Görüş Bildir
Haberler
Yüz Yüze Eğitim Zorunlu Mu? Okullarda Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?

Yüz Yüze Eğitim Zorunlu Mu? Okullarda Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen bugün ders başı yapıyor. Uzun zamandır kapalı olan okullar, bugün yüz yüze eğitime başlıyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, bugün yüz yüze eğitim başlayacak. Vatandaşlar, okullarda yüz yüze eğitimin nasıl yapılacağını merak ederken, öğrenciler ise ilk gün ders yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırladığı okullarda uygulanacak önlemleri de duyurdu. Peki, yüz yüze eğitim nasıl olacak? Okullarda ilk gün ders olacak mı? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye’de beklenen gün nihayet geldi. Okullar bugün açılacak ve yüz yüze eğitim başlayacak. Sağlık Bakanlığı, aşı randevularını 12 yaş üstü çocuklar için de açtı. Bugün milyonlarca öğrenci için başlayacak eğitim ile ilgili tüm bilgiler…

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

Bugün tüm kademedeki öğrenciler için okullar açılacak. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ders başı yapacak. Yüz yüze eğitim, haftada beş gün boyunca devam edecek.

Bakanlık bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risk durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

Aşı olmayan öğretmenler, hafta iki kez PCR testi göstermek zorunda kalacak.

KORONAVİRÜS ÇIKAN SINIF KAPANACAK MI?

MEB’in yayınladığı rehbere göre okullarda koronavirüs ile ilgili şu önlemler alınacak;

Öğrencide Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda, öğrenciler izlemeye alınacak ve okula devam edecek.

Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak.

Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek.

Bu öğrenciler eve gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

OKULLARDA İLK GÜN DERS OLACAK MI?

Okulun ilk günü ders işlenip işlenmeyeceği öğrenciler tarafından merak ediliyor ancak bununla ilgili resmi bir karar bulunmuyor. Okulun ilk günü ders işlenip işlenmeyeceği öğretmenlere göre farklılık gösteriyor. Bazı öğretmenler okulun ilk günü ders işlemeyi tercih edebilecekken bazı öğretmenler ilk günü öğrencilerle sohbet ederek değerlendirmeyi tercih edebiliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın