Yoğunluğa Dayanamamış ve Askıya Alınmıştı: Soyağacı Sorgulama Hizmetine 'Günlük Kota' Geliyor

 > -

Soyağacını öğrenmek isteyen milyonlarca vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaşan e-Devlet soyağacı sorgulama hizmeti, yoğun talep karşısında çökmüş ve ardından erişim askıya alınmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden 'kota açıklaması geldi.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

Güner, sisteme girmek isteyip de giremeyenlere bir de öneride bulundu: 'Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar'

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar."

Peki soyağacı sorgulama ne zaman hizmete açılacak?

Güner bu soruyu "Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” diye yanıtladı.

8 Şubat'ta turkiye.gov.tr'den sunulan e-devlet kapısı hizmetinde alt-üst soy bilgisi sorgulamalarını başlamıştı. Ancak görünen o ki platformun alt yapısı, yeni hizmet devreye girince yoğunluğa dayanamadı.

'Teknik Çalışma Nedeniyle' Soyağacı Sorgulama Uygulaması Askıya Alındı - onedio.com
'Teknik Çalışma Nedeniyle' Soyağacı Sorgulama Uygulaması Askıya Alındı - onedio.com

Nüfus Müdürlüğü'nden Alt-Üst Soy Raporu'na ilişkin yapılan açıklamada ilk 12 saatte 200 bin soyağacı raporu üretildiği vurgulanmıştı.

12 Saatte 200 Bin Rapor Üretildi! Soyağacı Hizmeti 'En Kısa Sürede Vatandaşların Kullanımına Açılacak' - onedio.com
12 Saatte 200 Bin Rapor Üretildi! Soyağacı Hizmeti 'En Kısa Sürede Vatandaşların Kullanımına Açılacak' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir