Yıllarca Yanlış Yapmışız! Çıplak Uyumanın Sağlığımız İçin Neden Gerekli Olduğunu Detaylarıyla Açıklıyoruz

161PAYLAŞIM

Uyurgezerler bu içerikten sonra neye karar verirler bilemedik...😅

Kaynak: https://www.healthline.com/health/benefi...

1. Çıplak uyumak daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

Vücut sıcaklığı iyi bir uykunun belki de en belirleyici faktörlerinden biridir. Sıcaklıkta meydana gelen 0.4 derecelik bir değişim bile beyin tarafından algılanır ve uyku sağlığınızı etkiler. Uyurken giydiğiniz pijamalar ise haliyle vücut ısınızı arttır ve uyku sağlığınıza zarar verir.

2. Cildinizi korur.

Yapılan araştırmalar erkeklerin pijamalarını giydikten sonra 13 ve kadınların 17 gün içerisinde değiştirdiğini gösteriyor ama aslında bu durum cildiniz açısından oldukça zararlı. Hijyenik olmamasının yanı sıra aynı zamanda pijamalarda biriken zararlı bakteriler bir süre sonra cildinizi tahriş edebilir.

3. İlişkinizi güçlendirir.

Ten temasında bulunduğumuzda halk arasında aşk hormonu olarak da bilinen oksitoksin salgılarız. Bu hormon sayesinde kendimizi daha güvende hisseder ve partnerimizle daha sağlam bir bağ kurarız.

4. Kulağa saçma gelse de çıplak uyumak aslında kilo alımını engeller.

Yapılan araştırmalara göre uyurken odamız ne kadar soğuk olursa sıcak olanlara oranla o kadar fazla kalori yakarız. Giydiğimiz pijamalar da bizi sıcak tuttuğu için bu şansı tamamen kaybetmiş oluruz.

5. Öz güveninizi arttırır.

Kulağa her ne kadar saçma gelse de aslında çıplak uyumak kişinin kendi vücuduyla barışmasını sağlar ve bu bağlamda da aslında öz güveninizi yükselten bir eylemdir.

6. Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Vücut ısınızın uykuya dalma konusunda belirleyici faktörlerden biri olduğundan sizlere daha önce bahsetmiştik. Bu bağlamda vücudunuzun 'biyolojik saat'ini daha kolay ayarlayabilirsiniz. Yani çıplak uyuduğunuz zaman daha hızlı uykuya dalabilir ve biyolojik saatinizi daha kolay keşfedebilirsiniz.

7. Stres ve anksiyeteyi azaltır.

Düzensiz ve aralıklı uykunun stresin ana kaynaklarından biri olduğunu muhtemelen birçoğunuz biliyorsunuzdur. Stres ise depresyon ve anksiyetenin ana kaynaklarındandır. Stres aynı zamanda uykusuzluğa da neden olur.

8. Vajinal sağlık için yararlıdır.

Çıplak uyumak aynı zamanda vajinal sağlığınızı iyileştirmek ve mantar enfeksiyonlarından kaçınmak için oldukça etkili yollardan biridir. Sıkı ve pamuksuz bir iç çamaşırı giydiğinizi ve mayanın da nemli yerlerde büyümeyi sevdiğini hesaba katarsak, iç çamaşırlarıyla uyumak vajinal mantar enfeksiyonu riskinizi artırabilir. Unutmayın gün boyunca ne giyerseniz giyin, çıplak uyumak vajinanızı havalandırmanın ve sağlıklı tutmanın en kolay yoludur.

9. Erkekler için kısırlığı azaltır.

Yakın zamanda 656 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre dar iç çamaşırı giyen erkekler ile düşük sperm sayısı arasında bir bağlantı olduğunu öne sürülmüştür. Bu yüzden aslında çıplak uyumak, testisleri serin kalması ve sperm sağlığı için en uygun sıcaklıkta tutmanın en etkili yollarından biridir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com

👇

Kabus Gibi Geçen 2020 Yılında Bir Nebze de Olsa Yüzümüzü Gülümseten 21 Harika Olay - onedio.com
Kabus Gibi Geçen 2020 Yılında Bir Nebze de Olsa Yüzümüzü Gülümseten 21 Harika Olay - onedio.com

👇

Hep Aynı Şeyleri Görmekten Sıkılanları İlginçliğe Doyuracak Birbirinden Acayip 15 Yeni Görsel - onedio.com
Hep Aynı Şeyleri Görmekten Sıkılanları İlginçliğe Doyuracak Birbirinden Acayip 15 Yeni Görsel - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karbey77

salla salla...

hayvanannesi

haziran 20'ye kadar soba yakıyoruz hacım. bence çok şeetme.

csa

Ayrı eve çıkmadan zor. Ben çok genç fark ettim aslında bunun rahatlığını, gerçi yine donla yatıyorum daha fazlası mümkün değil. Pijama falan nasıl giyerler anlamam hiç. Sırf donla da gayet rahat ama evet tek başınıza veya sevgilinizle,eşinizle yaşıyorsanız tavsiye ederim.

corpse-bride

kan degerlerın yuksek demek kı bazı kısıler usumuyor ne olursa olsun

csa

yani bilmiyorum o kadarını ama sporumu aksatmam, sağlıklıyım, yorganım vs. var Pek aklım almıyor yakın yaş grubundakilerin üşüyebilmesini. Ama çevremde orası burası tutulan, ağrıyan tipleri de anlayamıyorum pek zaten, başıma gelmediği için :D

ashirogi-muto

Birisiyle uyuyunca güzel oluyor birbirinizi ısıtıyorsunuz ama tek başına yaparsanız bahar ayında bile olsanız donmuş ve kaskatı olmuş bir vücutla uyanıyorsunuz, o ağrı da gün boyu geçmiyor. Yorumlarda da birisi deprem kuşağında olduğumuzu hatırlatmış. Hiç aklıma gelmemişti, çok doğru bir nokta.

muge-kurtulus

Abi ya hırsız girerse Allah korusun yangın su basması deprem olursa? Ya da çoğu kişi sadece eşi sevgilisiyle yaşamıyor benim odama annem ablalarim cat diye girer aciklayamam. Zaten uyurken üstümde asla yorgan olmaz atıyorum o iş yaş. Biz paranoyak milletiz abi bize uymaz...

Görüş Bildir