Yıldırım: 'Suriye ile de Normal İlişkilere Döneceğiz'

 > 
88PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Rusya ve İsrail'le başlayan diplomatik açılım sürecinin devam edeceğini belirterek "Eminim ki Suriye ile de normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var" dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan başbakan Binali Yıldırım'ın gündeminde Türkiye'de yaşayan Suriyeliler; hedefinde ise muhalefet vardı. Yıldırım, Suriyeliler konusunda MHP ile HDP'nin aynı çizgide olduğunu savundu. "Bahçeli ile Demirtaş aynı cümleleri kuruyor" dedi. Suriye konusunda ise, ''İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var'' dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Muhalefet eleştirisi

"İlla cumhurbaşkanımızı hedef almanıza gerek yok. AK Parti'ye attıkları çamur her defasında yüzlerine bulaşıyor. Biz güçlü muhalefet İstiyoruz. Türkiye'de muhalefetin güç kazanması iktidarın enerjisini artırır. Ne yazık ki bugün AK Parti'nin alternatifi yine AK Parti'dir."

Terör

"Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirildi. Güvenlik güçleri kırsalda da şer odaklarının yuvalarını yıkacak.

Siyasi rakiplerimize çağrım var. Terör sadece AK Parti'nin değili CHP ve MHP'nin de meselesidir HDP'nin Türkiye partisi olması için terörün her türlüsüne karşı çıkması lazım. isteğimiz ülkemizde bir olalım, beraber olalım. Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görelim. Siyasi partilere her türlü desteğe hazırız. Yeter ki gelin Güneydoğu'da da siyaset yapın, böylece terörle mücadelede daha kuvvetli olacağız."

Suriyelilere vatandaşlık

"Son günlerde utanç verici tartışmalara şahit olduk. Türkiye'de birileri yine cumhurbaşkanımıza muhalefet edeceğim diye nefret tohumları atıyor.

Bu merhametsizce suçlamalar Türk milletinin genlerinde yoktur. Bütün zorda kalmışların imdadına koşuyorsak insanlığımızın gereği olarak yapıyoruz. Milletimizin siyasi iradesini teslim ederken Türkiye'ye yakışan politikalarını izlememiz gerektiğini istediğini bildiğimiz için yapıyoruz.

"Bahçeli ile Demirtaş aynı cümleleri kuruyorlar"

Zulme uğramış evsiz kalan insanlara dönüp bakmamayı bazıları kendilerine yakıştırabilir ama AK Parti bunu kabul etmez.  Son günlerde adeta bir nefret suçu işler gibi bir ittifak kurulduğunu görüyoruz. Bahçeli ile Demirtaş aynı cümleleri kuruyorlar. Hele hele MHP Genel Başkanı için bu durum hiç de kabul edilebilir bir şey değildir. 

Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. Yıllardır insanlık tarihinden beri var olan bir şeydir. Ülkeler vatandaşlığa kabul ederler, vatandaşlıktan çıkarırlar. Bunların kuralları, standartları, şartları vardır. Elbetteki bu şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Ancak belirli suçlara karışmış, terör suçuna karışmış veya başka şekilde kanun dışı işlemleri olanların asla ve asla vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz

Bizim gönlümüz ganidir. Bu memleketin aşını, ekmeğini nasıl bölüştüysek, ekmeğini büyütmek için gerekirse nüfusumuzu da artıracağız, vatandaşlarımızın sayısını da artıracağız. Suriyeliler sanki, dün gelmiş gibi bir bardak suda fırtına koparılıyor. 4 yıldır Türkiye'de yaşıyorlar, onlara oturma izni verdik. Tartışmalar anlamsızdır."

Suriye ile ilişkiler

Dostluk halkasını olabildiğince genişleteceğiz. Hedefimiz budur. İçeride ve dışarıda dostluk çemberini genişleteceğiz. Dışarıda bunu yapmaya başladık. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var. Terörle mücadelenin başarısı için Suriye ve Irak'ın istikrara kavuşması gerekiyor.

Yıldırım dünkü konuşmasında da "Irak’la Suriye ile Mısır ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok ama ilişkilerimizin düzelmesi için çok neden var" demişti

Yıldırım'dan Suriye ve Mısır Mesajı: 'Kavga Etmemiz İçin Çok Neden Yok' - onedio.com
Yıldırım'dan Suriye ve Mısır Mesajı: 'Kavga Etmemiz İçin Çok Neden Yok' - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz başında Suriye sınırındaki Kilis'e yaptığı ziyarette Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad iktidardan gitmeden ülkedeki krizin çözülemeyeceğini bir kez daha yinelemişti.

Erdoğan Kilis'teki konuşmasında "Suriye'nin başındaki zalimdir, DAİŞ'liden çok daha ileri bir teröristtir" demişti.

CNN Türk ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir