Görüş Bildir
Haberler
Yüksekdağ: ‘Başbakan 15 Yıl Öncesine Döndü, 'Kürt Sorunu Yoktur' Dedi’

Yüksekdağ: ‘Başbakan 15 Yıl Öncesine Döndü, 'Kürt Sorunu Yoktur' Dedi’

Onedio Medya
16.08.2016 - 15:32

Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan Yıldırım'ın grup toplantısındaki açıklamasını anımsatarak, 'Başbakan grup konuşmasında 15 yıl öncesine döndü. 'Türkiye’nin Kürt sorunu yoktur' dedi. Nereden nereye? Çözümden siyasi rant devşirmeye yeltenenler bugün 'Kürt sorunu yoktur' noktasına geldiler' ifadelerini kullandı. Yüksekdağ, 3 parti temsilcisinin 'mini Anayasa değişikliği' için görüşmelerine ilişkin ise 'HDP'siz anayasa meşru değildir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

Yüksekdağ'ın açıklamalarından satır başları:

“Bugün burada olmayan arkadaşlarımız var. dışarıda güvenlik barikatını aşamayarak bu salona alınmayan arkadaşlarımız. Darbelere, F16’lara karşı korunamayan bu Meclis, halkın buradaki varlığına karşı hassasiyetle korunuyor. Biz halkız ve halkın temsilcileriyiz. Her yerdeyiz, Meclis’te de belediyelerde de iş yerlerinde, okullarda bütün irademizle var olmaya devam edeceğiz. Onlar bizi Meclis’te, belediyelerde görmek istemeyebilirler. Bu onların uğursuz siyasi anlayışının yansımasından başka bir şey değil.

Darbe mekanizması işliyor”

“Bir süre önce darbeyi savuşturduk ama bir yıl önce oluşturulan darbe mekanizması işliyor. Hatta, darbecilerin yapmak istediklerinden fazlasını yapıyor iktidar. 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı darbecilerin yapamayacağı pek çok uygulamayı bu iktidar yapıyor. Meclis’e bugün gelen torba kanun işte bunlardan biridir.

“Sivil dikta rejimi oluşturdular”

“Bir sivil dikta rejimi oluşturdular. Askerle aralarındaki tek fark, sembolik olarak yasama kurumunun, Meclis’in varlığıdır.

“Meclis’te yasama, Saray’ın emriyle, dikta anlayışına dayanan bir şekilde yürütülüyor. Getirdikleri torba kanunla, belediyelere uzun zamandır alt yapısını oluşturdukları kayyum atama kararını çıkarmayı hedefliyorlar.

“DBP’li halk temsilcilerini, belediyeleri zan altında bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Müfettişleri belediyelerde yatıp kalktı. Bir hırsızlık, bir kirlilik bulmaya, bulamıyorlarsa yaratmaya çalıştılar.

“Kürde, ‘Sen belediye başkanı olamazsın, muhtar bile olamazsın’ diyorlar”

'Kazanılmış haklarımızı alacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Bu yasayla, Kürdün hiçbir şeyine tahammül edemediklerini gösterdiler. Kürde, “Sen belediye başkanı olamazsın, muhtar bile olamazsın” diyorlar. Kürdün ve halkın muhtarına da düşmanlar. İlla “Saray’ın muhtarı olacaksın” diyorlar. “Saray’ın önünde el pençe divan duracaksın” diyorlar. Kimsenin önünde el pençe divan durmayacağız. Onurlu insanların duruşu ve direnişi kazanacak.'

‘Kürt sorunu yoktur’ noktasına geldiler”

Başbakan grup konuşmasında 15 yıl öncesine döndü. “Türkiye’nin Kürt sorunu yoktur” dedi. Nereden nereye? Çözümden siyasi rant devşirmeye yeltenenler bugün “Kürt sorunu yoktur” noktasına geldiler. Yarın öbür gün “Kürt diye bir şey yoktur, onlar dağ Türküdür, kart kurttan gelmiştir” de derler.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

“Belediyelere kayyum, sömürge uygulamasıdır”

“Belediyelere kayyum, sömürge uygulamasıdır”

“Bu anlayış nerelerde görülüyor biliyor musunuz? Sömürgelerde. Belediyelere kayyum, sömürge uygulamasıdır. Sömürgeleştirilmiş halkların seçme hakkı yoktur. Kürtlere siz seçemezsiniz, seçilemezsiniz diyorlar.

