"Bu Göbek Neden Erimiyor?" Sorusunu Cevaplıyoruz!

-

Ne yapsanız geçiremediğiniz ve sizden önde giden bir göbeğinizden bıkmış olabilirsiniz. Bunun sebebi sağlık sorunları olabileceği gibi beslenme alışkanlığınızdan veya yaşam stilinizden de kaynaklanıyor olabilir.

Kaynak: 1

1. Ürünleri hep light seçiyorsun değil mi?

Normalinden daha az kalorili ve şekerli diyet içeceklerin sizin için daha sağlıklı olmasını beklersiniz. Aslında tehlikeli yan etkileri yüzünden bel çevrenizin yağlanmasına sebep olan alışkanlıklar arasında. İlk olarak, Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi'ndeki araştırmacılar, 10 yıl boyunca 475 yetişkini izledi ve diyet içecekler içenlerle herhangi bir içecek içmeyen kişiler karşılaştırıldığında diyet içecek tüketen kişilerin bel çevresinde %70'lik bir artış görüldü.

2. Geceleri yemek yeme alışkanlığın var mı?

Her gece lokantada yemek yemek ve fast food yemek pek de iyi bir beslenmenin işareti değil. Bu gıdalar, evde yapabileceğiniz hafif yemeklerle karşılaştırıldığında daha fazla yağ ve tuza sahip olma eğilimindedir.

3. Teknoloji bağımlısı olabilir misin?

Yatakta vakit geçirdiğiniz saatler boyunca telefonunuza bakmak vücudunuzu kötü yönde etkiliyor olabilir.Dışarı çıkmak ve aktif olmak için kullanılabilecek değerli vaktini harcıyorsun. Pediyatrik Obezite tarafından yayınlanan bir araştırmada yatak odasında bir elektronik cihaza erişimi olan öğrencilerin, yatak odasında cihaz bulunmayan öğrencilere kıyasla kilolu olma ihtimali 1.47 kat daha fazla.

4. Yemek yerken başka şeylerle ilgileniyor musun?

Dikkatle yemek yemeniz belinizde beklemediğiniz, güzel etkiler yaratabilir. Dikkatle yemek yemek lokmalarınızın tadını alarak yemenizi, daha çabuk doymanızı ve çok fazla yemek tüketmemenizi sağlar.

5. Stres?

Beslenmeniz hakkında süreli düşünüp takıntı haline getirmeniz de size zarar verebilir. Nedeni ne olursa olsun stres vücudunuza pek fayda sağlamaz. Journal of Health Psychology'de yapılan bir araştırmada, depresyondan mustarip olan kişilerin obezite riski sakin kişilere göre çok daha fazla olduğu gösterildi. Kendinize karşı nazik olduğunuzdan emin olun.

6. Fazla protein tüketiyor olabilir misin?

Protein kilo kaybetmek için önemli bir makro besindir ancak çok fazla tüketimi daha çok zarar verebilir. Bir İspanyol araştırması, altı yıllık bir sürenin sonunda, yüksek proteinli bir beslenme düzeni uygulayan katılımcıların, daha az protein yiyenlere kıyasla orijinal vücut ağırlığının %10'undan fazlasını kazanma ihtimalinin %0 olduğunu ortaya çıkardı.

7. Lif tüketimin az gibi sanki?

Beyaz ekmeklerde ve pişmiş ürünlerde bulunan rafine edilmiş karbonhidratları tüketmek, kan şekerinizi artırır ve kilo alımına neden olur. Bu nedenle tahıllara geçiş yapmak daha iyi olur. Yüksek miktardaki lif içeriğinden dolayı The Journal of Nutrition'a göre, daha fazla aromaya sahip olmanın yanında, bütün tahılların vücut ağırlığını düzenlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Lif, sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur ve tahıllar vücudunuzun sağlıklı ve sorunsuz çalışmasını sağlayacak vitaminler ve mineraller ile doludur.

8. Peynir altı suyu tüketiyor musun?

Peynir altı suyu, özellikle de inek sütününden yapıldığı için laktoza tahammülsüz olduğunuzda, şişmeye neden olma eğilimi gösterir.

9. Tabağının ne kadarında sebze var?

Daha sağlıklı seçimler yapıyor olsanız bile, ihtiyacınız olan kadar sebze yemiyor olabilirsiniz. Sebzeler besleyici özelliği bakımından yoğundur ve daha fazla kalori almadan doygunluk hissi yaratacak lif ile doludur.

10. Aşırı kısıtlayıcı diyetleri uygulamaya çalıştığının farkında olamayabilirsin.

Bazı diyetler sizi yemek yeme konusunda aşırı kısıtlar ve yeterli besini alamamanıza neden olabilir. Bu tehlikeli derecede kısıtlayıcı diyetlere devam etmek metabolizmanızı yavaşlatabilir ve kilo daha yavaş yanmasına neden olabilir, bu yüzden dengeli bir diyetin ve egzersizin sürdürülmesi gerektiğini unutmayın.

11. Günde 3 öğün dolu dolu yemek yiyor musun?

Popüler inancın aksine, günde üç kez büyük miktarda yiyecek yemeniz bel için en iyi seçenek değildir. Uluslararası Spor Beslenme Cemiyeti'nde yayınlanan bir araştırma, günde daha sık yemek yiyenlerin açlık kontrolüne ve istek üzerine kilo kaybına neden olabileceğini buldu. Yemeklerinizin boyutunu küçültmeyi deneyin ve öğün aralarında badem ve meyve gibi sağlıklı aperitifler bulundurun.

12. Düşük yağlı ya da yağsız süt içmekten vazgeçemiyor musun?

Avrupa Dergisi'ne göre, tam yağlı mandıra ürünleri eşlerinden daha fazla kalori içeriyor olsa da kilo verme hedefleriniz için aslında daha kötü bir seçim değildir. Dergide 29 farklı çalışma analiz edildi ve tüm yağlı süt ürünlerinin, daha az yağlı süt ürünlerine kıyasla sağlığınız için önemli bir farkı olmadığı bulundu.

13. Kuruyemiş tüketmiyorsun değil mi?

Cevizler diyetinize mükemmel bir katkı sağlayabilir. Yağ oranı yüksek olsa da yeterli tüketimiyle içerdiği omega-3 ile kilo vermenizde etkilidir.

14. Tüm gün oturmak zorunda olduğun bir işte mi çalışıyorsun?

Bir ofiste, özellikle bilgisayar başında sürekli oturarak çalışıyorsanız aktif olabilecek küçük işler yapmalısınız. Asansör yerine merdiven kullanmak, yemeği ofise söylemek yerine mümkünse yürünebilecek mesafelerdeki lokantalara gidip gelmek gibi.

15. Gece deliksiz uyumuyor ve uykunu alamıyorsun.

Uyku düzeninizin sağlığınızın her alanında bir etkisi vardır ve kilonuz bir istisna değildir. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar uyku ile kilo verme arasında büyük bir bağ olduğunu bulmuştu.

16. Yemekleri tuzlu yemek çok keyifli geliyor değil mi?

Beslenmenizde aldığınız fazla tuz kilo kaybı yolculuğunuza büyük zarar verebilir. Mary Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, her gün tükettiğiniz fazla miktarda tuzun obezite riskini %25 oranında arttırabileceğini gösterdi.

17. Yeterli magnezyum almıyorsun.

Diyet yaparken en çok unutulan minerallerden biri magnezyumdur. Vücudunuzun glikozu enerjiye dönüştürmesine izin veren, kilo kaybı için gerekli besindir.

18. Hayatında hiç yoga yaptın mı?

Yoga sadece mükemmel bir egzersiz şekli değil aynı zamanda stressiz bir yaşama da yardımcı olur ve dikkatli bir şekilde yemek için taktik öğretir. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yoga yapan insanlar, egzersiz yapanlara kıyasla daha dikkatli beslenme eğilimindedirler.

19. Belki de yemekleriniz renkli değildir?

www.eatthis.com

Yemek tabağınız yalnızca bej renkte ise, yeterince sebze tüketrmediniz demektir. Sebzeler herkesin beslenmesinin önemli bir parçasıdır ve tabağınızdaki renkli bir karışım, dengeli bir diyetle ihtiyacınız olan farklı vitamin ve mineral çeşitlerini verir.

20. Egzersiz programların çok hafif olabilir.

Eğer terlemiyorsanız, yeterince sıkı çalışmıyorsunuz demektir. Bu egzersizler sizin için pek işe yaramaz.Yanlış egzersizler de sizi zor durumda bırakabilir.

21. Yavaş yavaş yaşlanıyor musun yoksa?

Bu sefer, aslında yaşınızı kilonuzla suçlayabilirsiniz.Yaşlandıkça metabolizmanız yavaşlar ve Ulusal Sağlık Enstitüsündeki araştırmacılara göre aşırı aktif bir enzim orta yaşlı insanlarda kilo artışını teşvik eder. Bu enzim aslında obeziteye neden olabilir ve bu yaş aralığındaki insanlar kilo vermeyi zorlaştırır. Bununla mücadele etmenin en iyi yolu sağlıklı bir diyet ve egzersiz dengesi bulmaya çalışmaktır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

Ultra cahilce bazı cevaplara sahip bir başlık. Örneğin kuruyemiş yiyin omega-3 alın denmiş ama misal cevizden omega-3'ü aldığınız takdirde fındıktan da daha fazla miktarda omega-6 alırsanız aldığınız omega-3'ler bir işe yaramaz. Aşırı kısıtlayıcı diyetlerle kilo verileceğini zannetmek için salak olmak gerekir. Bizim insanımızın kilo almasının en önemli 4 temel faktörü var...1-genelde tek düze besleniyor olmamız 2-kırmızı ete olan aşırı sevdamız (diğer et türlerinden de dengeli bir şekilde beslenmeyip sadece kırmızı et yiyenler ve bunu haftanın her günü yapanlar var)3-sebze yemeklerini bütün besin değerlerini öldürerek yapıyor olmamız 4-özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar olarak hareket etmeyi pek fazla sevmiyor olmamız..ayrıca bir de türkiyede satılan paket gıdaların birçoğunun içerdiği şeker, yağ, tuz oranı ve yapay tatlandırıcı ve koruyucu oranı haddinden fazla yüksek tabi... bu da devletin sorunu

Gizli Kullanıcı

Gece yeme alışkanlığımı kestim. Çayı şekersiz içmem gerektiği için çayı bırakamıyorum. Bu nedenle şeker tüketimim fazla oluyor. Çay yerine ne koyabilirim? Sizin buna çözümünüz var mı? (Not: Çayı şekersiz iç alışırsına girmesin kimse. Şekersiz çaya alışınca tadı iğrenç geliyor. Nasıl içiyorlar bunu diyorum.)

psycmainach

Şeker yerine tarçın kullanabilirsin mesela.

Gizli Kullanıcı

denicem

latife-yagci-ayhan

bir parça limonla dene çayı inan zamanla sekerli çayı nasıl içiyor muşum diyeceksin

Gizli Kullanıcı

İşte ben o kıvama gelemiyorum. çayı 1 sene şekersiz içtiğimi bilirim. ama tadını beğenmiyorum alışamıyorum. içilecek bir şey olarak görmüyorum.

xxwhoamayx

Ben de tıpkı senin gibi şekersiz içemiyordum bu yüzden çayı bıraktım. Kahvaltılarda 1 bardak felan içiyorum ki hayatımda çok büyük bi eksiklik yok ha önceden de çok içmezdim orası ayrı mesele . Yok illa ben tiryakisiyim dersen balla tatlandırmak güzel bir alternatif ama bal var bal var , ona da dikkat etmek lazım . Hatta sırf bu amaçla yapılmış Palmarmak markasına ait Apitera adında küçük paketlerde karışımlar var tavsiye ederim :)

u18

çayı şekersiz içmenin kilo kaybetme konusunda pek bir katkısı olmaz...milletin birbirine saçma ve cahilce bir caka satma yönteminden başka bir şey değildir "çayı şekersiz içiyorum" lafı. Eğer yüksek glukoz değerleri varsa kanında şekeri yüksek başka gıdalar veya yakabildiğinden fazla karbonhidrat tüketiyorsun demektir. Çaya şeker atmaya devam et ancak ölçülü miktarda atman yeterli olur..2-3 şeker yerine 1 şeker kullan mesela..ölçmek için kafelerdeki gibi küçük paket toz şekerlerden veya küp şeker kullan..alternatif olarak bal kullanabilsin ancak onu da belli bir ölçüde koyman lazım fakat kaynamış suya bal koymak da iyi bir şey değildir balın moleküler yapısı değişir.

Gizli Kullanıcı

Şekeri az kullanıyorum ama göbek yağlanmasının önüne geçemiyorum bir türlü. Diyetisyenlerin verdiği saçma sapan diyet listelerinden de bıktım. Yok leblebi, yok ara öğün, yok kibrit kutusu, yok 2 zeytin. Sabah kahvaltısının kısıtlanmasına acaip kıl oluyorum.

wellington

Öğle arasında bir adana gider şimdi, üzerine de ciğer şiş.. :D

venus_m

yiyorsun musun?

mert600pb

Herşey kafada biter zeyıflamak istersen kısa sürede displinli bir şekilde zayıflayıp fit olursun.

penguen-geri-dondu

zeyıflamak istemiyorum ama zayıflasam iyi olur bence

mert600pb

Program yazalım hemen :) tabi kafanızda son vermeniz lazım kiloya.

penguen-geri-dondu

olur ama bir sorun var diyet yapmam yasak ben kanser hastasıyım 47 kiloydum 49 oldum ne yapabiliriz napim diyet yapıp öleyim ruh gibi hafif mi olayım ne yapabiliriz

mert600pb

Öncelikle geçmiş olsun, kilo almanız bir bakıma iyi enerjik olmanız gerekir sağlıklı beslenmeye dikkat ederek düzenli bir şekilde günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

penguen-geri-dondu

teşekkürler süperman :)

mert600pb

Rica ederim :)

Görüş Bildir