Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zihin Yakan Bu Testle Hangi Dikkat Türüne Sahip Olduğunu Söylüyoruz!

Iq-Genel Kültür Testleri
506PAYLAŞIM

Hazırsan başlayalım!

1. Biraz kolay sorularla başlayalım! Sen genelde randevularına ....?

... buluşma saatinden önce giderim.
... tam kararlaştırdığımız saatte giderim.
... geç kalırım.
Belirli bir şey söyleyemem, randevunun önemine göre değişir.

2. Peki sen müzik dinlerken kitap okuyanlardan mısın?

3. Televizyonda çok sevdiğin bir dizi başladı ve tam o sırada en yakın arkadaşın aradı. Onunla konuşmakta ne kadar zorlanırsın?

4. Hadi biraz işleri zorlaştıralım. Resimdeki çubuklar en alttakinden başlayıp, en üsttekine gidecek şekilde nasıl sıralanır?

D- F- A- G- C- E- B- H
E- D- F- G- C- A- B- H
A- C- D- F- G- E- B- H
D- A- C- F- G- E- B- H

5. Bu cümlede geçen 'R' harflerini hızlıca say. Kaç tane saydın?

6. Şimdi de bu görsele dikkatlice bak! Dürüstçe cevap ver resimde bir hayvan gördün mü?

7. Peki gördüğün bu hayvan neydi?

8. Son olarak; resimdeki sayı dizisinde soru işareti yerine ne gelmeli? Not: Cevap 6 değil. :)

Odaklanmış Dikkat!

Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Odaklanmış Dikkat’ ile çalışıyor! Belirli bir iş ile uğraşırken tamamen kendini ona odaklıyor ve dikkatini topluyorsun. Öyle ki bir iş yaparken ya dış dünyaya kendini kapatıyor, sana seslenildiğinde bile duymuyor ya da en ufak bir seste anında dağılıyorsun. Haliyle aniden çalan telefonlar, korna sesleri, yüksek sesle yanında müzik dinlenmesi ya da konuşulması gibi dikkat dağıtıcı şeylerden nefret ediyorsun!

Seçici Dikkat!

Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Seçici Dikkat’ ile çalışıyor! Bir şeye dikkatini verdiğinde ona tamamen odaklanıp, yoğunlaşıyorsun ancak aniden ortaya çıkıp, odağını bozan uyarıcılardan da fazla etkilenmiyor anlık bir konsantre kaybı yaşasan da anında tekrar kendini toplayıp, yapman gereken işe kendini kaptırıyorsun.

Sürdürülen Dikkat!

Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Sürdürülen Dikkat’ ile çalışıyor. Bu dikkat türü temel olarak ‘Odaklanmış Dikkat’ türüne benze de işleyiş olarak birbirinden ayrılıyor. Şöyle ki sen bir işi yapmaya başladıktan sonra adeta dünyadan kopup, başka bir boyuta geçiyor ve etrafında ne olursa olsun bunun senin dikkatini dağıtmasına izin vermiyorsun. Mesela, bir kitabı okumaya kendini kaptırdıysan telefonun yanı başındayken bile çalsa duymuyorsun.

Bölünmüş Dikkat!

Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Bölünmüş Dikkat’ ile çalışıyor. Yani sen şu aynı anda iki işi birden yapabilen yetenekli insanlardansın. Bir işi konsantre olsan bile kendini çevreden soyutlamıyor, olup biteni de gözlemlerken işini de dikkatle yapmaya devam edebiliyorsun. Mesela bilgisayar başında çalışırken biri yanına gelip, bir şeyler sorduğunda ekrandan gözlerini ayırmadan ona cevap verirken aynı zamanda üzerinde çalıştığın işleri de yapmaya devam edebiliyorsun!

Senin Dikkatin Sadece ‘Uyarılma’ ile Çalışıyor!

Açıkçası sen de biraz dikkat dağınıklığı var. Bir şeylere odaklanmakta oldukça güçlük çekiyorsun. Dikkat mekanizman ancak bir uyaran olduğunda devreye giriyor ancak bu da çok çabuk dağılabiliyor. Mesela; sınıfa hoca girdiğinde zihnin dersi dinlemen gerektiğini düşünerek harekete geçiyor ve bir süreliğine dikkatlice dersi dinleyebiliyorsun ancak biraz zaman geçtikten sonra dışarıdan pür dikkat hocayı dinliyormuş gibi görünsen de kendini bambaşka bir şeyler düşünüyor hatta hayaller kuruyorken bulabiliyorsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enes-bekdemir

Bölünmüş Dikkat!Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Bölünmüş Dikkat’ ile çalışıyor. Yani sen şu aynı anda iki işi birden yapabilen yetenekli insanlardansın. Bir işi konsantre olsan bile kendini çevreden soyutlamıyor, olup biteni de gözlemlerken işini de dikkatle yapmaya devam edebiliyorsun. Mesela bilgisayar başında çalışırken biri yanına gelip, bir şeyler sorduğunda ekrandan gözlerini ayırmadan ona cevap verirken aynı zamanda üzerinde çalıştığın işleri de yapmaya devam edebiliyorsun!

loreyn_ceyn_star

Odaklanmış Dikkat! Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Odaklanmış Dikkat’ ile çalışıyor! Belirli bir iş ile uğraşırken tamamen kendini ona odaklıyor ve dikkatini topluyorsun. Öyle ki bir iş yaparken ya dış dünyaya kendini kapatıyor, sana seslenildiğinde bile duymuyor ya da en ufak bir seste anında dağılıyorsun. Haliyle aniden çalan telefonlar, korna sesleri, yüksek sesle yanında müzik dinlenmesi ya da konuşulması gibi dikkat dağıtıcı şeylerden nefret ediyorsun!

fyzacar

Sürdürülen Dikkat! Senin zihnin ağırlıklı olarak; ‘Sürdürülen Dikkat’ ile çalışıyor. Bu dikkat türü temel olarak ‘Odaklanmış Dikkat’ türüne benze de işleyiş olarak birbirinden ayrılıyor. Şöyle ki sen bir işi yapmaya başladıktan sonra adeta dünyadan kopup, başka bir boyuta geçiyor ve etrafında ne olursa olsun bunun senin dikkatini dağıtmasına izin vermiyorsun. Mesela, bir kitabı okumaya kendini kaptırdıysan telefonun yanı başındayken bile çalsa duymuyorsun.

c10

tamam

neva.anac

bolunmus dikkat! tam ben!

Görüş Bildir