Yine Zekâsına Hayran Bıraktı! Stephen Hawking'den Akıllara Kazınacak Depresyon Benzetmesi

-

Onu uzayın, zamanın, hatta hemen hemen fiziğin işlediği her şeyin dehası olarak tanımaya çoktan alıştık. Nörodejeneretif rahatsızlığını 50 yıldan fazladır umursamayan Stephen Hawking, bu kez bir dersinde depresyonla ilgili verdiği öğütlerle karşımıza çıktı.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

Dünyanın hayranlığını kazanmış bilim insanı Stephen Hawking'i genellikle uzay, zaman ve teorik fizik çalışmalarıyla takip ederiz.

Öte yandan bu büyük deha, son konuşmasında duygusal konularda da oldukça derin ve zeki olduğunu kanıtladı.

Hawking özellikle edebi, hatta şiirsel bir dil kullanarak depresyon ile başa çıkmaya çalışan insanlara seslendi.

Hawking depresyonu, çok yakından tanıdığı bir konu olan kara deliklere benzetti ve şöyle dedi;

"Bu dersin konusu şu, kara delikler aslında göründükleri gibi değillerdir. Bir zamanlar sandığımızın aksine, sonu olmayan birer hapishane değiller."

"Kara delikten çıkmak mümkün, ister kara deliğin dışına ister başka bir evrene doğru. Yani eğer bir kara deliğin içindeymiş gibi hissediyorsanız, asla vazgeçmeyin, bir çıkış yolunuz var."

Royal Institute of London'daki dersinde 400 kişinin önünde yaptığı bu güzel benzetme o kadar dikkat çekti ki, sosyal medyada da hızla yayıldı.

Hawking, bu dersin ertesi günü 74 yaşına girdi ve tam 53 yıldır hastalığıyla yaşayarak bilime eşsiz hizmetler vermeye devam ediyor.

Aynı dinleyici kitlesinin önünde konuşan kızı Lucy ise, Stephen Hawking'in inanılmaz derecede iyi giden zihinsel formuna değindi.

"Onun bu yaşama isteğini ve tüm kaynaklarını, enerjisini, zihinsel odağını azimle yola devam etmeye harcaması gerçekten kıskanılası."

"Öte yandan bu yola devam etme azminin tek amacı hayatta kalmak değil, sıradışı işler çıkarmak, kitaplar yazmak, dersler vermek ve engelli insanlara ilham kaynağı olmak."

Sana olan hayranlığımız bir kez daha katlandı sevgili Hawking! Teşekkür ederiz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nacht4

Sevdiğim ve hayatımda hiç fizikten 10'dan fazla not almamama rağmen takip ettiğim beyni öpülesi bir insan ama bir Nikola Tesla değil :D

selim-keles

Einstein teorilerini reddedip sonra haklıymış diyemeyecek kadar egolu bir bilim insanı mutlaka zeki dir mutlaka katkısı vardır ama bi Einstein tesla etmez..

gzm-ynklr

Stephan Hawking,bu adam bir başka.

ahmet.burma.9

Stephan Hawking'i ve çalışmalarını severim. Ancak akıllara kazınacak bir benzetme göremedim.

silinmis-hesap

kedi totosunu görmüş yara zannetmiş

Başlıklar

BilimUzay
Görüş Bildir