“Milletvekili mi seçildiniz, dokunulmazlığınızı kaldırır sizi Meclis’ten atarım. Belediye başkanı mı seçildiniz? Sizi belediye başkanlığından atarım. Siz milletvekili de seçemezsiniz, belediye başkanı da muhtar da seçemezsiniz diyorlar. Bu uygulama sadece sömürgelerde olur. Siz Türkiye’nin yarısını bölüp, orada sömürge hukuku uyguluyorsunuz.

“Memleketi bölen ve bir tarafına sömürge uygulaması yapan bu iktidardır. Bu, kabul edilemez tarihi bir saldırıdır. Kimse buna boyun bükmemizi beklemesin. Kayyum diye atayacağınız kişiler, o darbeci generaller ne hale düştüyse o hale düşecek.

“Ellerinden gelse bu illeri, ilçeleri haritadan silecekler”

Hakkari ve Şırnak’ın ikisi de AKP’nin bir tek milletvekilinin bile olmadığı yerlerdir. Yasal engel yok, Hakkari ve Şırnak il statüsünü düşürmeden Cizre ve Yüksekova il yapılabilir.

“Milletvekili sayınızı çoğaltmak için, rant alanınızı çoğaltmak için bazı illeri büyükşehir yaptınız. Yap-boz işlerini iyi bilirsiniz.

“Şırnak’ın yüzde 80’i yıkılmış durumda. Şırnak’ın il statüsünden çıkarılması demek, Şırnak’ın bitirilmesi demektir. İstedikleri de bu aslında. Ellerinden gelse bu illeri, ilçeleri haritadan silecekler. Tarihi silecekler.

“Ama Kürt halkı bu tarihi sizden öğrenmedi. 7 bin yıldır Hakkari ve Şırnak dimdik yaşıyor. Bir halkı öldürebileceklerini sanıyorlar. Ama başaramayacaklar. Çünkü yaşamakta direnen bir halk ve coğrafya var karşılarında.

“Nusaybin halkına, Şırnak halkına sahip çıkalım”

“Bizler her yerde, yaşamı berhava etmeye çalışanlara karşı yaşamı savunuyoruz. Yıkılan yerlerden biri de Nusaybin. Nusaybin’in bazı mahalleri tel örgülerle çevrilmiş durumda. O tel örgülerin ardında kaldırılmayı bekleyen cenazeler var daha. Nusaybin halkı, tel örgülerle kuşatılan toprağını terk etmedi. Yaşanmaz hale getirilen evlerinin olduğu toprakları terk etmiyor.

“Toprağını terk etmeyen, sürgün dayatmasına direnen halkımızla dayanışmayı büyütmek zorundayız. Herkesi Nusaybin halkına, Şırnak halkına sahip çıkmaya çağırıyorum.

“Bizler, “Millete değil devlete OHAL ilan ettik” diyenler millete OHAL operasyonlarını sürdürüyor. Bugün gelecek olan torba yasa bunun en büyük kanıtı. Bu torba yasa sadece belediyelerin gasp edilmesi değil.

"Patronlara OHAL yok"

"Patronlara OHAL yok"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Bu zamana kadar özelleştirmelerle kamu kaynaklarını satanlar, bugün kazanın dibini sıyırıyor. Bu zamana kadar parça parça satanlar, toptan satışa başladı. Bu satışlardan gelecek paralar sanmayın ki halka gidecek. Sermaye palazlansın diye patronlara gidecek. Patronlara OHAL yok.

“Geçenlerde Tuzla’da direnişe geçen işçiler, patronun yanında saf tutan güvenlik güçleri tarafından kurşunlandı. İşten atılmalara karşı ekmeğini savunmak yasak.

“İşte darbe budur. OHAL sadece politik güçlere değil, tüm halka karşı. O halde, OHAL’e karşı hep birlikte direnmeliyiz.

“Öküz öldü, ortaklık bozuldu”

15 Temmuz darbe girişimi başarısızlığa uğradıktan sonra kendilerinden başka herkesi darbeci ilan etmeye başladılar. “Kandırıldık” diyerek 14 yıl boyunca Fethullah Gülen örgütüyle kurdukları ilişkileri karatmaya çalışıyorlar.

“Ne hikmetse 14 boyunca bir tek onlar kandırılmış. Bizleri, demokrasi güçlerini kandıramadılar mesela?

“Cumhurbaşkanı, “17-25 Aralık’ta aklımıza başımıza geldi, uyandık” diyor. 17-25 Aralık süreci işin içine akçeli günlerin girdiği bir süreçti. İş paraya gelince öküz ölüyor ortaklık bozuluyor.

“O zamana kadar Gülen güzellemeleriyle ortaklığınızı savundunuz. Bunun sayısız kaydı var. O zamana kadar hiçbir şey yok, iş rantın paylaşılmasına gelince öküz ölüyor, ortaklık bozuluyor.

FETÖ sizsiniz”

“‘Kandırıldık’ iddiasıyla bu durumdan kurtulamazlar. Bu iktidar çıkıp darbecilerle yaptığı ortaklığın hesabını vermeli. Orada burada FETÖ’cü aramanıza gerek yok, FETÖ sizsiniz, siz.

“Dün aynı yollarda yürüdükleri ortaklarını nasıl satıp harcıyorlarsa, bugünkü taze ortaklarına da aynı şeyi yapacaklar. Bak bugün söylüyoruz. Temelinde darbe zihniyeti olan, ihanet olan, antidemokratik yöntemler olan hiçbir ittifak iktidar bina inşa edemez. Bugün milli mutabakat adı altında, uzlaşma adı atında iktidar paylaşabileceğini düşünenler yanılıyor.'

'3 eskiden 1 yeni çıkmaz'

Yüksekdağ, 3 parti temsilcisinin 'mini Anayasa değişikliği' için görüşmelerine ilişkin, 'Uzlaşma, demokratik yapılanma adı altında iktidar kurup, paylaşabilecekleri sananlar oluşturdukları korsan mutabakat oluşumuyla, yapısıyla bir anayasa, mini anayasa oluşturacaklarını iddia ediliyorlar. Bakın hala mini anayasa, hiçbir zaman büyük anayasamız olmadı, büyük demokrasimiz olmadı. Bugün hala antidemokratik bir zeminle HDP'yi dışarıda tutarak bu komisyondan bir şey çıkacağını sanıyorlar. 3 eskiden 1 yeni çıkmaz. 3 eskiden ancak birbirlerinin yırtığını dikenler çıkar. HDP'siz anayasa meşru değildir. Oluşturdukları bu korsan anayasa değişikliği amacıyla Türkiye'yi çıkmaza götürecekler' dedi.

Yüksekdağ şöle devam etti:

“Emek ve demokrasi yolunda birleşmeliyiz”

“Bizlere darbe ve OHAL yolunu dayatıyorlar. Buna karşı, emek ve demokrasi yolunda birleşmeliyiz. Bu yol açılmıştır. Bu yolda yürüyenlere ve yürüyeceklere selam olsun.

Menbic

“Yaşamın bir çok yerde kazanıldığına da şahit oluyoruz. Özgürlüğün kazandığına şahit oluyoruz. Tarihsel bir tanıklıktır bu. Menbic özgürleştirildi. Bu özgürleşme hamlesine katılan bütün direnişçileri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Menbic ruhunda birleşilebilirse, siyasi iktidar sadece Suriye’nin değil, Ortadoğu’nun değil, Türkiye’nin de kazanımı olacak. Adeta tüm dünyanın sevindiği Menbic zaferine egemen medya neredeyse üzülecek.

“Menbic’te kazanan irade, Suriye’deki demokratik güçlerin kazanımıdır. Sadece Kürtler kazanmadı. Arap halkı kazandı, Türkmen halkı kazandı. DSG’ni birleştiren bu halkların gücüdür. Askeri Meclis, şehri kurtardıktan sonra ilk iş olarak şehri Sivil Meclis’e devretti. Bu demokrasi zaferi tüm Ortadoğu halklarının geleceğine giden kapısını açmıştır.

Ajanslar

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
11
5
1
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın