Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Serilerinin Çok Sevilmesini Sağlayan 15 Etkileyici Öge

Sanat
83PAYLAŞIM

Okumalara, izlemelere doyamadığımız Tolkien'ın bu ölümsüz eserlerinde kullandığı hikaye anlatma teknikleri ve ögeleri nelermiş söyle bir bakalım...

1. Kusursuz bir betimleme gücü ile tasvir edilmiş, hayranlık uyandıracak mekanlar

Hangimiz Tolkien'ın Rivendell'ında yaşamak istemezdi ki?

2. Mükemmel bir yolculuk hikayesi

Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisinin öncesinde yazmış olduğu Hobbit'in çok iyi şekilde işlenmiş bir yolculuk hikayesi olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan bir hayat yaşayan Bilbo'nun tüm itirazlarına rağmen kendisini nefes kesen bir maceranın içinde bulması durumu, okuyucuyu kitabın içine çeken unsurlardan biri.

Yine serinin ilk kitabında Yüzük Kardeşliği ekibinin topluca yapmış olduğu zorluklarla dolu yolculuk işlenmekte. Ekibin birer birer dağılması üzerine birbirlerinden ümitlerini kesmeyişleri ve bir şekilde yola devam edebilmeyi başarabilmeleri durumu da okuyucuyu hikayenin içine doğru çekmekte...

3. Karakterlerin beklenmedik işler başarması

Bilbo gibi sıradan gibi görünen bir Hobbit'in çıktığı zorluklarla dolu maceradan, içsel olarak büyük bir değişim geçirerek evine tekrar dönebilmesinin verdiği güzel his...

4. Çeşitli temaların karakterler üzerinden işlenişi

Sam'den sadakat ve dostluk temasını, Gollum'den masumiyet ve sinsiliği, Aragorn'dan umudu, gücü, cesareti, Gandalf'tan bilgeliği, Frodo'dan pes etmemeyi mücadeleyi, Gimli ve Legolas'tan tatlı rekabeti ve dostluğu, Saruman'dan ihaneti...

5. Sayıca denk olmasalar da nitelik olarak denk sayılabilecek iyi-kötü canlı türleri

Bu unsur çatışmayı çok daha ilgi çekici hale getirmekte.

Örneğin;

  • Troller - Entler

  • Nazguller - Kartallar

  • Warglar - Atlar

  • Gandalf - Saruman

6. Fantastik ögeler ve dünyamızda var olmayan farklı lisanlar

Bu tarz ögeler hikayeye derinlik ve zenginlik katan unsurlardan bazıları olarak karşımıza çıkmakta.

7. Sürekli olarak zorluklarla mücadele etmeleri

Kırılma noktalarında kahramanların aldıkları kararlarla bir şekilde olayları kendi lehlerine çevirebilme başarıları.

8. Gandalf gibi bilge ve hayranlık uyandırabilecek bir karakter barındırması

Onun için ne denebilir ki? Her zaman doğru zamanda doğru yerde olmayı başarabilen, yönlendirmeleriyle ve liderliğiyle koskoca bir dünyanın kaderine etki eden bir bilge...

9. Her canlının bir varoluş amacı olduğunu göstermesi

Hikayenin işleyişindeki her hamlenin ilerideki bir olayı etkilemesi durumunun çok iyi işlenmiş oluşu...

10. Umut kavramının çokça işlenmesi

Gandalf'ın; "Hope is kindled."  ve gülümseyerek söylediği "There never was much hope just a fool's hope" sözleri ile Arwen'in "There is still hope" sözü beyaz perdeye yansıyanları arasında...

11. Paylaşımcı liderlik ögeleri içermesi

Birbirlerine rakip olmayan fazla sayıda lider olması durumu. Hobbit'te Thorin ve Gandalf, Yüzüklerin Efendisi'nde Aragorn, Gandalf, Theoden gibi lider özellikli karakterlerin birlikte bulunmaları.

12. Hikayenin merkezinde ele geçirilmeye çalışılan çok değerli ve güçlü bir nesne

Hepsine hükmedecek tek yüzüğün kötüler tarafından ele geçirilmeye çalışılmasıyla, iyiler tarafından yok edilmeye çalışılmasının mücadelesi..

13. Çatışma unsuru oluşturmak için birden fazla ırkın oluşu ve bunun dünyamızdaki çıkar çatışmalarına benzemesi

Her ırkın birbirinden farklı özellik barındırması durumuyla çeşitliliğin arttırılıp sıradanlaşmanın ortadan kaldırılması... Elflerin kibirliliği, cücelerin altına olan düşkünlüğü ve aç gözlülükleri, insanların tam olarak bizi temsil eden özellikleri, Orkların hızla çoğalan, amaçları yakıp yıkmak olan bir topluluk oluşları, Uruk-Hailerin güçlü fiziksel özellikleri yanında disiplinleri ve kusursuz görev adamı oluşları. Goblinler'in zayıf fiziksel özelliklerinin yanında çok olan sayılarıyla Orklarla aynı misyonu paylaşmaları.. Kartalların asil, her ırka karşı mesafeli duruşu ama ihtiyaç anında iyilerden taraf oluşları.

14. İyi - kötü çatışmasının çarpıcı bir şekilde işlenmesi

Sinema tarihinin belki de en epik sahnelerinden olan bu karşılaşmayı kim bilir daha kaç kez izleyeceğiz..

15. İyilerin önceleri çokça kayıplar verip, sonunda kazanabilmeleri.

Onca mücadele ve kayıplarının sonunda, umutlarını kaybetmeyen iyilerin kazanmaları ve hikayenin mutlu sonla bitmesi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hilal-coskun2

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmi olan yüzük kardeşliği filmini ilk çıktığı zaman Ankara Akün Sinemasında Kardeşim ve arkadaşlarımız izlemiş ve korkarak filmin yarısında salonu terk etmiştim. Ama basit bir korku değildi kardeşim ve arkadaşlarının dediklerine göre yüzüm kireç gibi bembeyaz olmuş, ve tir tir titriyor muşum. Ben fuayede filmin bitmesini beklerken camdan dışarıya bakıyordum. Akşam, karanlık ve kar yağıyordu. Elimde sade acı sıcaklığı gitmiş kahve ve sakinleşmeye çalışıyordum. Kardeşim ve arkadaşlar filmi bitirip geldiklerinde neden bu kadar korktuğumu, filmin aslında gerçekten çok güzel olduğunu söylediler ve bende bilmiyorum korkunç bir film değildi ama beni gerçekten korkutmuştu. Sonra diğer iki film çıktı ve hiçbirini gidip sinemada izlemedim ve Akün sineması da yıkıldı. Ben üç filmin DVD'sini alıp evde dokuz saat boyunca yerimden kalkmadan izledim.

Gizli Kullanıcı

Halâ da izlerim.

okan191

hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım için kendime sövüyorum ve söveceğim.

wampa

Allah Tolkien ve Martin'den razı olsun. Onlar olmasaydı ne izlerdik lan. Gerçekten sinema ve edebiyat alanındaki en iyi eserleri bize verdiler. Bu arada ikisi de olağanüstü eserler olsa da middle earth > asoiaf.

wampa

Bu arada Tolkien'nın sadece lotr ve hobbit eserleri yoktur bunlarla bağlantılı olarak; silmarillion, bitmemiş öyküler, hurin'in çocukları, kayıp öküler, the adventures oftom bombadil gibi bir sürü eseri vardır. Boşuna middle earth> asoiaf demiyoruz :) Bu arada hepsini kitap haline getirmeye Tolkien'nın ömrü yetmiyor oğlu tarafından kitaplaştırılıyor bunlar. Bu kitapların hepsi birbirleriyle bağlantılıdır okuyunuz efenim.

aylin-kayhan

Bin kere izlesem doymam,bazen aşeriyorum bu filme:) izleme kriz geliyo...

elrondmeneldur

5 te nazguller yazmışsınız. nazgul yüzük tayflarıdır. uçan olanların ismi fellbeast

Görüş Bildir