'Oy Devşirmek İçin Yalan Söylüyorlar, Kamp Armen İade Edilmedi'

 > -
Abone ol

Kamp Armen’in iadesi konusunda sözler verilmiş olmasına rağmen, tapunun iadesi halen gerçekleşmedi. 'Kamp Armen Dayanışması' ile 'Nor Zartonk İnisiyatifi'nin konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, " Bugün oy devşirmek için bazı Ermeniler, kampın iade edildiğine ve tapunun alındığına dair haberler çıkarıyorlar. Kamp ile ilgili böyle bir gelişme yok" denildi.

Kamp Armen’in yıkılmak istenmesinin ardından başlayan iade süreci halen tamamlanmış değil. Mülkün şu andaki sahibi Fatih Ulusoy, 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla kampı, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’ne bağışladığını açıkladı. Açıklamanın üzerinden günler geçmesine rağmen tapunun iadesi halen gerçekleşmedi. 

Ulusoy seçim sonrasını işaret etti

Edinilen bilgiye göre, kampın iadesi konusunda son görüşme dün akşam Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile Fatih Ulusoy arasında gerçekleşti. Ulusoy, kampı bağışladığına dair yazılı taahhüttünü  taraflara iletti. İade için, Ulusoy’un  tapu dairesinde tapu devrini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Agos’a  konuşan Ulusoy, bağış yapıldığına dair yazılı belgeyi ilettiklerini, vekaletnamelerin hazırlanmasının ardından tapuda işlemlerin gerçekleşeceğini söyledi. Ulusoy tarih olarak, “Önümüzdeki hafta tamamlanmış olur” dedi.

‘Süreç halen havada’

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı avukatı Sebu Aslangil, söz konusu belgeye rağmen sürecin halen havada olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “Bu belge bağış sürecini başlatmak için gereklidir. Bu belgeden sonra vakıf bağışı kabul edip etmeyeceğine karar verir. Bu yasal prosedürdür. Vakıf bağışı kabul edeceğine dair gerekli kararları da aldı. Artık yapılacak tek işlem Ulusoy’un tapuya gidip bağış kararını bildirmesidir.”

Aslangil, yazılı beyana rağmen, her an vazgeçilmesinin mümkün olduğuna vurgu yaparak “Süreç halen havada” dedi.

İade edildiğine dair yalan haberler yapılıyor

"Kamp Armen Dayanışması" ile "Nor Zartonk İnisiyatifi" sözcülerinden Sayat Tekir, ”Mal sahibi Fatih Ulusoy, kampı bağışlayacağını söyledi. Ancak henüz bir gelişme yok. Bugün oy devşirmek için bazı Ermeniler, kampın geri iade edildiğine ve tapunun alındığına dair haberler çıkarıyorlar. Kamp ile ilgili böyle bir gelişme yok. Ne yazık ki Ermeni toplumunda böyle haber yapanlar var” dedi.

“Henüz bir gelişme yok”

Tekir, “Biz 30 gündür Kamp Armen’deyiz. 30 gün önce dozerler yıkım için geldiğinde bir çok aktivist ile birlikte Nor Zartonk ve Kamp Armen Dayanışması olarak direnişimize 30 gündür devam ediyoruz. Mal sahibi Fatih Ulusoy, kampı bağışlayacağını söyledi. Ancak henüz bir gelişme yok” dedi. Daha sonra Sayat Tekir ve Uraz Kaspar, Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk tarafından hazırlanan basın açıklamasını sırayla okudular. Açıklamada Kamp Armen eylemine destek veren siyasi yapılar, sivil toplum kuruluşları ve Ermeni halkına teşekkür edilerek, “Devletin gaspına ve yalanlarına karşı Hrant’ın Atlantis’in de çocuk yuvamızda tam 30 gündür direniyoruz. Dozerlerin bir yanını kopardığı, Hrant’ın, Rakel’in ve burada yetişmiş 1500 çocuğun emaneti Kamp Armen’i var gücümüzle koruyoruz. Ermeni toplumunun bu topraklar üzerinde bir travma daha yaşamaması, anılarının bir kez daha silinmemesi ve bir kez daha soykırıma uğramaması adına direniyoruz. Mücadelemiz ilk günkü gibi kararlılık ve konu ile ilgili hiçbir gelişme yokken özellikle son dönemde kamuoyunda ‘Kamp Armen iade edildi’ haberleri, yalanları dolaşıyor. Ne kamp iade edildi ne de ortada kazanılmış bir zafer var. 30 günlük direnişe ilk günden beri desteklerini esirgemeyen tüm siyasi yapılar, sivil toplum kuruluşları ve her zaman yanımızda olan halkımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Seçim sonrasına kalmamalı’

Fotoğraf: Berge Arabian

Düşünce Platformu üyesi Harut Özer, sürecin tamamlanmasının seçim sonrasına kalmasının endişe yarattığına dikkat çekti.  Özer şunları söyledi, “Fatih Ulusoy, ilk görüşmelerde de 10 gün sonrasını işaret etmişti.  Demek ki seçim sonrasını ilk günden itibaren düşünmüş. Biz yine de gerekli girişimlerimizi sürdürüyoruz. Kampta nöbet devam ediyor. Çocuklar bir sıkıntıyla karşılaşmadan bu sürecin tamamlanmasını istiyoruz.”

Sürecin başından itibaren Başbakanlığın konuyla ilgilendiğini ve Ulusoy’un Başbakan Davutoğlu’nun ricası üzerine bağışı gerçekleştirdiğini hatırlatan Özer, hem Başbakanlığa hem de sürecin içinde olan bütün aktörlere sorunun seçim öncesi çözülmesi için devreye girmeleri çağrısında bulundu.

Uygar Gültekin | Agos / DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir