Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zengin İnsanların Günlük Hayatlarında "Farklı" Yaptıkları 9 Şey

 > 
3.6bPAYLAŞIM
Zengin İnsanların Günlük Hayatlarında "Farklı" Yaptıkları 9 Şey

Araştırmacı yazar Thomas Corley, "Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals" (Zengin Alışkanlıkları : Varlıklı Bireylerin Başarı Getiren Rutin Davranışları) adlı kitabı için, yıllık geliri $160,000 ve fazlası olan "zengin"lerle, $35,000 aşağısı olan "fakir"leri araştırdı. Corley'e göre Aslında gündelik hareketleriniz, yaşam standartlarınızı öyle bir ele veriyor ki... "Zengin" , "fakir"kavramları işin şakası tabii. 

İşte başlı başına "varlıklı" ve "yoksul"  insanların gündelik hareketlerine yansıyan davranışları.

Kaynak

1. Zengin insanlar hedeflerini her zaman göz önünde bulundururlar.

"Koyduğum hedeflere her gün odaklanırım."

Bu görüşe katılan zenginler : %62

Bu görüşe katılan fakirler : %6

Varlıklı insanlar sadece aylık ve yıllık hedefler koymakla kalmıyor, aynı zamanda %67si bunları yazarak sürekli odağını orada tutuyor. Ama "dilek"le "hedef"i karıştırmayın, bir şeyi "hedef" yapan iki şart var ; biri "ulaşılabilir" olması, diğeri ise "başlamak için fiziksel bir aksiyon gerektirmesi". Yani yerinizden kalkıp uygulamaya başlayacağınız ve haliyle nihayetinde bitirebileceğiniz bir şey olmalı "hedef", aksi takdirde, hayalperest aleme daldınız mı, o artık "dilek" dediğimiz şeye dönüşüyor.

2. Zengin insanlar "bugünün işi"ni yarına bırakmaz.

"Günlük yapılacaklar listesi tutarım."

Bu görüşe katılan zenginler : %81

Bu görüşe katılan fakirler : %19

Ayrıca sadece liste yapmakla kalmıyor, %67si yapılacakların %70ini aynı gün içerisinde tamamlıyor.

3. Zengin insanlar TV izlemekle vakit kaybetmezler.

"Günde 1 saat ya da daha az TV izlerim."

Bu görüşe katılan zenginler : %67

Bu görüşe katılan fakirler : %23

Aynı şekilde sadece zengin insanların %6sı Reality şovları takip ederken, fakirlerin %78i bu şovların tutkunu. "Varlıklı insanların vakitlerini ne kadar üretici geçirdiği önemli bir değişken." diyor Corley. "Varlıklı insanlar TV izlemekten üstün olmak için kaçınmıyorlar, sadece yapmaları gereken bir diğer alışkanlıklarına yönleniyorlar : okumak. Ki bu da tahmin edersiniz ki çok daha üretici bir huy."

4. Zengin insanlar bol bol "okuyor."

"Kitap okumaya bayılıyorum."

Bu görüşe katılan zenginler : %86

Bu görüşe katılan fakirler : %26Ama eğlence için falan değil, öyle romantik kitaplar, bilim-kurgu vs. gelmesin aklınıza. "Kişisel gelişim onların listebaşı." diyor Corley.Yaklaşık %88'i gündelik 30 dakikayı kişisel gelişim için okumaya ayırırken, fakirlerin sadece %2'si günlük 30 dakikasını buna ayırıyor.

5. Zengin insanlar "sesli kitaplara" oldukça düşkünler.

"İşe giderken yolda sesli kitap dinlerim."

Bu görüşe katılan zenginler : %63

Bu görüşe katılan fakirler : %5Audio book dediğimiz bu kitapları, seyahat ederken ya da herhangi başka bir işle uğraşırken dinlemek, okumaktan çok daha fazla zaman kazandırıcı.

6. Zengin insanlar sadece ofis zaman ve sınırları içerisinde değil, başka zaman ve mekanlarda da "iş üstünde" olabiliyorlar.

"İşimin gerektirdiğinden çok daha fazlasını yapıyorum."

Bu görüşe katılan zenginler : %81

Bu görüşe katılan fakirler : %17

Önemli bir ayrıntı : Zengin insanların %86sı ortalama haftalık 50 saat ve üzeri çalışıyor ve sadece %6sı iş yüzünden "mutsuz." Yani aslında kendileri çalışmaktan gayet memnunlar.

7. Zengin insanlar loto vb. şans oyunlarından medet ummazlar.

"Düzenli olarak şans oyunu oynarım."

Bu görüşe katılan zenginler : %6

Bu görüşe katılan fakirler : %77

Eh tahmin ettiğiniz gibi varlıklı insanların "boşa harcayacak", riske edecek paraları yok. Çünkü "zeki" oynamayı seviyorlar. Çoğu işyeri sahibi olan varlıklı insanlar, sadece finansal riskleri göze almayı seviyor, "şans"ı değil.

8. Zengin insanlar o "göbeğe" biraz dikkat ediyorlar.

"Her gün yediklerimin kalori hesabını yapıyorum."

Bu görüşe katılan zenginler : %57

Bu görüşe katılan fakirler : %5

Corley'e göre varlıklı insanlar sağlıkları konusunda oldukça titizler. "Araştırmalarıma katılan varlıklı insanlardan biri 68 yaşında bir adamdı ve neredeyse $78 milyonluk bir servete sahipti. Neden emekli olmadığını sorduğumda, bana sanki Mars'tan gelmişim gibi baktı. 'Hayatımın son 45 yılını her gün egzersiz yapıp, yediklerime dikkat ederek geçirdim çünkü seçtiğim kariyer hayatı benim sağlığım için en büyük kazancım olacaktı.' diye cevapladı." diyor Corley.

9. Zengin insanlar "gülüşlerine" önem veriyorlar.

"Her gün diş ipi kullanıyorum."

Bu görüşe katılan zenginler : %62

Bu görüşe katılan fakirler : %16

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilincbilince

her uygulamaya göre zenginlerin %86'sı fakirlerin % 7'si diyorsak fakirlerin %7'si niye zengin değil amk.

bilgin.eren.52

problem şurada başlıyor. bu listeye göre aylık gelirim 160 000 dolardan fazla ve ben zenginim. gel gör ki gerçekte olan aylık gelirim 870 lira. araştırmacı yazarın tuzu kuru, kafasına göre atıp tutmuş. gelsin birde asgari ücretle bizim dilimizden konuşsun. birde o şekilde baksın. kitap okuyup sesli kitap dinleyenler... işlerine odaklananlar.... y*rrakmıydı? 16 saat mesai yapıyorum lan ben.

fatih-tuzun

Doğrusu bu şekilde konuşmanız sizin hangi seviyede olduğunuz açıkca göstermekte. Zengin fakir diye bir ayrım söz konusu bile değidir. Başarılı(üretken), başarısız(miskin) insan vardır. Hiyerarşiyi her şeyden öte bu oluştur. Ya hu kafanızı çevirip şu insanlığa bir bakın kafaları ne kadar saçma sapan şeylerle dolu eğer siz hayatına önem veripte kendinizi geliştirmeye çalışsanız. Kendinize farklı bir yol çizip kararlarınız düşünüp sorgulayıp verseniz. Acaba şuan bu durumda olur muydunuz?

bilgin.eren.52

yetersiz bilgi ile benim üzerimden yaptığın henüz hiç bir şeyin farkında olmadığını gösteriyor. hangi dallarda hangi projeler ürettiğimi, hangi çalışmalara girdiğimi, nerelerde kazıklandığımı, hangi konularda yeterli sponsor ve destek bulduğumda üretkenliğin insanlar tarafından dikkat çekeceğini bilmiyorsun. yargılamak kolay, türkiye koşullarında plan yaparak bir yere gelemezsin. sistem seni alır bir yere koyar. henüz hiç bir şeyin farkında olmayan birinden alacak hayat dersi, yetersiz bir düşünce biçiminden fazlası değil. sistem, 70 milyon yuvarlak rakam ile, 18 milyonun eşt dost akraba üzerine kurulduğu bir kaos. ve sen gelip bana "Kendinize farklı bir yol çizip kararlarınız düşünüp sorgulayıp verseniz. Acaba şuan bu durumda olur muydunuz?" deme cesaretini gösteriyorsun.... yazık

emine.ata.73

Finale Chris Pine ve gülüşü çok yakışmış ya :D

theoverclocked

fakirim ama kolum 40 cm. benchte 100 basarım . selam onedio kızları

Gizli Kullanıcı

Ne derler bilirsiniz. Alkolün yararından çok zararı vardır. Zengininde iyiliğinden çok kötülüğü olabilir. Hem kendisine hemde diğer insanlara. Fakirlik ile Zenginliğin arasında statü farkı yoktur. Yunus Emre, Mevlana zengin değildi.

13gencay.mut

mevlana zengindi. cok bilgiliydi bilmemne degil. bildigin zengindi olum adam.

Gizli Kullanıcı

Neyse öle olsun.

Görüş Bildir