Yurt Odasını Ayın 6'sında Bile Kolaylıkla Eve Çevirebileceğiniz 17 Sevimli Metot

 > -

Eveeet malesef deniz, kum, güneş üçlüsünün sonuna geldik. Şurada birkaç haftaya okullar açılıyor. Yeni üniversiteye başlayacakların heyecanı bir başkadır şimdi. Oda arkadaşı, yurtta yaşama bunların hepsi gözünüzde büyür de büyür. Ama hiçbir şey sandığınız kadar zor olmayacak emin olun. Hadi gelin ilk olarak odanızı ufak tefek şeylerle güzelleştirmeye başlayalım.

Eee ben zaten kaç yıldır yurtta kalıyorum diyenler de bu minik tavsiyelerle odalarını renklendirebilir ve yıla güzel başlayabilir.

1. İlk olarak odaya girdiniz!

Sizce ne eksik? Bence güzel bir giriş metni. Yurt odanızın kapısına renkli ya da desenli bantlarla bir giriş metni yazabilirsiniz. Bu metin güzel renkli bir "merhaba" da olabilir ya da oda arkadaşınızla yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir kelime de.

*Aman dikkat yaparken kapıya zarar vermemelisiniz. Yoksa başınız derde girebilir.

2. Ya da oda arkadaşınızla baş harflerinizin olduğu bir kapı süsüne ne dersiniz?

Bir merhaba mesajı size zor geldiyse eğer kapıya bir çelenk yapabilirsiniz. İster balonlardan ister çiçeklerden isterseniz kağıtlardan yapacağınız bir çelenk odanıza gelen misafirlerinizi ilk andan etkileyecektir. Hatta çelengin ortasına oda arkadaşınızla baş harflerinizi bile koyabilirsiniz.

* Kapıya zarar vermemek adına çelengi bantlarla tutturmalısınız.

3. He şirin hem ışıl ışıl bir oda için.

He şirin hem ışıl ışıl bir oda için.
He şirin hem ışıl ışıl bir oda için.

Bu sevimli rengarenk topları yapmak almaktan daha kolay! Hem odanızı renklendirecek hem de gece ışıklar kapalıyken arkadaşınızı rahatsız etmeden kitap okuma imkanı sağlayacak.

Biraz su, tutkal, renk renk ipler ve küçük balonlar!  İlk olarak balonlar az miktarda şişirin. Ardından ipleri tutkal su karışımına batırıp balona sarmaya başlayın boşluk kalmayana kadar iyice sarın. Ardından bir askıya asıp kurumalarını bekleyin. Balonları patlatın ve ışıklı kabloları içine takın.

4. Geçen yıldan kalan dosyalarınızın bir kısmı bu yıl odanızı aydınlatabilir!

Evet liseden kalan renkli dosyalarınız ya da bir önceki yıl bol bol kullanıp sıkıldığınız dosyalarınızı odanıza yeni bir soluk getirmesi için kullanabilirsiniz. İlk olarak kapak kısımlarını ve fazla kısımları kesip. Bir dikdörtgen elde edin. Dikdörtgenleri rulo yapıp yapıştırın. Dilerseniz çevresine kurdele ya da renkli plastikler bağlayabilirsiniz. İçerisine gerçek mum yerine pilli mum koymalısınız, aksi takdirde plastik eriyecektir.

Mumları buradan satın alabilirsiniz..

5. Oda arkadaşınızla haberleşmek için bütün odayı post-it'lerle doldurmayın.

Ufak sevimli bir yazı tahtası alın ve çevresini dilediğiniz renk ve desendeki bantlarla kaplayın. Hem şirin bir görüntünüz olur hem de haberleşme aracınız.

6. Odanıza süper çekmeceler yapmaya ne dersiniz?

Ucuza alabileceğiniz plastik çekmeceler hayat kurtarabilir ama ya o iğrenç tipleri? Sonuçta 4-5 yıl o çekmecelere bakacaksınız değil mi? Gelin istediğiniz renkler ve desenlerde  birçok kağıt alın ve çekmecelerinizi güzelce kaplayın.

7. Odanızda da evinizin rahatlığını hissetmek için tek ihtiyacınız birkaç yastık.

Odanızda da evinizin rahatlığını hissetmek için tek ihtiyacınız birkaç yastık.
Odanızda da evinizin rahatlığını hissetmek için tek ihtiyacınız birkaç yastık.

Hem de kendi yaptığınız yastıklarla odanızda ev rahatlığını yakalayabileceksiniz.

Değişik yastık kılıfları için biraz kumaş boyası ve şablonlara ihtiyacınız var. Şablonlarla istediğiniz yazıları kumaşa yazabilir ya da şekiller çıkarabilirsiniz.  Aynı zamanda batik boyama ile kumaşı boyayıp kılıf haline getirebilirsiniz.

Yastık yapımına buradan bakabilirsiniz.

8. Kadın erkek fark etmez herkes odadan çıkmadan bir aynaya bakma ister!

Evet tabi ki erkeklerin aynalarını bu şekilde çiçeklerle süslemesini beklemiyorum ama onlar da diledikleri şekilde dekore edebilecekleri bir aynaya sahip olabilirler.

9. Yatakta rahat rahat dizi izlemek için tek gereken işte burada!

O gün keyfiniz yoktu o yüzden derse gitmediniz eh durum bu olunca en güzeli yatakta dizi keyfi değil de ne? İşte bu dizi keyfini rahat rahat yapmak için gereken laptop yastığı. Hem de dünya kadar para vermeden kendiniz yapabileceksiniz. 

Fotoğraftaki gibi bir tahta parçası ve yastık ya da straforu birleştirerek elde edebilirsiniz.

10. "Her yer her yerde!" diyen annenizin yurt odasında haklı bulacaksınız.

Bir süre sonra sizi toplayan bir anneniz olmadığını fark edeceksiniz. O fark ettiğiniz anda ise kirliler ve temizlerin karıştığı bir dolap gözünüze çarpacak. İşte o an bir kirli sepetine ihtiyacınız olduğunu fark ettiğiniz an olacak. 

Bir kirli sepetine sahip olmak da sandığınızdan basit. İlk olarak kullanılmayan bir çarşafı alıp çuval şeklinde dikin. Ve açık kalan uçlarını katlayıp tekrar dikin. Arasından bir halat geçirin ve kapınıza asın.

11. Yeni bir kitaplık yerine masanızın bir köşesini kitaplarınıza ayırabilirsiniz.

Alçı kalıplarından faydalanarak istediğiniz şekilde küçük heykeller yaratabilirsiniz. Ay ben hiç uğraşamam derseniz, büyük taşları boyayarak da kitaplarınızın ayakta kalmasını sağlayabilirsiniz.

12. Odadaki kablolar birbirine girmesin.

Odadaki kablolar birbirine girmesin.
Odadaki kablolar birbirine girmesin.

İsterseniz bir ayakkabı kutusundan isterseniz de krem kutusundan kendi şarj istasyonunuzu yaratabilirsiniz.

13. Kalemliklerinizi odanıza uygun hale getirmeye ne dersiniz?

Birkaç tuvalet kağıdı rulosu ve ya kağıt havlu rulosu ile işte bu gördüğünüz kalemliğe sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken ruloları istediğiniz şekilde kaplayıp bir kutu kapağına yapıştırmak.

14. Bir öğrencinin olmazsa olmazı ajandasıdır.

Odanıza her daim gözünüzün önünde olabilecek bir ajanda asmaya ne dersiniz. İlk olarak bir mukavvayı biraz elyaf ve çuval kuması ile kaplayın. Ardından üzerine 31 adet post-it ve bir adet büyük post-it yapıştırın. Daha sonra bunu çerçeveletin ve üzerine bir tahta kalemi ile aylık planınızı oluşturun.

15. Herkesin bir uyarı panosu olmalı ama sıkıcı olmak zorunda değil.

Sadece bir mukavva ve birkaç mandal ile kendi duyuru panonuzu oluşturabilirsiniz.  Sonuçta üniversitede dağıtılan birçok parti ve kulüp toplantısını kaçırmak istemezsiniz değil mi?

16. Çöp kovanızı bile güzel göstermek sizin elinizde.

Çöp kovanızı bile güzel göstermek sizin elinizde.
Çöp kovanızı bile güzel göstermek sizin elinizde.

Biraz halat ile çöp kovanızı bile odanızın dekoruna uydurabilirsiniz. Yapmanız gereken biraz tutkal ile halatı çöp kovanıza sarmak hepsi bu.

17. Her sabah takılarınızı birbirinizden ayırmaya çalışırken derse geç kalmayın..

Koşun kampüsün en güzel kurumuş dallarını bulun ve iki kurdele ile harika bir takı askısı oluşturun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seren-mod

Nasıl yurtlarda kalıyorsunuz arkadaşlar siz, yorumları okudum da şaşkına döndüm. :o

lxx

Su ısıtıcısı, ayna, hatta saç kurutma makinesi bulundurmaya izin vermeyen yurtlar var. Kapıya sticker yapıştırmalar, alçıdan kitaplık rafı dökmeler falan, nerenin yurduymuş oralar? heyy yavrum hey...

kedisevici

#12 efso iyiymiş teşekkürler mignon.

profeysinil

Anlaşılan o ki başlığı açan bu yıl üniversiteyi kazanmış ve ilk kez yurtta kalacak heyecanlı bir kardeşimiz. Ne yazık ki yaşayacağı hayal kırıklıklarını buradan görebiliyorum. Yurt idaresini geçtim, kafa dengi oda arkadaşlarına denk gelmen bile büyük mucize olur. Sen dizilerdeki gibi pijama partili bir ortam hayal ediyorsun ama maalesef mobbing'in, çıkarcılığın, adam kullanmanın, dedikodunun, psikolojik baskının dik alasını, insanların bin bir çeşidini göreceksin orada. Tavsiyem; ilk zamanlar göze batma, sadece çevreni gözlemle. Yurt odası için bu kadar proje üretme çünkü oda arkadaşların muhtemelen desteklemeyecek seni. Sen odayı yaşanabilir yapmak için uğraşırken yardım etmeyip beleşe amelelik yaptıracaklar. Şikayet edince de "yapmasaydın öyleyse" deyip sıyrılacaklar. Ahh ah, daha neler yazardım da karakter sınırı var. :D

mignon

Üniversiteyi 2 yıl önce bitirdim ama tavsiyeler için teşekkür ederim (:

dextermorgan54

sen bunları yurtta yap da bakayım sağ çıkabiliyo musun

Görüş Bildir