Görüş Bildir
Haberler
Yüksekdağ: 'Bayrağı Irkçılığa Alet Etmesinler'

Yüksekdağ: 'Bayrağı Irkçılığa Alet Etmesinler'

Fotoğraf: Al Jazeera-Zahidin Köşüş

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuzey Irak temaslarının ardından Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, Kandil'de KCK yetkilileriyle temasta bulundukları haberlerini yalanladı. Yüksekdağ, yarın Ankara’da yapılacak ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşünü organize eden kuruluşları da eleştirerek; 'Kimse, bayrağı ve onun taşıdığı kutsiyeti ırkçı, savaş yanlısı, katliamcı emellerine alet etmeye kalkmasın. Yürüyüşlerde bayrağın gölgesine sığınarak faşizm yapmasın. O bayrağın alında, Türk’ün, Kürt’ün, Laz’ın, Çerkez’in kanı var' ifadelerini kullandı.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Demokratik Toplum Kongresi ve Demokratik Bölgeler Partisi yetkililerinden oluşan bir heyetle gerçektleştirdiği Kuzey Irak temaslarının ardından Ankara'da partisinin genel merkez binasında bir basın toplantısı düzenledi. Süleymaniye'de Kürdistan Yurtseverler Birliği temsilcilerinin yanısıra parlamentoda grubu olan siyasi partilerle görüştüklerini söyleyen Yüksekdağ, Kandil'de KCK yönetimi ile biraraya geldikleri yönündeki haberleri yalanladı.

DHA'nın dün geçtiği haberde aralarında HDP'li vekillerin de bulunduğu 8 kişilik heyetin Kandil'de KCK yöneticileri ile görüştüğü belirtilmişti.

Yüksekdağ, 'Kandil'e gitmedik. Kandil'e gitmeyeceğimizi ilk heyet toplantısında da ifade etmiştik. Kandil'e gitme koşulları da yoktu. Bugün Kandil dediğiniz yer sürekli bombalanan bir coğrafyadır. Siyasi muhataplık geliştirebilecek asgari güvenlik koşulları yoktur. Bu haberlerin bir beklentinin dışa vurumu olduğunu düşünüyorum.' ifadelerini kullandı.

KCK yöneticisi Mustafa Karasu'nun 'tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde, arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır oldukları' yönündeki açıklamasını 'yumuşama' olarak değerlendiren Yüksekdağ, gerilim ve tansiyonun iki taraftan da düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ateşkes çağrısı yapıldıktan sonra Mardin ve Hakkari'de PKK tarafından şehit edilen polislerin ailelerine başsağlığı dileyen Figen Yüksekdağ, 'Bir o taraftan bir bu taraftan ölümlerin sonu gelmiyor. Ölümlerin sonunu getirecek çok güçlü bir barış çağrısı yapmaktır' dedi.

Yürüyüşe tepki

Yürüyüşe tepki

TOBB ve bazı meslek örgütleri tarafından Perşembe günü Ankara'da yapılması planlanan terörü protesto yürüyüşünü de değerlendiren HDP Eş Başkanı, 'Bu yürüyüşte barışa çağrı olacak mı?' diye sordu.

Yüksekdağ planlanan yürüyüşe yönelik şu açıklamada bulundu: 

'Önünde Türk bayrağı asılı olan genel merkezimize saldıran güruh da bayraklarla gelmişlerdi, parti genel merkezimizi yaktılar. Bizim karşı çıktığımız şey bayrağın bayrağın kutsiyetinin ve bayrağın birleştirici değerlerinin ırkçılığa şovenizme alet edilmesidir.'

'Kimse Türk bayrağını, ırkçı kafatasçı savaş yanlısı emellerine alet etmeye kalkmasın. Yürüyüşlerde bayrağın gölgesine sığınarak faşizm yapmasın. O bayrağın alında Kızılında Kürdün Türkün de Lazın da Çerkezin de kanı var. O bayrağın kızılı oradan gelmiş. Kızılını gölgesini Türkçülüklerine, faşizmlerine alet etmeye kalkmasınlar. 

Biz buna itiraz ediyoruz, ederiz. O bayrakta Kürt'ün kanı var Türk'ün olduğu kadar. Arap'ın, Laz'ın, Pomak'ın, Gürcü'nün, Türkiye'nin bugünkü birliğini oluşturan bütün halkların kanı var. Bu halkların kanının oluşturduğu bayrağı bir ulus adına başka bir ulusa karşı kimse kullanamaz.'

Yüksekdağ bu sözleri söylediği sırada Genel Merkez'deki salonda basın mensuplarının arkasında duran bir kişinin 'O zaman ben bir soru sormak istiyorum' diye seslendiği duyuldu. Yüksekdağ, sözlerini sürdürürken soru sormak isteyen kişi parti görevlileri tarafından genel merkez binasının dışına çıkarıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0