydı.

Eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren de 9 Mayıs'ta Ankara'da tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetmişti.

Tahsin Şahinkaya kimdir?

Ali Tahsin Şahinkaya 1925 yılında Merzifon'da doğdu. 1943’da Harp Okulu’nu bitirdi. 1957'de Harp Akademisi'ni bitirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1965-1969 yılları arasında Tuğgeneral, 1969-1973 yılları arasında Tümgeneral, 1973-1977 yılları arasında Korgeneral, 1977-1983 yılları arasında Orgeneral rütbesiyle hizmet gördü. 12 Eylül 1980'de içinde bulunduğu cuntanın gerçekleştirdiği darbeden sonra, aynı zamanda Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürüttü. 6 Aralık 1983 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

DÜNYANIN EN ZENGİN GENERALLERİ ARASINDA

Tahsin Şahinkaya Time dergisi tarafından dünyanın en zengin 50 generalinden biri olarak gösterilmiş. Mal varlığının 20 milyar dolar civarında olduğu ve bu mal varlığını 1980 sonrası F-16 uçaklarının alımında oluşturduğu iddia edilmişti. Şahinkaya hakkındaki bu iddiaları reddetmişti. 1986 yılında Lockheed Martin firması da uçak alımları için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde rüşvet verildiğini kabul etmiş ancak kimlere ve ne kadar verildiğini açıklamamıştı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen anayasanın geçici 15. maddesinin 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kaldırılması sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya dava açıldı.

Anayasal düzeni ortadan kaldırmakla suçlanan Şahinkaya hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül Davası'ndan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren (97) ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya (89) hakkında müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca Evren ve Şahinkaya'nın askeri rütbeleri de sökülmesini kararlaştırdı. Dava temyizdeydi. Evren ve Şahinkaya’nın ölmesi ile dava düşecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraGenelkurmay BaşkanıİstanbulRüşvetTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir