Zaman Yolculuğuna Yaklaşırken: Bilim İnsanları Fizik Kurallarını Çiğnedi, 'Zamanı Geriye Döndürdü'

-

Fizikçiler gerçek bir zaman makinesi keşfetmiş olabilirler mi?

Ayrıntılar The Week kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://theweek.com/speedreads/828928/sc...

Scientific Reports'ta yayınlanan bulgular, çalışmanın yazarı Andrei Lebelev'e göre "sihir" gibiydi.

Bilim insanları Jetgiller ya da Geleceğe Dönüş serisinde gördüğümüz sahneleri bizlere yaşatacak buluşlara henüz imza atmamış olsalar da, Newsweek'in haberine göre, Moskova Fizik ve Teknoloji Üniversitesi'nin ABD ve İsviçre'deki bilim insanlarıyla ortak yürüttüğü çalışmalarda, bilim insanları "bir kubiti karmaşık bir durumdan daha basit bir hale göndererek deneysel olarak zamanı tersine döndürmeyi kanıtlamış oldular."

"Zaman yolculuğuna çok uzağız."

Birleşik Krallık'taki York Üniversitesi'inden bilim insanı Henning Bostelmann'a göreyse, bilim insanları halen "zaman yolculuğundan ya da geçmişe gitmekten, neden ve sonuç kuralını tersine çevirmekten" çok uzaklar, ki bu Bostelmann'a göre bilim kurgu hayranları için bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir. 

Bilim insanlarının yaptığı kubitleri bir salise önceki hallerine geri döndürmekti, ki bu baş yazar Gordey Lesovik'e göre "termodinamiğin ikinci kanununun çiğnenebilirliğini" kanıtlamış olabilir.

"Geri dönüş algoritmasının" iki kubitlik çalışmalarında en az %85 başarı oranı olduğu Phys.org'a göre biliniyor. Lebedev ise çalışmayı daha da genişletip derinleştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce zaman geri döndürülebilir mi? Sonuçları ne olur?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

Diyelim ki zaman makinasını yapmaya çalışan bir ekipdesiniz ve başarılı oldunuz. Usulca öldürülmeyi mi beklersiniz yoksa zaman da geri gidip, borsa, kumar, facebook hissesi vb yollarla çok ama çok çok zengin olup, o araştırma grubunun çalışmalarını sabote ederek zaman makinasının sadece sizde kalmasını mı isterdiniz? Tabii ki bu senaryodaki pardoksu da yok saymak lazım;)

soyledim-gitti

Bu haber başlıkları çok yanıltıcı ve abartılı anlatılmış. Bir kübitin daha az karmaşık hale döndürülebilmesi, dağınık olan odanızı toplamanız gibidir. Odayı toplayınca zamanda geri döndük denilemez. Bir kübiti toplamak bir odayı toplamaktan daha zor olduğu için güzel bir başarı elbette. Ama zamanda geri gitmekle hiç ilgisi yok.

deadpool_

zamanda zaten geriye götürüyorlar,tıpkı ilk çaga gitmişiz gibi,kıyafetler olsun,davranışlar olsun...ayrıca zamanda geri gitmek diye bişey olamaz.ışınlanmak gibi.saçma.

hevinuroj

Ben dönmek istiyorum arkadas, 10 yıl öncesine dönüp yaptıgım o büyük gerzeàkligi değiştirmekteyim istiyorum

nazli-sevim

sadece simule etmişler 😏

sercan-tosun

Ne bekliyodun adam bi hafta gerimi gitcekti.

Görüş Bildir