Görüş Bildir

etiket 12 Bin Yıllık Dipsiz Göl'ün Yok Edilmesinden 'Yöre Halkı' Memnun: 'Millete Bir Faydası Yok'

Haberler
> 12 Bin Yıllık Dipsiz Göl'ün Yok Edilmesinden 'Yöre Halkı' Memnun: 'Millete Bir Faydası Yok'

12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün kazı amacıyla yok edilmesinin ardından yöre sakinleri 'Millete bir faydası yok. Çocuklarımızı buradan alamıyoruz.' diyerek gölün tamamen kapatılmasını istedi.

Gümüşhane'nin Dumanlı köyü İstavroma Yaylası'nda yaşayan vatandaşlar, Vali Kamuran Taşbilek'ten 'Dipsiz Göl'ün insanların ölümüne neden olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istedi.

Köylüler haberlerde gösterilen çiçekli gölün Dipsiz Göl olmadığını iddia etti.

Köylüler haberlerde gösterilen çiçekli gölün Dipsiz Göl olmadığını iddia etti.

Televizyon ekranlarında yayınlanan ve bazı kanallarda 'Dipsiz Göl' diye lanse edilen gölün İstavroma Yaylası'ndaki göl olmadığının altını çizen Dervişoğlu, 'Orası burası değil. Gümüşhane'de başka bir göl. O yanlış gölü gösteriyorlar ki burası böyle dursun diye. Bizim burada öyle bir görüntü, oturak, piknik yeri yok. O görüntüleri kasıtlı göstermişler. O gölün etrafı çiçek dolu. Görüntülerdeki gölün yeri düz, çiçeklerle çevrili. Bizim göl çukurun içinde kalmış bir göl' diye konuştu.

Başka bir yayla sakini ise 'Biz burayı kapattırmak istiyoruz' ifadesini kullandı.

Vali Taşbilek'in incelemeleri sırasında yanına gelen yayla sakinlerinden Naziye Dervişoğlu (57), 'Biz buranın kapatılması taraftarıyız. Çocuklarımızı biz buradan geri alamıyoruz. 'Göle gidiyoruz' diyip duruyorlar. Biz burayı kapattırmak istiyoruz. Ölmüşlerinizin ruhu için burayı kapatın. Buradan milletin bir faydası yok. Bizim annelerimiz bile odalara kapatarak bizi besledi. Burada iki adam boğuldu. Nasıl korkmayalım, çocuğumuzu salıverelim buraya. 30 sene oldu çocuk öleli burada. Annelerin yüreği yanmasın burada. Göl görecek olanlar Çakırgöl'e, Uzungöl'e gitsinler. Bizi burada korku içerisinde yaşatmasınlar' dedi.

30 yıl önce gölde bir çocuğun boğulduğu aktarıldı.

30 yıl önce gölde bir çocuğun boğulduğu aktarıldı.

Gölde boğulan çocuğun komşusunun çocuğu olduğunu ifade eden İsmail Kotan ise, '1989-1990 yıllarında burada çocuk boğuldu ve Gümüşhane'den dalgıçlar geldi çıkardılar. Kayıtlarda vardır. Benim yeğenim de gölün kenarındaki kurbağalarla oynarken düşüp boğuldu. Burayı kapatın, burası tehlikeli. Devletimizin bize büyük bir iyiliği olur. Burada geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz' ifadelerini kullandı.

Vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Taşbilek, 'Bilim adamlarımızın bize göstereceği yolla, gölümüzün düzenlenmesiyle ilgili doğru bir çalışma yapacağız burada. Çalışma sonrasında burada yaşayan vatandaşlarımızı boğulmalara karşı koruyacak her türlü tedbiri alırız' şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl yasal izinle yok edilmişti. Olayın basına yansımasının ardından ise Kültür Bakanlığı tarafından sorumluların görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
691
246
90
39
28
21
15
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?