Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıldırım 'Başbakan' Olarak İlk Kez Rusya'ya Gidiyor

 > 
21PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım 5-7 Aralık tarihleri arasında Moskova ve Kazan’da temaslarda bulunacak. 'Başbakan' olarak ilk kez Rusya'yı ziyaret edecek olan Binali Yıldırım'a bazı iş adamları da eşlik edecek. Suriye’den bölgesel gelişmelere, turizmden enerjiye kadar pek çok başlığın konuşulacağı belirtiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gidiyor. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile görüşecek ve çeşitli temaslarda bulunacak olan Yıldırım, 65. Hükümetin kurulmasından sonra teamüller gereği KKTC ve Azerbaycan'a yaptığı ziyaretlerin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Rusya'ya gerçekleştirecek.

Öte yandan Başbakan Yıldırım'ın ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlık döneminin ardından Rusya'ya başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olacak.

Ana gündem Suriye

Amerika'nın Sesi'nden Tan Çetin'e konuşan Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr Akın Ünver, Yıldırım'ın Rusya'ya yapacağı bu önemli ziyarete ilişkin, üç ana başlık üzerinde durulacağını belirtti ve bunların başında Suriye’deki gelişmelerin olcağını söyledi.

Suriye’nin kuzeyinde nasıl bir siyasi yapının ortaya çıkacağıyla ilgili konuşulacağını belirten Ünver’e göre, Türkiye Suriye konusunda Rusya’yla iş birliği yapma kararı aldı ve bunun neticesinde Avrupa, Amerika ve NATO’yla olan Suriye-Irak işbirliğini ikinci plana attı.

"Artık Türkiye bu bölgelerin geleceğini Rusya’yla beraber tayin etmek istiyor. Dolayısıyla Halep’te ne olacak, Halep’in doğusunda neler olacak, Suriye’nin kuzeyinde ne olacak? Bu konuların mümkün olan en üst düzey siyasi meşruiyetle tartışılması gerektiği için Başbakan Yıldırım bu ziyareti gerçekleştiriyor."

İkinci başlık enerji

Ünver, ikinci önemli başlığın ise enerji konusu olduğunu ifade etti. 

Türk akımı konusunda iki ülke arasında yeni bir stratejik anlaşma imzalandığını belirten Ünver, Rus gazının Karadeniz üzerinden Türkiye’ye gelmesi ve oradan da Yunanistan’a taşınması konusunun detaylarının konuşulacağına vurgu yaptı.

Akın Ünver şöyle devam etti:

"Özellikle boru hattının hangi güzergahtan Yunanistan’a gireceği çok büyük bir tartışma konusu çünkü mevcut TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) projesini ikiye bölmemesi gerekiyor. Dolayısıyla bu güzergahın tartışılması gerekiyor."

Tartışılacak üçüncü konu Akkuyu Nükleer Santrali

Tartışılacak üçüncü konunun ise Akkuyu Nükleer Santrali olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ünver şunları söyledi:

"Akkuyu Nükleer Santralı projesi ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) konusunda belli sorunlarla karşı karşıya kaldı. Türkiye böyle büyük bir projenin oldu bittiye getirilmesine karşı olduğu için bu sorunu da Rusya’yla işbirliği yaparak çözmek istiyor."

Ünver’e göre, Türkiye’nin dış politikada Rusya’ya yönelmesinin belli sebepleri var:

"Halep’i konuşurken, Musul’u konuşurken Avrupa Birliği ne düşünüyor, ne istiyor diye konuşmayı bıraktık. Artık AB’nin kendisi bile sormuyor bu soruyu. Amerika iki başkan arasında geçiş döneminde, çok büyük belirsizlik var. Trump’ın dış politikası, Ortadoğu politikası nasıl olacak henüz bilmiyoruz. Dolayısıyla Türkiye NATO’yla, AB ve Amerika’yla hareket etmek istese çok büyük bir belirsizliğin içerisine girecek."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir