Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi Filmlerinde Olmayıp Kitapta Oldukça Önemli Olan 13 Olay ve Karakter

-
Abone ol

Kitabı daha iyiydi klişesi tüm uyarlamalarda yapılmıştır. Kitaplarda, yazarın direkt dünyasının içinde oluruz ve kendi hayal dünyamızda bize eşlik eder. Bunların arasına üçüncü biri girince işin rengi değişiyor. 

Yüzüklerin Efendisi serisi tüm dünyaca kabul edilmiş ve aldığı ödüllerle de efsaneler arasında yerini almıştır ancak; filmi izlerken kitabı okuyanların hemen anladığı bazı farklılıklar var! Kitapta çok önemli yerleri olduğu halde filmde yer almayan karakter ve olayları sizler için sıralıyorum:

1. Sauron'un gözü aslında bir simge. Filmde bulunan büyük kırmızı göz sonradan eklendi.

Evet aynen öyle! Kitapta Sauron'un canlı kanlı bir bedeni var. Göz ise aynı Saruman'ın Eli gibi bir simge olarak kullanılıyordu. Ancak filmde Barad-dûr'da büyük alevden bir göz olarak temsil edildi Sauron. 

Aslında bedenen çok güçsüz olduğu için kulesinden hiç çıkmıyor. Hatta Saruman henüz insanların tarafındayken Gandalf'ı bir göreve gönderiyor orada kendisiyle karşılıyor ve Sauron ondan kaçıyor çok güçsüz olduğu için! Yani anlayacağınız yüzüğü bedenine geri kavuşmak için değil, eski gücünü kazanmak için istiyor!

2. Yüzüklerin Efendisi hayranlarının filmde olmamasına anlam veremediği Tom Bombadil!

Bree’ye giderken Frodolar Yaşlı Orman'dan geçtiği sırada Tom Bombadille karşılaşıyor. Ama filmde buna yer verilmedi.

Tom Bombadil, Yüzük Kardeşliği'nden Frodo, Sam, Pippin ve Merry ile yüzüğü Ayrık Vadi'ye götürürken tanışırlar. Yaşlı orman civarında dörtlü bitkiler tarafından öldürülmek üzereyken, Tom Bombadil onları kurtarır.

Şaka yapmayı ve şarkı söylemeyi çok sevmektedir; ayrıca Orta Dünya'da yaşayan en yaşlı kişilerdendir. Ayrıca yüzük onu etkilemez. Frodo'dan yüzüğü alıp serçe parmağına geçirmiştir ama ne görünmez olmuştur ne de yüzüğün gücü onu etkilemiştir.

Karısı ise Altınyemiş'tir. Ve ayrıca kitapta onların mükemmel aşkına şahitlik ediliyor.

3. Glorfindel

Nehirdeki büyüyü filmdeki gibi Arwen değil aslında Glorfindel yapıyordu! Yani Frodoyu aslında Arwen değil Glorfindel kurtarıyor!

4. Aragorn Ayrıkvadi’de Arwen’le hiç konuşmuyordu.

Ama filmde köprünün ortasında aralarında geçen bir konuşmanın olduğu sahne yer alıyor.

5. Legolas aslında sarı değil siyah saçlıydı.

Ama yine de her türlü yakışıklı olmak konusunda sıkıntı çekmiyor.

6. Fırtına Tepesi baskını

Bree'den ayrıldıktan sonra Aragorn Kara Süvarilerle tek başına savaşmıyordu. Zaten Kara Süvarilerin de böyle bir saldırısı yok. Sadece Frodo yüzüğü taktığında onu omzundan bıçaklıyorlar.

7. Moria’da Pippin kuyuya sadece bir taş atmıştı, filmde bir iskelet düşüyor.

Ama her iki türlü de Merry'nin yaramazlığı başa bela oluyor sonuçta. :)

8. Dokuzların Hobbitleri su kenarında sandala kadar kovaladıkları sahne kitapta yok.

Karasüvarilerle karşılaştıkları sahne değiştirilmiş. Hobbitlerin düştükleri herhangi bir yer kitapta anlatılmıyor. Sadece atlıların gelişleri dikkatlerini çekiyor.

9. Isıldur'un Kılıcı

Sanıldığı gibi Isıldur'un kılıcı Elrond'un evinde değildi. Aragorn kırılmış kılıcı yanında taşıyordu.

10. Radagast

Kuleden kurtulmak için Gandalf, Gwaihir’e haberci yolluyordu. Kitapta Radagast bu işi gerçekleştiriyordu. Ancak bu da film de es geçilen olaylardan.

11. Filmde, Witch King'in, Minas Tirith'te Gandalf'in asasını kırdığını görüyoruz. Kitapta böyle bir olay yok.

Büyücü ırkının en önemli temsilcisinin asasını kırmak o kadar da kolay olmamalı zaten.

12. Saruman filmdeki gibi ölmüyor!

Savaşı kaybettikten sonra Shire'ın kontrolünü ele geçiriyor. Daha sonra oradan alıp hayatını da bağışlıyorlar. Ama Grima yine de kendisini haklıyor.

13. Yüzük Kardeşliğinin oluşumu

Filmde kardeşliğe kendi istekleriyle katılıyorlar ancak kitapta yüzük taşıyıcısıyla beraber gidecek olanları Elrond kendisi seçiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

#1 maia olduğu için bedeni yokolsa da ruhu yokolmuyordu numenorun batışında bedeni yokoldu ama ruhu orta dünyaya gitti, ikinci çağda yüzüklerin yapılışında da eregion elflerine annatar adıyla gitti annatar olarak elf suretine sahipti #2 kitapta hobbitleri yaşlı adam söğüt ağacından kurtarma rolünü filmde 2. film extended da ağaçsakala vermişler merry ve pippin i huordan kurtarıyor #3 witchking i bir erkeğin öldürmeyeceği kehaneti de glorfindele ait bence masraftan kısmak için kitaptaki bazı karakterler kırpılmış ama hobbit de kısa olunca karakter eklenmiş

ayna-efendi

#4 arwen aragorn a bayrak dikiyor minas tirithe savaşa giderken açıyor bayrağı da elrondun oğulları ile dunedainler getiriyor, #5 kahverengi aslında #6 ekip fırtınabaşına geldiğinde yerde gandalfın rününü buluyordu onlardan öce gandalf gelmiş ve nazgullar ile kapışmış #8 o kısmı hatırlıyorum ağaç köküne saklanmıyorlar yoldan yukarı çıkıp saklanıp bakıyorlardı, #9 filmdeki kadar da kırık değil kullanılabilir durumda kardeşlik ayrıkvadiden ayrılırken kılıç dövülüyor ve aragorn filmdeki gibi kral olmaktan kaçmıyor kral olmak için hazırlanıyor yıllarca #10 sarumanın ricası ile kargaları da o yönlendiriyordu saruman değil #12 grima kaçarken de hobbitlerden biri ok atıp onu vuruyor #13 ayrık vadide bilbo gimlinin babası gloinle karşılaşıp sohbet ediyor cücelerin durumundan konuşuyordu hatta bombur çok kilo almış yürüyemez olmuş diyordu

goruncekadam

Güzel yerlere değinmişsin evet.Aslında çok karakterli film can sıkar, takibi zorlaştırır.Karakter melezlemesi deniyor sanırım.Arwen'in ikiz kardeşleri ve Glorfindel , Haldir karakterinde birleştirilmiş.Yine yetmiyor işte.Çünkü elf ikizler Aragorn'un yanından hiç ayrılmıyorlar.En çok merak ettiğim karakterlerden Dol Amrod prensi ve askerleri idi.Onlarda elf kanından uzun hayat bahşedilenlerden ve sağlam Tower Guardians'lardan bahsedilip betimlenmesini çok isterdim.

goruncekadam

Aynen huorları gösteriyorlar.Aslında merry ve pippin'i yakalayan bir huor'dur.Yalnız bu huorlardan kurtarma işini Tom yapıyordu galiba.Shadow Of Mordor kendi yorum eklemiş.Bence Cerebrimbor Tek Yüzük'ü alıp kullanıp kendine ordu kurmuş olamaz.Hiç bir yerde okumadım.

ayna-efendi

dol amroth un kuğu şövalyeleri var tower guardlar filmde var ama dekor gibi duruyorlardu şu büyük kanatlı miğfer takan yüzü kapalı olanlar minas tirith de ak ağacın olduğu avluda duruyorlardı

ayna-efendi

aynen o yorum oyuna ait, celebrimbor u sauron öldürüyor hatta ölüsünü de sırığa geçirip taşıyorlar savaş alanlarında

goruncekadam

Tower Guardların kıyafetleri mitrilden yapılma.Yüzüklerin Efendisi kitabında bahsediyor.2 metreden aşağı muhafız yok.Hepsi özel yetiştirilirler.Anlatılsa güzel bir nüans olurdu.

ayna-efendi

işte kitap çok kırpılmış maalesef ben önce filmi seyrettim sonra kitapları okudum kesinlikle kitaplar daha iyi ama film de efsane

goruncekadam

Filmler olabilecek en yüksek kalitede söze gerek yok bence.Zaten bir kitap tam anlamıyla film olamaz en azından günümüzde.

remzi-caliskan

YED'ten arkadaşlara selam olsun

warchief

filmde insan ırkının ezik gösterilmesine anlam veremiyorum. miğfer dibinde yardıma gelen elfler, minas tirith'i kurtaran ölüler, tam bir yavşak olarak gösterilen denethor, osgiliath harabelerinde orklardan bi dünya dayak yiyen sonra bir avuç adamı ile intihar görevi ile saldırıya geçen faramir. ne halt etmeye bu kadar eziklendiklerini anlayamıyorum. ayrıca minas tirith kuşatmasında mal gibi saldırı balkonlarda izleyip mancınık taşı ile yıkılan kulede ölen insanlar ap ayrı bir komedi.

goruncekadam

İnsan ırkı tam anlamıyla anlatılmıyor ama kitaplarda bayağı kudretliler.Yüzük tayfları insanlardan oluşuyor ve öyle kimsenin karşı geleceği kimseler değiller.Özellikle Aragorn'un soyu bildiğin güçten ve refahtan tırlatıp kafayı yiyor ve Atlantis misali çöküşe uğruyor.Boş adamlar değiller :)

eren-yerlikaya

Yoo Glorfindel den tırsıyor nazguller arwen sahnesıde Glorfindel :p öyle doğru bastakı galadrielin sozu de ınsanlara gonderme zaten. :D saygılar. Kıtaplarını okuyun gondolınden berene hepsını okuyun.

Gizli Kullanıcı

o zaman bir seri daha atalim :D

silhouette37

Bütün bunlara rağmen izlediğim en iyi filmler arasında olmaya devam edecek:))

Görüş Bildir