Görüş Bildir
Haberler
YKS
TYT
YKS'de Üniversite Programlarının Puan Türleri Açıklandı

YKS'de Üniversite Programlarının Puan Türleri Açıklandı

Batuhan
18.12.2017 - 11:22

Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerdeki lisans programlarına yerleştirmeler için gereken puan türlerini gösteren 'YKS Lisans Programları Puan Türleri Tablosu' açıklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Kurulun internet sitesindeki 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar' bölümüne yeni maddeler eklendi.

İşte YÖK'ün bazı sorular için verdiği yanıtlar

İşte YÖK'ün bazı sorular için verdiği yanıtlar
  • Adayların, önlisans ve lisans programlarını hangi puan türü ile tercih edebilecekleri yönündeki sorusuna, 'Önlisans programlarını Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile lisans programlarını ise sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türü ile tercih edebileceklerdir.' yanıtı verildi.

  • 'Meslek Yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 2017 yılında, 6 farklı YGS puan türü vardı. 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı puan türleri olacak mı?' şeklindeki soru içinse, 'Hayır. Daha önce de bildirildiği gibi adaylar, tek TYT-Puanı ile herhangi bir MYO programını tercih edebileceklerdir.' açıklaması yapıldı.

Üniversitelere yerleştirmeler için puan türleri

Üniversitelere yerleştirmeler için puan türleri

Yükseköğretim Kurulunca, 'Adayların lisans programlarına sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti. Her bir program için hangi puan türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir tablo yayınlanacak mıdır?' sorusuna yanıt olarak, 'Yükseköğretim Lisans Programları-Puan Türü' tablosu da yayımlandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
4
4
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
selimreizzz

abi sizin bi sınav vardı ya TEOG diye bi adam geldi ygs diye kapıştıralım mı bunları dedi abi sınavların ikisi de öldü haberin olsun