Yıllardır Aranan Neapolis Bulundu! Tunus Açıklarında Antik Roma'dan Kalma Bir Batık Kent

 > -
Abone ol

Antik Roma İmparatorluğu'na kafa tutan medeniyetlerden biri Kartacaların destekçilerinden Neapolis şehri, yıllar süren araştırmalar sonunda Tunus kıyılarında ortaya çıkartıldı. Aynı zamanda Girit Adası ve İskenderiye'ye de büyük bir zarar verdiği tahmin edilen bir kasırga sonucu sular altında kalan Neapolis'in keşfi, ortak çalışma yürüten Tunus-İtalya arkeoloji araştırmacılarını sevindirdi...

Tunus ve İtalya ortak projesi olarak sürdürülen ve 2010 yılından bu yana devam eden arkeolojik araştırma Neapolis batık kentini arıyordu.

The Inpedendent'in haberine göre 1700 kişilik antik Roma yerleşkesi, yıllar süren araştırmalar sonucunda Tunus açıklarında bulundu.

M.S 4. yüzyılda bir kasırga sonucu sular altında kaldığı tahmin edilen Neapolis, Romalı asker ve tarihçi Ammien Marcellin'in yazılarında geçiyor.

.

Aynı doğal afetin günümüzde Mısır'da yer alan İskenderiye ve Girit Adası'na da büyük bir zarar verdiği bilinmekte.

M.Ö 146 - 149 yılları arasında yapılan Üçüncü Kartaca Savaşları sırasında Romalılar yerine Kartacaların tarafını tuttukları için, Neapolisliler haklarında tarihe pek bilgi geçmemiştir. 

Öte yandan savaşı kazanan Roma İmparatorluğu bu küçük, isyankar medeniyeti ortadan kaldırmış ve bölgeyi kendi himayesine almıştır.

Roma İmparatorluğu tarihinde Neapolis hakkında çok az miktarda bilgi bulunuyor.

Tunus-İtalya ortak çalışması olarak yürütülen su altı kazıları sayesinde 20 hektarlık bir alan yüzyıllar sonra ilk defa ortaya çıkartılmış oldu

Araştırmalar 2010 yılından bu yana devam ediyor.

Şehrin güzel yapılanmasını ortaya koyan sokaklar, yapılar ve abideler bulan ekip aynı zamanda içinde garum (Antik Roma ve Yunan'da çok sevilen fermente balık sosu) yapılan 100 adet depo buldu.

Arkeolojik araştırmanın lideri Mounir Fantar "Bu çok büyük bir keşif." dedi,

Mounir Fantar, şunları da sözlerine ekledi, "Bu keşif sayesinde Neapolis'in garum ve tuzlu balık üretiminde çok önemli bir kent olduğunu, muhtemelen antik Roma dünyasının en büyüğü olduğunu tespit ettik. Neapolis'in zenginleri bunu muhtemelen garuma borçluydu."

Günümüzde Tunus'un bulunduğu M.Ö önce 9. yy'da Finikeliler tarafından kurulan antik Kartaca uygarlığı zaman içinde büyük bir ticaret imparatorluğuna dönüşmüştü.

Fakat Roma İmparatorluğu'yla yapılan savaşları kaybettikten sonra giderek gücünü kaybetti ve sonunda yok oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir