Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıkamasam Ne Olur Demeyin! Çarşaflarınızı Yıkamazsanız Başınıza Gelebilecek İğrenç Olaylar

-

Kim temiz çarşaf sevmez ki! Mis kokulu, yumuşacık ve ferah. Bugüne kadar kimseden "Ya bu çarşaflar bana göre fazla temiz" diyenini duymadık ama fazla kullanılmış çarşaflar nasıl oluyormuş bir görün istedik...

Kaynak: http://digg.com/2017/how-often-do-you-wa...

"Ya bu seferlik değiştirmesem, ne olacak sanki?"

Annenizin hazırladığı temiz yatağa girmek kolay ama iş kendinizin yapmasına gelince çarşaf değiştirmek oldukça yorucu bir eylem olarak gözükebilir. Eskisini kaldır, yıka, yeni çarşafın uçlarını bul ve yatağa sıkıştır, yorgana örtü geçir... Bu eylemlerden sonra belki de "ya hiç değiştirmesem nolcak ki?" diye sorabilirsiniz. Biz size ne olacağını söyleyelim. Fakat öncelikle vücudumuz hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var.

1. Bilinmesi gereken ilk gerçek:

Ne kadar temiz olursanız olun, vücudunuz ölü deri döker. Hatta araştırmalar iki ile dört haftada bir vücudunuzun toplam derisi kadar deri döktüğümüzü söylüyor. Bu da yılda yaklaşık bir kilo ağırlığında ölü deri döktüğümüz anlamına geliyor...

2. Bilinmesi gereken ikinci gerçek:

Ne kadar temiz olursanız olun, vücunuz terler. Araştırmalara göre vücudumuzda günde yaklaşık 3 galon ter ve yağ üretme  kapasitesine sahip 2 ila 5 milyon ter bezi bulunuyor.

3. Bilinmesi gereken üçüncü gerçek:

Ne kadar temiz olursanız olun, vücudumuzda çok çeşitli mikroorganizmalar bulunduruyoruz. Bakteriler, virüsler, mantarlar vs.  Bilim adamları, vücudunuzun gerçek insan hücrelerinden daha fazla bakteri hücresi bulunduğunu söylüyorlar yani milyonlarca değil milyarlarca değil, trilyonlarca bile değil, katrilyonlarca bakteri vücudunuzu ev olarak kullanıyor....

Günde en az 6-8 saat uyuduğumuzu varsayarsak...

Bunlarla birlikte günümüzün 3'te 1'ini uyuyarak geçirdiğimizi de hesaba katarsak yatağımızda ne kadar ter, ölü deri ve bakteri olduğunu siz hesaplayın artık...

O katrilyonlarca bakteriler yatağınızda çoğalmaya devam eder ve herhangi bir açık yaranızla temasıyla ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Ya da çarşaflarınızdaki yağlar vücunuzda sivilce artmasına sebep olabilir. 

Hadi bunları da geçtik, çarşaflarınızda biriken ölü deri hücreleri yatağınıza akarları çağırabilir ve bu akarlar derinizi küçük küçük ısırarak parçalayabilirler.

"Sanırım yatağımdan tiksiniyorum"

Bunların hiçbiri olmayabilir ya da hepsi başınıza gelebilir. Çarşaflarınızı değiştirmemek sadece bu durumun riskini  artırır. Yani fazla lafa gerek yok yıkayın şu çarşaflarınızı!!

Bu içerikten sonra kimler yatağını baştan aşağı yıkama kararı aldı görelim bakalım...

Ben okurken yıkamaya başladım bile!
Yok yaa, benimkilerin daha değiştirilme zamanı gelmedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mayra-tokuc

Her hafta boşuna çarşaf değiştirmiyormuşum -,-

so-far-so-good

lan sanki amerikada terliyoruz, 3galon nedir? şunu yaklaşık 11 litre diye yazsana

evelinan

oyları bozduk galiba :/

hipergrafi

Sadece yıkamak yetmez. Bir çarşafı bol sirkeli suyla ıslatıp nemli nemli yatak karyolasına sermek, yatağı kalın bir sopayla on dakika boyunca dövmek, on dakikanın sonunda karyolayı ters çevirip çarşafı sirkeli su karışımıyla yeniden ıslatıp aynı işlemi yinelemek gerekiyor. Yatağın içinde yuvalanan tek hucrelilerden de kurtulmak gerek.

Gizli Kullanıcı

Yuhhh...ben yatağı komple balkondan atiiim

hipergrafi

Hayır camdan atıp öldürmeye gerek yok ıslak carsafin altinda dövüp ağzını burnunu kırmn yeterli. 😄

eluine

Boşveeerrrrrr...........

Görüş Bildir