Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan'dan Türkiye'ye Göçmen İadeleri Yeniden Başladı

Anasayfa > Gündem

Türkiye ile Avrupa Birliği'nin vardığı anlaşma gereğince, Yunanistan'dan Türkiye'ye 2. göçmen kafilesinin iadesine başlandı.

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre 45 Pakistanlı erkeği taşıyan feribot, Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan hareket etti. Kafile, iadeleri protesto eden 3 kişinin suya atlayıp feribotun önüne geçmeye çalışması nedeniyle, planlanandan geç yola çıktı.

45 Pakistanlı erkeği taşıyan feribot, iadeleri protesto eden üç kişinin suya atlayıp durdurma çabalarına rağmen Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan İzmir'e gitti.

Denize atlayan üç kişi sahil koruma muhafızları tarafından çıkarıldı.

Bugün yaklaşık 95 göçmenin daha Yunanistan'ın farklı adalarından Türkiye'ye gönderilmesi bekleniyor.

İlk kafile Pazartesi günü İzmir'in Dikili ilçesine varmıştı

İlk kafile Pazartesi günü İzmir'in Dikili ilçesine varmıştı

Avrupa'ya göçmen akınının kontrol altına alınması amacıyla imzalanan anlaşma uyarınca, ilk kafile Pazartesi günü İzmir'in Dikili ilçesine varmıştı.

İzmir'in Dikili limanında bekleyenler 'Sınır dışı etmeye son verin, sınırları açın' yazılı bir pankartla sığınmacıları karşılamıştı

İzmir'in Dikili limanında bekleyenler 'Sınır dışı etmeye son verin, sınırları açın' yazılı bir pankartla sığınmacıları karşılamıştı

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan kalkan 3 feribotta, çoğu Pakistan uyruklu olmak üzere 202 göçmen bulunuyordu.

Sığınma başvurularının yığılması üzerine Yunanistan iadelere 3 gün ara vermişti.

1'e 1 formülü nedir?

1'e 1 formülü nedir?

AB - Türkiye anlaşması uyarınca 20 Mart'tan itibaren Yunanistan'a kaçak olarak ayak basan her bir göçmen, iltica başvurusu yapmaması ya da başvurusunun reddedilmesi durumunda Türkiye'ye iade edilecek. Anlaşmaya Suriyeli mülteciler de dahil.

AB ise Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul etme sözü vermişti.

BBC Türkçe, DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
3
3
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?