Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Diktatörden 10 Absürt Uygulama

 > -

Bir insanın diktatör olması için belli bazı özelliklere de sahip olması gerekiyor. Narsizm, paranoya, fanatizm birey kültü oluşturmak için ne kadar gerekli özelliklerse, bir insana akıllı, mantıklı, makul dememizi de o kadar engelliyor. Dolayısıyla diktatör dediğimiz insan tabiatı gereği biraz kaprisli, fevri ve absürd oluyor. 10 diktatörden 10 absürd uygulama bu sözün de ispatı gibi.

10. Robert Mugabe ve ilginç hediyeleri

Eski AB Bakanımız Egemen Bağış'ın dediği gibi bizim kültürümüzde hediye vermek var. Ancak bazı hediyeler insanın aklını karıştırıyor. Çikolata kutusu, takım elbise ve saat hediye etmek bir şey, insana fil hediye etmek başka bir şey. Mugabe bu adımı atmış bir diktatör. Çok sevdiği Kuzey Kore diktatörü Kim Jong İl'e zebra, zürafa ve fil hediye ederken herhalde müthiş bir icat çıkartmış olmanın da sevincini yaşamış olmalı. Uçak indiği zaman Kim Jong İl'in karşısında kendisine hediye edilen bir fil gördüğünde ne düşündüğünü hayal etmek bile hafsalamızı aşıyor.

9. Francois Duvalier'in siyah köpek düşmanlığı

Diktatör dediğimiz insanlar genellikle obsesif kişiler, obsesyonlarının çoğu da sağlıksız. Örneğin Haiti diktatörü Duvalier de böyle sağlıksız bir obsesyona sahipti, adam memlekette siyah köpek görmek istemiyordu. Yayınladığı bir emirle bütün siyah köpeklerin öldürülmesi talimatını verdi. 

1971 yılına geldiğimizdeyse bu sefer müteveffa ABD Başkanı Kennedy'e taktı. Ölümünden kendisinin sorumlu olduğunu iddia eden Duvalier, Kennedy'nin mezarına bir memurunu göndererek, mezarın etrafındaki havayı toplattı. Söylediğine göre Kennedy'nin ruhuna sahip olmak için bu havaya ihtiyacı vardı. Heyhat planları tam olarak işlemedi. Bu olay üzerinden çok geçmeden öte dünyaya intikal etti.

8. Kim Jong İl'in bağımlılık korkusu

İsveçli fahişelere ve Hennessy Konyaklarına düşkünlüğü ile bilinen eski Kuzey Kore diktatörü Kim Jong İl bir gün attan düşerek yaralandı. Kullandığı ağrı kesicilere bağımlı olacağını düşünen diktatör korkuyla bütün üst düzey devlet yönetiminin de aynı dozda ağrı kesici kullanmasını emretti. Böylelikle devlet yönetiminde ağrı kesicilere bağımlı olan tek kişi olmayacaktı. Sonuçta bütün devlet erkanı ağrı kesici kullanmaya başladı. Bir diktatörün olduğu ülkede devlet yönetmek gerçekten meşakkatli iş.

7. Kaddafi'nin bakire korumaları

Kaddafi ilginç insandı doğrusu. Kennedy'i İsrail'in öldürttüğünü ileri sürüyor, Juventus'u da çok sevdiği için kulübün yüzde 7,5 hissesini alıyordu. En ilginç özelliklerinden biriyse korumalarını sadece bakire kadınlar arasından seçmesiydi. Amazon Korumalar olarak bilinen korumalar, ateşli silahlar ve yakın dövüş eğitimi alıyor, Kaddafi tarafından da bizzat seçiliyorlardı. Libya Sivil Savaşı sırasında bu korumalardan en az beşinin Kaddafi ailesine mensup yöneticiler tarafından tecavüze uğratıldığı ortaya çıktı.

6. Rafael Trujillo Nobel peşinde

Rahmetli Dominik Cumhuriyeti diktatörü iyi bir insan değildi ama ailesine düşkün bir adamdı. Oğlu Ramifis'e 3 yaşında albay rütbesi bahşetmiş, kızına kraliçelik tacı takmıştı. Karısına duyduğu sevgi ise çok daha ileri bir boyuttaydı. Onun Dominik Cumhuriyeti içinde kısıtlı kalmasına gönlü el vermediğinden bir yıl boyunca Nobel Edebiyat Ödülü alması için lobi yaptı. Sorun şu ki, kadıncağız okuma yazma bilmiyordu. Sonuçta Trujillo muvaffak olup karısına bir Nobel Edebiyat Ödülü kazandıramadı ama karısının kalbini fethettiğine şüphe yok.

5. İdi Amin yuva kurmak istiyor

Uganda Diktatörü İdi Amin her ne kadar 300 binden fazla insanın ölümünden sorumlu olsa da diktatörlerin de kalbi bazen aşık olmak, bir yuva kurarak burada mesut yaşamak istiyor. İdi Amin de böyle bir insandı, sadece yuva kurmak için herhangi birini değil İngiliz Kraliçesi'ni kendisine hedef seçmişti. Aşk dolu mektuplar yazıp Kraliçe'ye gönderen İdi Amin, Kraliçe'ye evlenmelerini kendisini de İskoçya Kralı ilan etmesini teklif ediyordu. Kraliçe bu mektuplara cevap vermedi.

4. Francisco Macias Nguema entelektüelliğe karşı

Ekvatoral Gine diktatörü Nguema da ilginç bir insandı. Bir keresinde elektrik santrallerinde yağ kullanılmasını yasaklamıştı. Ngeuma'ya göre kendi büyülü güçleri santralin çalışması için yeterliydi. Yazık ki, santral çalışmadı. Bu tip ilginç "buluş"larına  gelen eleştirilerden bunalmış olacak ki entelektüellerden nefret ediyordu. Bir gün canına tak etti ve entelektüel kelimesini bile yasakladı. Bütün özel okulları da kapatan Ngeuma açıkça ilan etmişti "ülkesinde entelektüel bir kişi bile görmek istemiyordu."

3. Şakacı Stalin

Stalin elbette bu özelliği ile tarihe geçmedi. Nedenini anlamak da çok zor değil. Bir keresinde odasına kendisinin izni olmadan giren herkesin öldürülmesini emretti. Sonra da şaka yapmak için odaya geçerek acı içerisinde bağırmaya, boğuluyor gibi sesler çıkarmaya başladı. Korkan korumaları odaya heyecanla girdiler. Sonuçta hepsi öldürüldü. Böyle şakaların bir insana şakacı sıfatı kazandırmasına imkan yok gerçekten.

2. Türkmenbaşı'nın Ruhnamesi

Diktatörler ilginç insanlar ama Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov onları bile sıradan yapabilecek özelliklere sahipti. Gün ve ayların isimlerini aile bireylerinin isimleriyle değiştirmiş, reşit olma yaşını 25'e çıkarmış, baleyi ve arabada radyo dinlemeyi yasaklamıştı. Kendi yazdığı "Ruhname" isimli eserin zorunlu olarak herkes tarafından okunmasını isteyen Niyazov, ehliyet verilmesi gibi sıradan idari işlerde bile Ruhname okutulmasını zorunlu hale getiriyordu. Eserinin dünya ile sınırlı kalmasını da kabul etmedi. Bir füzeyle uzaya gönderdi. Türkmen basınının manşetlerinde "dünyayı fetheden Ruhname, şimdi uzayı fethetmeye çıktı" yazıyordu.

1. Mobutu Sese Soko "İlahi Güç"

Kendi kendisine layık gördüğü ismin tam anlamı "Sağlam ve sarsılmaz iradesiyle zafere odaklanmış her şeye gücü yeten savaşçı zaferden zafere koşuyor ve uyanır uyanmaz ateşler saçıyor" olan Mobutu Sese Soko Nkuku Ngbendu Wa Za Banga kendisinden başka herkesin leopar desenli şapka takmasını yasakladı. 8 insanın ancak kaldırabileceğini iddia ettiği bir bastonla gezinen Mobutu'nun en ilginç uygulamasıysa akşamüstü haberlerinden önce kendisini gökyüzünden inerken gösteren bir sahnenin televizyonlarda yayınlanmasını zorunlu kılmasıydı. Mobutu yarı tanrı olduğuna inanıyordu ve kendi sevgili halkının da her gün bunu görmesini istiyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-sen

sonuçta burası sanal ortam sallayın götünüzden hayalgücünüz çok genişmiş

celebialper

Çağımızın en amansız diktatörlüğü Kuzey Kore'ye gidebildim. Gizlice yasak fotoğraflar ve videolar çektim. Kişisel blogumda:

feyk

diktator gucu paylasmaz. diktatorun tanimi gucu zorbalikla elinde tutmasidir. diktator ulkesinde demokrasi istemez, gucu paylascagi bir meclis ve cumhuriyet sistemi getirmez. ayni anda yargic, kanun koyucu ve uygulayici olmak varken, kuvvetler ayriligi ilkesini anayasaya koydurmaz. kendine siyasi rakipler cikartacak cok partili sistemi kurmak istemez. tamam dini ozgurlukler noktasinda bazi yerlerde cizgi asilmistir ama sunu unutmamak gerekirki din adi altinda gerceklesen tum hareketler aslinda din ozgurlukleri ve tum ozgurlukleri yoketme yonunde gerceklesmektedir. hala bugun bile oruc tutmadigi icin meydan dayagi atilan insaninda bir dini ozgurlugu oldugunu unutmayin. her ne kadar ulasilmak istenen amacin kendisi ile celissede, kendi iyiligini ve gelecegini gormekden aciz insanlari dogru yola sokmak icin bazen kaba guc gereklidir. avrupanin ilk aydinlanmasida ayni ironi ile gerceklesmistir. prusya imparatoru buyuk frederick gibi aydin despotlar halklarini zorla egiterek kendileri icin dogru olani gormelerini saglamistir. bugun batidaki insanlar zenginlik ve refah icinde pek cok siyasi ve meshep sorunlarini asmis sekilde mutlu huzurlu yasiyorlarsa bu buyuk oranda bu aydin despotlarin eseridir.

takat

Müslüman devlete gayri müslim şapkası takma zorunluluğu, müslüman bir millete kuran okuma yasağı, müslüman bir millete ezan okuma yasağı, müslüman bir millete toplanıp ibadet etme yasağı, müslüman millete dayatılan gayri-müslim alfabesi, şapka kanununa uymadı diye topa tutulan bir şehir... uzayıp giden bu listenin baş rolünü deki diktatörüde görmek istemiştim bu listede :( Tutarsız olmuş o yüzden, daha iyi bir liste ve sıralama yapılabilirdi.

metojen

M.Kemal'i boşverde şapkanın,alfabenin müslimi,gayri-müslümimi olur ? Ulan heryanınızdan ilkellik ve cehalet akıyor 7.yüzyılda kalmış aklınız. İstiklal mahkemeleri yeterince çalışmamış olacak ki senin gibi deyyuzlar bu döneme kadar üremişler. Keşke teknoloji olsaydıda sizin gibilerin dedelerini topluca kısırlaştırsaydı kemalistler. Padişah kulları cumhuriyetle Allah'a kul oldu ama senin gibi şıh götü yalamayı sevenler cumhuriyeti hazmedemiyorlar.

takat

İsim zikretmedim ama kimin ne ne yaptığını biliyormuşsun, o da iyi bir şey senin de ne mal olduğunu öğrenmiş olduk bu vesileyle, iftiralarına da cevap vermeyeceğim, cevap verilmeyi bile haketmeyen nefret dolu asılsız ithamlar.

balkir

o diktatör dediğin adam olmasaydı şimdi sen bir gayrımüslim'in kölesi olmuştun, hanım akrabaların da o gayrımüslimlerin altında çırpınır olurdu. Çürümeye ve etrafına zarar vermeye başlayan bir imparatorluk kalıntısını silmenin başka çözümü yoktu. Artık küf tutmuş kalın kafalarınıza sokun bunu. Sizin sarıklı cübbeli adamlarınız dini duyguları sömürüp insanları kandırıyordu. Sizin alfabe dediğiniz arap fars karışımı harfleri Osmanlı İmparatorluğu'nun %92'si okuyamıyordu. daha söyleyeceklerim bitmedi de bu kadar cevap sana yeter de artar bile...

takat

Olmasaydı da olurduk.Yorumun benim için yeterli cevap demiyorum çünkü safsatalarla dolu bom boş bir yorum ama bana yeter bu tatışmaya değmeyecek biri olduğunu anlamamı sağladı.

balkir

öylesine acizsin ki yazacak cevap bile bulamıyorsun da lafı eveleyip geveliyorsun.

takat

Yazılacak çok şey varda onların arasında senin anlayabileceğin bir şey yok.Ha bir tanesini belki anlarsın. Olmasaydı, senin gibi veled-i z...lar ortalıkta dolaşıp geçmişine sövmezdi.

balkir

veled-i zina senin yedi sülalendir. benim geçmişime sövdüğümü iddia eden de soysuz köpektir. benim Osmanlı ve binlerce yıllık Türk tarihi bilgimin binde biri sende olsaydı şimdi Atatürk'e yatar kalkar dua ederdin.

miss-simpson

nerede hastalıklı tip hepsi devletlerin başlarına geçmiş bizde de var bir tane sonumuz hayrolsun

Görüş Bildir