Yosun Sandığınız Yeşillikler Şifa Kaynağınız Olabilir! Dere Tabanlarında Bulunan Su Teresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Hafızanızı biraz zorlarsanız su teresini dere içinde ve bataklık alanlarda görmüş olma ihtimaliniz yüksek. Her ne kadar yenilmez bir otmuş gibi görünse de vücudunuza birçok yarar sağlayabiliyor bu yeşillik.

Not: En doğru bilgi ve tüketim şekli için mutlaka uzmana danışın.

Kaynak: 1, 2

Derenin sığ kısımlarında çokça rastlayabileceğiniz bu bitki ülkemizde Trakya bölgesinde çok daha yaygın.

media.plantinstructions.com

Çarşı, pazar tazgahlarında sık sık karşılaşamasanız da dere kenarlarından kendiniz toplayabilirsiniz.

Tezgahlarda bulabilirseniz de kaçırmadan alın deriz.

1. Farklı şekillerde tüketebileceğiniz bu yeşillikler bazı kanser türleriyle savaşmada yardımcı olabiliyor.

Su teresinde bulunan izotiyosiyanatların kolon, akciğer, prostat ve cilt kanserlerini önleyebiliyor (KK). Buna ek olarak bazı araştırmalar su terresinde bulunan izotiyosiyanatların ve sülforapanın meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını da gösteriyor (K).

2. Diş eti kanamalarını azaltabiliyor.

Çalışmalar vücuttaki C Vitamini eksikliğinin diş etlerindeki kanamayı tetiklediğini gösteriyor. Ayrıca su teresi düzenli tüketildiğinde içeriğindeki kalsiyumla dişleri güçlendirebilir, çürük ve boşlukların oluşmasını engelleyebilir.

Burun kanaması sırasında yapraklarının kanamayı durdurabildiği de söylentiler arasında.

3. Soğuk algınlığı ve sinüzite birebir.

Su teresi içerisindeki C vitamini miktarıyla bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırarak soğuk algınlığı için doğal bir panzehir görevi görür. Bu sebzenin günlük tüketimi sinüzit riskini büyük ölçüde azaltabilir (K).

4. Doğal antibiyotik etkisi.

Çalışmalar, su teresinin potansiyel olarak güçlü bir antibiyotik olduğunu belirtti. Bu sebze düzenli olarak tüketildiğinde vücuda, bağırsakların ve kolonun çalışmasını engelleyen çeşitli mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı oluyor.

5. Sindirim sistemi düzensizliğinde ilk yardımcınız olabilir.

Su teresi bol miktarda klorofil içerir. Klorofil, sindirim sisteminin işleyişini destekleyen ve artıran çeşitli enzimlerin bir kaynağıdır. Bu enzimler, sindirimin doğru şekilde yapılmasını sağlayarak vücudun çeşitli besinleri emmesine yardımcı olur.

6. Safra kesesini korur ve taş oluşumunu engelleyebilir.

Su teresi üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, safra taşı oluşumu ile ilişkili riski azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. İçinde su bulunması, sebzenin toksinleri dışarı atmasına olanak sağlar. Ancak bu durumda mutlaka uzmana danışılarak tüketilmesi önerilir.

7. Günlük beslenmeye dahil ederek kansızlık şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Bu yarı suda yaşayan herdem yeşil sebzede zengin miktarlarda demir bulunur. Demir hemoglobin sentezinde ve folik asit üretiminde önemli bir rol oynar. Her iki element de kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde doğru şekilde olgunlaşması için çok önemlidir. Ayrıca vücuda demirin doğru şekilde emilmesine yardımcı olan C vitamini de içerir.

8. Dahası tiroid işleyişini düzenleme potansiyeli de bulunuyor.

Su teresi, tiroid bezinin düzgün çalışması için gerekli olan mineral olan iyotu içerir.

9. Afrodizyak etkisiyle, adet düzenleyici ve depresyon tedavi edici özelliğiyle de biliniyor.

Bol miktarda demir, çinko ve folat içeriği sayesinde yaşamınızı kolaylaştırıcı etkilere de sahip.

10. İnme riskini de düşürebiliyor.

Yeterli tüketimde, su teresi ile vücuda alınan folat inme riskini düşürebilir. Ayrıca B vitaminiyle bilişsel gücü de sağlam tutabilir.

11. Katarakt gibi göz problemlerine karşı koyabilir.

Su teresi A vitamini ile yüklenmiştir. Bu bitkinin bir kasesi, önerilen günlük A vitamini değerinin yaklaşık% 42'sini karşılar. Bu vitamin, sağlıklı gözlerin korunmasında ve katarakt ve makula dejenerasyonu dahil olmak üzere görsel bozuklukların önlenmesinde önemli bir rol oynar (K).

12. Su teresi ayrıca kalp ve kemiklere direnç kazandırırken cilt ve saç güzelliğine de katkı sağlayabilir.

Cilt maskesi için:

Yarım limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve 2 damla su teresi özü ile bir muzu alın. Hepsini bir arada karıştırın. Yüzünüze sürün, 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Kilo vermeye çalışırken de bolca tüketebileceğiniz su teresini salatalarınıza ekleyebilir, yemeğini veya çorbasını yapabilir, suyunu içebilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir