Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıllardır Tek Bir Şarkının Ekmeğini Afiyetle Yemiş 15 Şarkıcımız

-

Tek bir şarkının ekmeğini yıllarca yiyerek kariyerlerini sürdüren bu isimleri her ân bir show programında bu şarkılarını söylerken görebilirsiniz. Onlar mı bu şarkıları var etti, bu şarkılar mı onları var etti; karar sizin:

1. Tarık Mengüç - Şakşuka

"Yine bana tadını tattıramadın. Yine kalamadık başbaşa. Ayarını canım tutturamadın. Yediremedin şakşuka."

Roman havasını bizim millet zaten seviyordu, Şakşuka'yla birlikte iyice oynak bir millete döndük. O dönem dökmedik kurt bırakmadık. Biz şarkıya doyduk ama Tarık Mengüç yemeye devam etmekte.

Şakşuka yemeğini bile çoğumuz bu şarkıyla öğrenmiştir.

2. Latif Doğan - Küstüm

"Padişahın kızı olsan küstüm küstüm... Küstüm oy..."

Yıllardır hangi kanalda basit program varsa her birini dolaştı, hepsinde de aynı şarkıyı söyledi. Biz duymaktan usandık, o söylemekten usanmadı. Hatta işi abartarak Flash TV'de Küstüm Show diye bir program bile yaptı.

Ayranın son damlasını hüpleterek içen tipler gibi adeta.

3. Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika

"Sevmek bir ömür sürer, sevişmek bir dakika."

1975 Eurovision yarışmasında -haksız yere- sonuncu oldu ama aradan 40 yıl geçmesine rağmen hâlâ dinliyoruz. Semiha Yankı'ya bir ömür yetti.

4. Mustafa Yıldızdoğan - Türkiyem

"Baş koymuşum Türkiyem'in yoluna. Düzlüğüne, yokuşuna ölürüm. Asırlardır kır atımı suladım. Irmağının akışına ölürüm Türkiyem."

Adam tek şarkıyla Anadolu'yu karış karış gezip onlarca konser verdi. Sonra siyasiler de bu fırsatı kaçırmadı tabii, mitinglerin vazgeçilmez şarkılarından oldu.

5. Esmeray - Gel Teskere Gel

"Gel teskere gel teskere, bitsin bu hasret. Evde anan, baban yüzüne hasret."

Bilen bilir, başka güzel şarkıları da vardır ama bu şarkı öyle bir etki yaptı ki her dönem dillerden düşmedi. Diğer şarkıları olmasaydı bile Esmeray'ın bilinirliği azalmazdı, ekmeğini yediği tek şarkıdır neredeyse.

Bari kelime "tezkere" şeklinde doğru yazılsaydı.

6. Ciguli - Binnaz

"Çalgıcı karısı Binnaz. Esnaf karısı Binnaz. Kumarcı karısı Binnaz...

Absürt komedi bir film gibiydi klibi, derdi tasayı unuttururdu o zamanlar. Başka şarkısı hiç bilinmez mesela.

7. Tayfun - Hadi Yine İyisin

"Hadi yine iyisin, iyisin, iyisin. Sen işini bilirsin, bilirsin, bilirsin..."

90'ların başında çıktığında uzun yıllar ses getireceği düşünülüyordu, bu şarkıdan sonrası gelmedi. Şu sıralar birkaç programda görünüyor, yine aynı kafa hareketiyle aynı şarkıyı söylediğini görebilirsiniz. 25 yıl geçse de ekmeği yenebiliyormuş demek ki.

8. Cici Kızlar - Delisin

"Ah kalbim ben senden çok çektim. Söyle nedir bu halin, vallah sen delisin delisin."

70'lerde Eurovision elemelerinde Semiha Yankı'nın şarkısını geçememişlerdi. O dönemde eleme şarkıları bile şimdiki şarkılardan çok daha iyiymiş hakikaten.(Şimdi diyorum da, kaç yıldır katılamıyoruz.) 😒

9. Tuğba Ekinci - O Şimdi Asker

"O şimdi asker, canı neler ister... Uykuda mevlam beni ona göster..."

Magazinde boy göstermeye, ona buna laf atmaya devam etmesinin nedeni hep bu şarkıdır. Şarkının popüler olduğu zamanlarda kim bilir kaç taburun rüyalarına girdi, ama şimdi de kabus olarak giriyor tabii.

10. Gülay - Cesaretin Var mı Aşka?

"Cesaretin var mı aşka? Çarpıyor kalbim bir başka. Sen de böyle sevsen keşke, desen bana yar. "

Gülay da ekmeğini yedi yedi, sonra doymuş olmalı ki kayboldu gitti.

11. Barbaros Hayrettin - Ben Sizin Babanızım

"Ben sizin babanızım. Ben ne dersem o olur."

Şarkı bazılarınızdan daha eski ama şu sıralar koli reklamlarıyla ekmeğini yemeye devam ettiğini görebilirsiniz. 😁

12. Aydın - Kuşum

"Uzaklara uçma kuşum, uçup da gitme vurulursun..."

O kadar özdeşleşti ki, lakabı bile oldu.

Bu arada, bu şarkıyı besteleyen kişi "Gitme turnam vuracaklar, kanadını kıracaklar"dan mı yola çıktı acaba? 🤔

13. Ümit Besen - Nikah Masası

"Nikahına beni çağır sevgilim. İstersen şahidin olurum senin. Bu adam kim diye soran olursa, eski bir tanıdık dersin sevgilim."

Sevdiğin kadının düğününde şahit olmayı istemek de epey değişik bir arzu!

14. Ayten Alpman - Memleketim

"Havasına, suyuna, taşına, toprağına; bin can feda bir tek dostuma. Her köşesi cennetim, ezilir yanar içim. Bir başkadır benim memleketim."

Memleketin böyle bir şarkıya ihtiyacı varmış gerçekten. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ilelebet yaşayacak gibi görünüyor. Ülkenin ikinci marşı oldu resmen.

Ana haber bülteni bitişinde de kullanmayan kanal kalmadı. Ama o kadar kötü haberden sonra "Bir başkadır benim memleketim" demek de bi' garip.

15. Beyaz - Gemilerde Talim Var

"Gemilerde talim var, bahriyeli yarim var. O da gitti sefere, ne talihsiz başım var. Hani benim Recep'im..."

Stüdyoda yapılacak espri çıkmadığında patlat bu şarkıyı ortam şen şakır olsun. Bir şarkının ekmeğini Beyaz kadar yiyen olmadı bu zamana kadar. 😅

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amortentia

Biraz cahilce olmuş. Ayten Alpman, Esmeray ve Ümit Besen pek çok eser vermiştir. Editör biraz araştırıp öğrenseymiş keşke.

ilteber.hayat

hangi cahil hazırladı lan bu galeriyi

aerialz

Ümit Besen tek şarkı mı? Çarpılırsın! "Ben öyle sanıyorum" de bari editör. Bu ne kifayetsizlik. Islak Mendil, Okul Yolunda, Alışmak Sevmekten Daha Zor Geliyor, Kader Utansın, Dostlar Sağolsun, Yakında Geleceğim, Tahta Masa... Yahu bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. Pes vallahi pes. Vay vay vay.. Bak yahu Ayten Alpman, Gülay falan da eklemiş listeye. Esmeray diyor yaa. Unutama Beni'yi, Unutulur'u tek kalemde siliyor herifçioğlu. Mustafa Yıldızdoğan'dan Saçların'ı, Gitme Turnam'ı dinlememiş adamlar konu açmasın lütfen. Yuh ya.

Gizli Kullanıcı

yaniii Ayten Alpman için hakaret değerinde .... bu listede olmaması gerek... ben böyleyim diye bir şarkı var Candan Erçetin mi söyledi onu ilk Ey editör... Ben Varım diye bir şarkısı var bilmem bilir misin... Ayten Alpman sadece memleketim değildir... özür dilemelisin bence...

_oishii_

Ümit Besen ? şaşırdın zaar

Görüş Bildir